PDA

Zobacz pełną wersję : czy wasze zolwie pozerają kamienie z dna zbiornika ?????



FANATOR
23-11-2013, 11:15
Moj żółw czasem jak mu sie chyba nudzi wpiernicza kamienie z dan a potem nimi sra. Czy to jest wynik jakiegos zboczenia umyslowego mojego zolwika
???????????????????????????????????????????????:)

krist
23-11-2013, 12:05
nie to normalne, żólwie tak robią połykaja drobny żwir (co może spowodować zaczopowanie jelit i nawet smierć zwierzaka)lub piasek prawdopodobnie pomada im to w trawieniu i oczyszczaniu jelit. jeśli już dojdzie do zapchania przewodu pokarmowego kamykami lub piaskiem co objawia się nie przyjmowaniem pokarmu ,podajemy do pyszczka 2-3 krople parafiny (do kupienia w aptece).

Pituophis
23-11-2013, 13:48
Według mnie nie jest to normalne i bezpieczne.Pól biedy, jeżeli połknie odrobinę piasku przy jedzeniu, ale celowe zjadanie podłoża świadczy o niedoborze mikroelementów. Żółwie nie połykają kamieni w celu rozdrobnienia pokarmu! To nie krokodyle i mogą się zatkać.
Czym karmiony jest żółw?

AdamEx
23-11-2013, 14:03
Moja gadzinka czasem poluje na kamienie ale jak juz złapie w puszczek i spostrzeże coś twardego i niejadalnego to odrazu wypluwa, jeszcze nie widziałem żeby połknął kamień...

FANATOR
23-11-2013, 14:31
Juz wam odpowiadam.

Moja żólwica wpiernicza czasem kamyki mimo ze jest dobrze odrzywiana(stosuje

urozmaiconą diete i podaje witaminy z wapnem)Ona zrzera te kamyki wtedy gdy jest na

gloduwce robi sie ja poto zeby zolw sie ie obtluszczał. Moze jej nałogiem jest zarcie i

dlatego wsuwa kamyki z dna czasami widze jak polyka a czasem widze w kale . dzieki za

pomoc (chodzi o parafine)i wszystkim co sie odezwali no i tym co chcą jeszcze mi w jakis

sposob pomoc zrozumiec zachowanie samiczki(MADZI) :)

krist
24-11-2013, 03:32
im nie chodzi o rozdrabnianie pokarmu i nie robią tego notorycznie!!! ale zdaża się że połykają drobniutkie kamyczki lub piasek (niejednokrotnie pisano już o zjdaniu piasku..) robią to bez względu czy są głodne czy nie i dobrze odżywione... jest to tak sporadycznie przez nie praktykowane iż naprawde bardzo trudno to zaobserwować. jak narazie jeszcze nikt na 100% nie wie dlaczego tak robią,( jak już napisałem może spomagają trawienie lub czyszczą jelita ..) jeśli połkną mały kamyczek nic im się nie stanie ale jeśli połkną większy i dojdzie do zaczopowania to już problem... z początku myślałem że pomyliły się z wapnem ale one to robią z pełną swiadomością.. (zbyt duże kamyki wypluwa..) robi.. bo jak narazie to przyłapałem na tym tylko czerwonolicego, mój drugi żółtolicy jakoś nie ma takich upodobań a są oba tak samo karmione i raczej im niczego nie brakuje..

marioh
24-11-2013, 11:20
Co do zjadania kamyczkow przez zolwie zgadzam sie z krist-em (PO PROSTU CZASEM TAK ROBIA I NIEWIADOMO CZEMU).Na posiadane trzy czerwonolice tylko jedna samiczka zjada i wydala male zaokraglone kamyczki,a rowniez sa podobnie karmione.Po karmieniu rybami (robie to w duzej misce) takze widze czasami owe kamyczki,a na jedzeniu ich przylapalem wlasnie tylko jedna.W kazdym badz razie ja ciagle eliminuje te kamyczki i wiem,ze przy dokladaniu zwiru takich nie dam.

42d3e78f26a4b20d412==