PDA

Zobacz pełną wersję : Co robić?



Inger
13-11-2013, 13:10
Od niedawna mam dwa małe żółwiki czerwonolice. Na początku wszystko było dobrze, nie miały nawet objawów stresu po przeniesieniu do nowego akwarium. Teraz zaczęłam się o nie bardzo martwić, wydaje mi się, że mają miękkie skorupki. Poza tym "łuski" dziwnie wyglądają.. mniej więcej tak, jak drewniany parkiet, kiedy napuchnie wodą...
Żółwie mają dobre warunki, ciepła woda, wyspa, lampka. Są żywotne, ale nie garną się za bardzo do wody. Nie wiem co robić i coraz bardziej się martwię. Może jestem przewrażliwiona, ale wolę dmuchac na zimne.

AdamEx
13-11-2013, 13:42
Może one poprostu rosną i karapaks sie powiększa. Zajżyj tutaj (http://www.jojek.klub.chip.pl/hobby/faq.htm#q7) może Ci ta wypowiedź pomoże.

AdamEx
13-11-2013, 13:43
Sorki nie dałem linku "http://www.jojek.klub.chip.pl/hobby/faq.htm#q7"

Inger
13-11-2013, 14:36
no dzięki, zobaczę, jak się sytuacja rozwinie. Ech, panikuję jak zwykle .

Inger
13-11-2013, 15:20
...ale one naprawdę są miękkie...

Andriusza
13-11-2013, 15:37
Hmm, jesli sa to bardzo male zolwiki, to z mojego doswiadczebia wiem, ze na poczatku maja one troche miekki karapkas (tak jak u niemowlakow ciemiaczko). Z czasem, w przypadku mojego Helmuta, po okolo miesiacu moze dwoch, karapkas twardnieje. Pamietaj, aby podawac im bogaty w wapn pokarm, zapewnic UVB i witaminy. Nie przekarmiac :) No i to chyba na tyle. Powodzenia w hodowli.

bruenor
14-11-2013, 03:24
W jakim są wieku i jakie mają wymiary?
Czy masz świetlówkę z UV B?
Jaką miały dietę?

Podawanie Wapnia i D3 nie zaszkodzi (D3 w odpowiedniej ilości).


Może ktoś podpowie z dawkowaniem D3, (ale bez wieku i wymiarów zapewne mało będzie wiadomo)

Ps.: Witaminy napewno będą w granulatach dla żółwi.

krist
14-11-2013, 07:37
czy mogłabyś podać ich wiek i wielkość? młode żólwie mają dosyć elastyczne pancerze ale jesli sa za miękkie (jakby z plasteliny..)to jest to pierwsza oznaka postępującej krzywicy! tak tez było u moich gadzin pancerze zrobiły się naprawde miękkie pod lekkim naciskiem paznokcia się odkształcały... (na stronie Jojka możesz zobaczyć jakie są skutki krzywicy..i nadmiernego przekarmienia w czasie choroby) więc po pierwsze NIE PRZEKARMIAJ !!! bo nastąpi nadmierny rozrost i powstaną piramidy na karapaksie, po drugie jak już inni napisali witaminki ale nie za dużo (kropelka dwie do jedzenia) dużo naturalnych witamin ma kurza wątróbka , do tego wapń (może być calcium dla ludzi w tabletkach, rozkruszone i posypane jedzonko) oraz jak najszybciej świetlówka UVB, (ja drobiłem jedzenie na bardzo małe kawałeczki obturlałem w witaminach i wapnie podając pensetą prosto do pyszczka.

Inger
14-11-2013, 11:02
żółwie mają po 3 i 4 cm

dzięki za wszystkie rady :)

krist
14-11-2013, 14:27
kapselki jeszcze, przy tej wielkości trudno jest wcześnie stwierdzić czy to początki rozmiękania pancerza i krzywica czy ich naturalna elastyczność, ( no chyba że zrobią się naprawde miękkie ale to już jest wtedy poważna sytuacja..)

Inger
17-11-2013, 07:38
czyba wszystko będzie dobrze. Na to przynajmniej wygląda :)

Inger
17-11-2013, 11:11
czy żółwie same mogą zapaść w sen zimowy? tak bez odpowiednich warunków, takie małe żółwie czerwonolice? nie wiem, co się dzieje, ale to tak wygląda chyba. albo jakiś letarg, albo nie wiem co. nie mają właściwie objawów chorobowych, tylko cały czas śpią. bardzo mocno śpią...

42d3e78f26a4b20d412==