PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa terrarium



Ploplek
03-11-2013, 09:54
Po świętach chce zrobić nowe terrarium dla mojego żłówia czerwonolicego. Czytałem strone Jojka i mam kilka swoich pomysłów. Chciałbym się po prostu dowiedzieć co o nich sądzicie.

Terrarium: 80x60x40 (dł x szer x wys). chciałbym w nim czymać żłówia już do końca.
Ogrzewanie: kabel grzewczy zasylikonowany przy spodzie akwarium (przy łączeniu dna ze ściankami).
Filtr: podżwirkowy, jako pompy chce użyć jakiegoś mocniejszego filtra kaskadowego.
Oświetlenie: dwa halogenki meblowe + pięć diod UV (5mm)

Wiem, że terrarium jest troche małe, ale jest dopasowane do jednego z segmentów meblościanki. Mam też wątpliwości co do diod UV (pytałem w sklepie o parametry i powiedzieli, że jeszcze nikt tego nie sprawdził)

Andriusza
03-11-2013, 11:20
Wymiary rzeczywiscie troche za male, ale jak tak to tak :) Moim zdaniem kabel grzewczy w przypadku akwaterrarium zupelnie sie nie sprawdzi, gdyz nie da sobie rady z ogrzaniem takiej ilosci wody. Zastosowalbym jednak grzalke z termostatem ok 50-75W. Moze byc przeplywowa podlaczona do wylotu filtra kubelkowego, ale te widzialem od 200W. Jak wspomnialem filtr proponuje zewnetrzny podlaczony do wylotu podzwirowego. Ale ja mam kaskade i tez sobie chwale, lecz przy "kubelku" jest mniej roboty po prostu. Co do oswietlenia to jesli wszystko ma byc wkomponowane w mebloscianke, to mysle ze rowniez mozesz ladnie zabudowac oprawe oswietleniowa na dwie swietlowki z odblysnikami i zaplonnikiem elektronicznym. Wlozysz tam swietlowke dzienna i UVA+UVB. Bedzie cacy :) Ja osobiscie przy zmianie zbiornika bede kierowal sie tym, aby zapewnic zolwiowi jak najwiecej wody do plywania. Skorzystam wiec z pomyslu JOJKA i wody naleje do pelna, a czesc ladowa bedzie w nadbudowce lub w ogole poza akwarium. Takie cos sobie wymyslilem (patrz zalacznik :))

krist
03-11-2013, 12:31
ad 2. kabel grzewczy zasylikonowany to niezbyt dobry pomysł, może mieć problemy z ogrzaniem wody, więcej prądu będzie pobierać a i silikon jest izolatorem i marnir przewodzi ciepło... lepie kup grzałke z termostatem
ad 3. dobry pomysł ! sprawdza się bardzo dobrze
ad 4. hmmm po co te diody? lepiej zamontuj lustrzanke do wygrzewania się, a do oswietlenia świetlówke lub np. kompaktowe energooszczędne. jeśli chodzi o diody musiałbyś mieć dodatkowe zasilacz do nich dający odpowiednio niskie napięcie, możan by zrobić tylko czy jest to warte zachodu?

AdamEx
03-11-2013, 14:59
Moja propozycja co do diud to taka że, można zainstalować nibieskie które będą świeciły w nocy imitując blask księżyca, fajny bajer...

krist
03-11-2013, 15:13
ale czy potrzebny żólwiom??? one raczej w nocy spią... no chyba że ma to poprawić samopoczucie właściciela akwaterarium...

Ploplek
04-11-2013, 06:52
W nocy to ja też śpie :-) Kabel chce tylko przykleić tym sylikonem i zrobić skos. Jeśli nie da rady dokupie grzałke i umieszcze ją za wysepką (będzie z płyt piaskowca (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=37300245), więc nie będzie problemu ze zrobieniem szczeliny i osłonieiem jej przed żłówiem. Do oświetlenia chyba jednak kupie świetlówki. Nie wiem czy od razu będe miał na UV, ale przygotuje instalacje. Dzięki za rady

Ploplek
11-11-2013, 11:19
Właśnie wruciłem ze sklepu (zoologiczny w M1 w Krakowie). Kupiłem dwie świetlóweczki 60cm. Repti Glo 5.0 i Sun Glo. Myśle, że taki zestawik będzie w sam raz.

AdamEx
11-11-2013, 15:24
Taki mały komentrz co do zoologika w M1. Robiłem tam kiedyś zakupy i przypomniało m się że nie mam juz wapna dla żółwika, po kilku minutach szukania znalazłem takie samo jak zawsze kupuje tylko że w M1 kosztowało 6,50 zł a na centrum nabywam po 2,50 zł, lekka rozbierzność cen <lol2>. Ploplek mógłbyś mi napisać na maila jakie znasz dobre sklepy ZOO w krk, dziękóweczka...

Ploplek
12-11-2013, 04:29
No ceny to tam mają spore (Filtr kaskada Aqua FZN 3 prawie 200zł - na Allegro niecałe 70zł :-), ale takie świetlówki widziałem tylko tam (oprócz netu), więc wyjsćia nie maiałem.
Co do sklepów w Krakowie to... znam tylko ten jeden bo mieszkam koło Dąbrowy Tarnowskiej, 25km od Tarnowa. Do Krakowa mam ok 100km i byłem tam tylko przy okazji. Niby mam tam rodzinke, ale oni mają psa (terrarystyke omijają szerokim łukiem) i też wszystkie zakupy tam robią.

P.S. Podobno przed świętami nie było tam jeszcze niczego związanego z terrarystyką, a teraz widziałem kilka młodych węży i jaszczurek. Niestety nie ma pająków. No i te ceny z kosmosu.

AdamEx
12-11-2013, 15:04
Często tam bywam i rzeczywiście węży nie mieli a jaszczurka chyba była, a w takim wybasionym na maxa akwaterrarium krokodylek mały, miażdży system <lol>. Z żółwiami też tam nie najlepiej, od dawna juz nie ma.

42d3e78f26a4b20d412==