PDA

Zobacz pełną wersję : Początki



Nash
28-11-2013, 02:28
Witam.
Jak każdy poczatkujący"hodowca"zółwia czerwonolicego trafiam tutaj na forum z masą pytań.
1) Po wymianie wody w akwarium ( 65l) na szybie pojawia sie biały osad. Czym to jest spowodowanego i jak tego uniknąc??
2) Woda w akawrium strasznie smierdzi. Juz po kilku dniach 5-6 musze wymieniać wodę. Czy tak powinno byc?.
3) Czy zólw powinien jeść wiecej niż jeden rodzaj pokarmu? Czy należy mu zmieniac to co je, zeby mu sie "nie przejadło"?
4) Czy brak oswietlenia UVB wpływa żle na zółwia?
5) Czytałem ze zólw uwielbia gupiki, ale żeby jest mieć trzeba miec hodowle? Czy możliwe jest posiadanie gupików w tym samym akwarium co zółw, czy on sie z nimy" nie rozprawi" w pare chwil??
Na pierwszy raz tyle
Pozdrawiam
Nash

krist
28-11-2013, 03:17
witamy.. awięc..
ad 1. jest to kamień, należy wlewac odstaną wode przez co najmniej 24h, lub uzywac zmiękczaczy do wody jakich stosują akwarysci..zresztą większość z nas tego nie stosuje, lepiej wlewac odstaną

ad 2. tak będzie, to normalne, jesli nie zastosujesz filtra (bardzo dobrze filtracja jest opisana na stronie Jojka http://jojek.klub.chip.pl/hobby/ )

ad 3. żółw powinien mieć jak najbardziej urozmaiconą diete (patrz żywienie w opisie lub tu http://terrarysta.com.pl/opisy/zolwczerwonolicy.php opracowanie przez MMX'a) nie musimy podawac wszystkiego na raz ale można np. dać krewetke i troche gammarusa jeszcze... tak aby znowu nie przekarmiać gadzinki..

ad 4. tak, promienniowanie UVB pozwala syntetyzować wit. D3 która wspomaga wchłanianie wapńia

ad 5. można hodowac stadko gupików w tym samym akwa (oczywiście woda musi byc czysta filtrowana i napowietrzana oraz muszą być zrobione miejsa schronienia dla rybek...) ale trzeba się liczyć ztym iz co jakiś czas bedzie jakaś rybka znikać lub.....nie, ale to do czasu....
i to byłoby tak na szybko i zwiężle...

bruenor
28-11-2013, 03:31
No to witamy :)
Krist odpisał na wszystko i to dosyć konkretnie.

Dodam tylko:

Mamy na forum takie coś jak "szukaj". Działa to całkiem dobrze i można znaleźć dużo podpowiedzi ze starszych wątków.

Poczytaj stronę Jojka tam jest zebrane wszystko, co powinno się wiedzieć i troszkę więcej ; ).

Pozdrawiam.

Jojek
28-11-2013, 04:13
nash napisał(a):

> Witam.
> Jak każdy poczatkujący"hodowca"zółwia czerwonolicego trafiam
> tutaj na forum z masą pytań.

Witamy "nowego",

> 1) Po wymianie wody w akwarium ( 65l) na szybie pojawia sie
> biały osad. Czym to jest spowodowanego i jak tego uniknąc??

Wlewać wodę odstaną (dobę).

> 2) Woda w akawrium strasznie smierdzi. Juz po kilku dniach 5-6
> musze wymieniać wodę. Czy tak powinno byc?.

Przy wymianie całej wody każdy filtr będzie działał tylko mechanicznie, gdyż chlor zawarty w wodzie zabija bakterie biorące udział w procesie filtracji. Należy wlewać odstaną wodę, i podmieniać maksymalnie 1/3 wody (poczytaj o dojrzewaniu zbiornika/filtra)

> 3) Czy zólw powinien jeść wiecej niż jeden rodzaj pokarmu? Czy
> należy mu zmieniac to co je, zeby mu sie "nie przejadło"?

Oczywiście. Pokarm musi być urozmaicony. Jakakolwiek monodieta na dłuższą metę jest szkodliwa. Bardzo łatwo wtedy o niedomiar lub nadmiar pewnych substancji.

> 4) Czy brak oswietlenia UVB wpływa żle na zółwia?

Tak. Żółwie trzymane w domowych warunkach zazwyczaj nie mają dostępu do bezpośredniego słońca i trzeba koniecznie im to zrekompensować za pomocą lampy UVB

> 5) Czytałem ze zólw uwielbia gupiki, ale żeby jest mieć trzeba
> miec hodowle? Czy możliwe jest posiadanie gupików w tym samym
> akwarium co zółw, czy on sie z nimy" nie rozprawi" w pare
> chwil??

Różnie, u mnie w tej chwili gupiki żyją i rozmnażają się w tym samym akwarium co żółw. Ich ilość jest od jakiegoś czasu mniejwięcej stała. (czyli co jakiś czas coś jest zjadane)

Nash
28-11-2013, 10:47
Witam
Dziekuje za szybka odpowiedz na moje pytania. Mam oczywiscie nastepne. Czy wspomniany niedobór UVB moze spowodowac krzywice juz w pierwszych 2-3 miesiacach zycia zołwia? Jak to stwierdzic??

krist
28-11-2013, 12:10
cyt."Czy wspomniany niedobór UVB moze spowodowac krzywice juz w pierwszych 2-3 miesiacach zycia zołwia? Jak to stwierdzic??"
i tak i nie.... żółwie w tym wieku są bardzo narażone na krzywice i może to być spowodowane złą dietą, przekarmianiem wysokobiałkowym jedzeniem np. chude mięsko jak wołowinka, piersi kurczaka itd... brakiem witamin i wapna niż brakiem prom. UVB
Są żólwie które rosły zdrowo bez swietlówki UVB!!! oczywiście jeśli możemy im to zagwarantować to bardzo dobrze, znacznie zmniejszy to ryzyko wystąpienia krzywicy, oczywiście odpowiednia dieta do tego!!!(zero mięs ssaków i ptactwa ,może być wątróbka ale sporadycznie i w małych ilosciach)
A poznajemy to po tym iż pancerz robi się zbyt plastyczny i pod bardzo lekkim naciskiem paznokcia ugina się.. tylko nie należy popadać w panike przy małym kapselku ponieważ mają one dosyć elastyczne pancerze.. co łatwo pomylić z początkującą krzywicą i odwrotnie.. to co wydaje się naturalną elastycznością może być już krzywicą.... czyli dla nie doświadczonych hodowców trudno jest rozpoznać dostatecznie wcześnie chorobe co kończy się wybrzuszeniami lub wklęśnięciami płytek karapaksu. W razie choroby ważne jest aby nie przekarmiać gadziny.

Nash
28-11-2013, 23:01
Hej
Dzieki za odpowiedz. Czy posiadajac jakies roślinki w akwa trzeba jakos im zapewnic warunki do egzystencji. CHodzi mi o to czy trzeba jakos specjalnie przygotowac podloże, czy pełnią one tylko funkcje ozdobna??Chociaz moj zółw od czasu do czasu robi czystke i ....... wszystko w zasiegu wzroku.
Pozdrawiam
Nash

krist
29-11-2013, 02:03
jakiekolwiek posadzenie roślin bez zabezpieczenia jest syzyfową robotą nie da się zabezpieczyć podłoża, podczas przekopywania podłoża w poszukiwaniu żarcia wykopią każdą rośline. No chyba że ktoś ma bardzo spokojnego żółwia który nie jest kosiarką.. (mam pomysł na zabezpieczenie roślin ale czy się sprawdzi zobaczymy za niedługo..)

Nash
29-11-2013, 05:54
Hej
Kolejne pytanie. Tym razem dotyczące oświetlenia w akwa swiatłem UVB. Na stronie przeczytalem ze wskazana jest Arkadia - D3 Reptile. To jest tylko sama żarówka czy komplet do mocowania. Prosze o podpowiedz jak to najlepiej zamontowac i co wogole wybrac. Pytalem o UVB w naszym sklepie zoologicznym i polecona mi jakas za 350 zl. Sprzedawca nie potrafil powiedziec jaka to jest i wogole nie mial jej na skladzie. Prosze o pomoc
Nash

Andriusza
29-11-2013, 15:26
What??? 350zl??? Duzo za duzo. Proponuje skorzystac z oferty ExoTerry. Oferuja odpowiednie swietlowki za ok. 50zl. Do tego mocowanie musisz kupic w postaci albo listwy swietlowkowej albo gotowego zestawu np firmy Arcadia, ktory sklada sie z dwoch bryzgoszczelnych uchwytow swietlowkowych i zasilacza z elektronicznym statecznikiem. Jesli nie chcesz sie bawic to polecam wlasnie to rozwiazanie. Poza tym, jak wspomnial bruenor, ten temat byl wielokrotnie poruszany na forum. Skorzystaj z wyszukiwarki...

42d3e78f26a4b20d412==