PDA

Zobacz pełną wersję : żólw grecki podawanie witamin i wapnia



phenix
03-11-2013, 14:38
witam wszystkich serdecznie. posiadam od roku żólwia greckiego, w pewnym momencie dziwnie puchlo mu jedno oko wiec podawalem witaminy dla gadów raz dziennie, objawy zniknely. do wczoraj witaminy i wapno podawalem codziennie do jednego posilku. teraz mam zamiar zmienic podawanie witamin i wapna co drugi dziennie. boje sie rzeby Zólw nie na bawil sie hiperwitaminozy albo inz góry

dziekuje za każdą odpowiedź

dr Robert
03-11-2013, 15:15
Jeśli jest prawidłowo karmiony to dodatkowe witaminy nie są według mnie w ogóle potrzebne (koniecznie przynajmniej raz w tygodniu marchew - źródło wit. A). Nadmiar witamin może szkodzić (wątroba, nerki).
Natomiast wapno podawać trzeba, ale nie co drugi dzień. U dorosłego, zdrowego żółwia wystarczy raz na 1-3 tygodnie. Jeśli ma UV to powinien dobrze takie wapno wchłaniać. Pokruszoną sepię można mu też zostawić w miseczce - zje sam jak będzie miał ochotę.

Aleksander
04-11-2013, 06:47
My też nie podajemy witamin, jeśli żółwie są zdrowe. Czasem po zimie potrzebują dodatkowego dowitaminizowania, wtedy dostaną w sumie kilka kropli, ale nie każdy i nie zawsze. Niektóre nie dostały witamin już ponad rok i mają się dobrze. Kiedyś podałam za dużo jednemu z żółwi i przypłacił to rozwolnieniem, w kolorze pomarańczowym w dodatku. Od tego czasu bardzo ostrożnie podchodzę do witamin i jak juz pisałam podaję tylko w bardzo ściśle określonych przypadkach.

Pozdrawiam
Natalia

42d3e78f26a4b20d412==