PDA

Zobacz pełną wersję : sprzedaż czerwonolicych



AdamEx
11-11-2013, 15:14
Witam...
Rozmawiałem dzisiaj z jednym sprzedawcą sklepu ZOO i oświadczył mi że, nie ma już w sprzedaży legalnej żółwi czerwonolicych !! To prawda czy sprzedawca ma jakieś kulawe informacje ?? Dziękóweczka za odpowiedzi....

koleś
11-11-2013, 15:26
z tego co mi wiadomo nie wolno ich importować do polski, ale jak ktoś rozmnoży to może sprzedawać... a przemyt kwitnie jak znam życie

dr Robert
11-11-2013, 15:57
Polska kilka lat temu wprowadziła zakaz importu, ale inne kraje np. Czechy długo takiego zakazu nie wprowadzały, więc poprzez ten kraj tysiące żółwików trafiało nielegalnie do Polski. Po wejściu m.in. Polski i Czech do UE sytuacja uległa zmianie, UE wprowadziła zakaz importu na swoje terytorium kilka lat wcześniej niż Polska. W tej chwili taki zakaz obowiązuje. Najnowszy spis gatunków, które zakaz importu do UE obejmuje jest na: http://www.wwf.pl/publikacje/suspendng.pdf

Trzeba wiedzieć, że przed wprowadzeniem zakazu do Europy rocznie z amerykańskich ferm sprowadzano kilka milionów osobników, największa ferma w USA (jedna z ponad 100) produkuje rocznie ok. miliona Trachemys scripta elegans.
Oprócz tego na terenie Polski istnieje obowiązek rejestracji żółwi czerwonolicych, co wydaje się absurdalne, ale niestety nie zrobiono tutaj wyjątku. Żółw ten znalazł się na listach UE nie z powodu swej rzadkości (co uzasadniałoby rejestrację), ale jako gatunek inwazyjny. (http://europa.eu.int/eur-lex/pl/dd/docs/2003/32003R1497-PL.doc)

Można handlować legalnie w Polsce żółwiami czerwonolicymi o ile są to osobniki o udokumentowanym pochodzeniu czyli pochodzą z rozmnożeń w Polsce lub na terenie UE. Aby je zarejestrować trzeba więc mieć dokumenty pochodzenia (np. kopie zaświadczenia powiatowego lekarza weterynarii o urodzeniu w niewoli lub inny dokument o którym mówi ustawa o ochronie przyrody). zapewne drastycznie ograniczy to dostępność gatunku i być może podwyższy cenę. Z drugiej strony jest wyzwaniem dla hodowców, aby gatunek ten rozmnażać, a nie korzystać z amerykańskich "fabryk żółwi".

krist
12-11-2013, 02:34
czerwonolicych nie można kupic w sklepahc ale za to można żółtolice trachemys scripta troosti które nie podlegają rejestracji, a różnią się tylko paskiem...

42d3e78f26a4b20d412==