PDA

Zobacz pełną wersję : wysokosc nad dnem



hanzel
06-11-2013, 07:14
posiadam terrarium wysokosci 50 cm. Terra jest dla zólwia greckiego.
Czy jezeli zaloze swietlowke (reptiglo 8.0) na wysokosci 40 cm dad dnem terra bedzie ona spelniala swoje funkcje?? Czy jest moze jakas okreslona wysokosc nad ktorej powinna byc swietlowka??

A jak jest z zarowkami grzejnymi?? Czy tez powinny byc na jakiejs okreslonej wysokosci?? czy poprostu dobrac moc zarowki do odleglosci od dna terra??


z gory wielkie dzieki za odpowiedz

dr Robert
06-11-2013, 07:57
Wieszanie świetlówki wyżej niż 30 cm nad zwierzakiem nie ma żadnego sensu. Promienie UV nie dochodzą na taką odległość, ale się rozpraszają. Najlepiej 20-25 cm nad zwierzakiem. Trzeba pamiętać, że w terrarium potrzebna jest dość gruba warstwa podłoża (6-10 cm) więc odległośc należy liczyć dopiero od powierzchni tego podłoża. Żarówki czy promienniki grzejne trzeba indywidualnie dobrać bo tutaj temperatura zależy zarówno od wielkości terrarium, mocy żarówki jak i temperatury w pomieszczeniu gdzie żółw przebywa. Ważne, aby żółw się nie ugotował, a terrarium nie spłonęło !

hanzel
06-11-2013, 08:18
no wiec jezeli nawet bedzie 10 cm podloza to i tak swietlowka bedzie okolo 35 cm nad dnem. Wiec i to nie zalatwia sprawy. A czy moge naprzyklad zainstalowac swietlowke na tylniej scianie terra?? W jaki sposob mam rozwiazac problem wysokiego terra?? Prosze nie piszcie zebym je zmienial;/

dr Robert
06-11-2013, 08:36
Świetlówki na tylnej ścianie będą bardzo "dawały po oczach" gdy będzie się obserwować żółwia. Po prostu potrzebne są "szyny" do których świetlówki będą przymocowane. Owe "szyny" muszą być poniżej górnej krawędzi terrarium, ale jak i z czego je zrobić trzeba się zastanowić.

Ploplek
06-11-2013, 09:03
Słyszałem, że promienie UV są szkodliwe dla oczu (jak ktoś ma jakieś info na ten temat to niech napisze), więc tylna ściana odpada. Po za tym żłów móglby ją zniszczyć pazurami. spróbuj ją jakoś podwiesić (4 chaczyki na rogach akwa-terra trzymające świetlówke).

dr Robert
06-11-2013, 09:14
UV jest szkodliwe jeśli korzystamy np. z 300 wattowego promiennika Osram Ultravitalux, ale nie z takiej świetlóweczki. Niemniej jednak ten typ światła męczy wzrok.

hanzel
06-11-2013, 14:58
wiec bede musial sie zastanowic nad jakimis szynami pod oprawe. Czy ktos ma takie rozwiazanie w swoim terra?? Moze macie jakies zdjecia, zebym mogl podpatrzec??

A wie ktos moze gdzie mozna kupic sama oprawe do swietlowki?? Pytalem w OBI ale tam sa tylko w komplecie ze swietlowka ktora jest mi zbedna.

Jeszcze raz wielkie thx za odpowiedzi

ludwik
07-11-2013, 01:53
A nie lepiej podnieść podłoże, przynajmnie w tym miejscu gdzie jest świetlówka. Ja sam ma czerwonolice (więc są w wodzie) ale w tym przypadku jak się domyślam też stosujesz i UV i żarówkę grzewczą. Więc tam gdze żółw sie wygrzewa zrób górkę, albo podnieś podłoże w całym terra.

dr Robert
07-11-2013, 04:16
Przez jakiś czas miałem świetlówki podpartą tzn. leżącą brzegami na dwóch domkach zrobionych ze skałopodobnych płytek (używanych do oklejania domów czy betonowych płotów). Domki te służyły jako kryjówki dla żółwi (posklejane przeźroczystym silikonem), a jednocześnie między takimi dwoma domlami leżały oprawki ze świetlówkami. Odległość od żółwi wynoisła wówczas ok. 10 cm. Przy takim rozwiązaniu zwracałem aby domki były ciężkie i stabilne, aby się nie przewróciły przy próbie staranowania przez żółwie.

42d3e78f26a4b20d412==