PDA

Zobacz pełną wersję : żarówka i dezynfekcja



Inger
29-11-2013, 10:04
mam jedno pytanie, postanowiłam je zadac, zeby nie mieć wątpliwosci:
czy mogę wkręcić żarówkę UVA w oprawkę od zwykłej lampki?

i jeszcze jedna rzecz: moja znajoma miała młodego czerwonolicego, ale padł po tygodniu od kupienia. z tego, co opowiadała, nie miał praktycznie żadnych objawów chorobowych. Byłam później w sklepie(!), z którego pochodził żółw i myślę sobie, że on mógł być po prostu przeziębiony. warunki w sklepie były makabryczne - ani grzałki, ani lampki, a w pomieszczeniu jakieś 18 stopni i ciągły przeciąg. przeraziło mnie to, masakra normalnie. nie widziałam jednak tego zółwia, nie wiem, czy nie miał jakiejś innej choroby. stąd wynika moje pytanie: czym dezynfekować akwa? żeby mieć pewność, że można spokojnie wpuścić nowego zwierzaka i że się niczym nie zarazi? koleżanka chciała wygotować kamyki i wyparzyć akwa, ale ja nie umiem jej poradzić. czy to wystarczy? czy są jakieś specjalne preparaty do dezynfekcji? słyszałam, że można użyć roztworu formaliny, ale nie wiem nic dokładnie. Poradzicie?

krist
29-11-2013, 10:20
zwykłe umycie akwa wodą z płynem wystarczy chyba że poprzednio były w nim zwierzęta które były zarażone np. pasożytami lub innymi chorobami zakażnymi to trza by było użyc mocniejszego środka. Ale z drugiej strony (takie jest moje zdanie) po co niepotrzebnie sterylizować akwa,(pomijając to co napisałem powyżej) żwir ? w naturze raczej nie żyją w sterylnych warunkach i zbytnia sterylizacja warunków hodowlanym może osłabić ich układ imunologiczny co w przyszłości może się skończyć chorobą. Oczywiscie to jest tylko moje zdanie.... poczekajmy co Inni napiszą

K.I.T.T.
29-11-2013, 10:22
HMM Co do pierwszego to nie wiem.Zolw twojej koleżanki raczej nie padł na przeziębienie,był oto ewentualnie jego dalsze stadium np zapalenie płuc.Ale parwdę mówiąc jest ciężko powiedzieć cokolwiek.A co d odezynbfekcji akwa i kamieni-kamienie.keramzyt mozesz wygotowac,ale chyba prościej będzie wstawiś je do piekarnika i uprażyć,jak t osierobi z ziemią do doniczek.A akwarium możesz dobrze umyć kupionym środkami odkażającymi .NP chloramina,antychlor....itp.Tylko jak już wyszorujesz akwarium to nie zapomnij opłukać je kilka krotnie gorącą wodą z kranu

krist
29-11-2013, 10:22
aha jeszcze jedno żarówka UVA to chyba zwykla żarówka!? nie chodzi tu przypadkiem o UVB? (które są strasznie drogie i lepij się oplaca kupić świetlówke..) tak można..

Inger
29-11-2013, 10:31
czyli okazuje się, że jestem źle poinformowana i mam kocioł w głowie (z tą żarówką). o świetlówkach UVB to ja wiem... ale jak mam być szczera, to nie wiedziałam, że UVA to zwykła żarówka. dzięki.

jeśli odzie o odkażanie, pewnie to by nie było takie ważne, gdybym przyczyna śmierci żółwia była potwierdzona. po prostu dziewczyna się boi, że miał jakieś choróbsko, które się może przeniesć na następnego.

Skirzu
29-11-2013, 10:59
jeżeli chodzi o dezynfekcje kup sobie odkażalnik akwarystyczny oraz uzdatniacz wody/ dodajesz go do wody świerzo nalanej/, a odkażalnik wg przepisu.
Pozdrawiam

ludwik
29-11-2013, 11:11
Jeśli chodzi o żarówkę UVA to chyba jednak nie jest do końca zwykła. Np. Day Glo daje tzw. dzienne światło + UVA. Kosztowała mnie 26 zł (więc nie aż tak drogo) i w połączeniu ze świetlówką emitującą UVB ma zastępować żółwiem światło naturalne. Oczywiście można ją osadzić w zwykłej oprawie.

krist
29-11-2013, 11:57
UVA emituje zwykła żarówka....... tyle razy było poruszane na forum że żarówki w nazwie Day Glo to praktycznie zwykła żarówka.... a dzienne swiatło czyli pełne spectrum daje świetlówka terrarystyczna emitująca prom UVA (jak każda zwykła..) i dodatkowo tak potrzebna aby zminimalizować wystąpienie krzywicy prom. UVB !!! i tak żarówka zwykła tzw. lustrzanka daje nam światło punktowe pod którym gadzinki się wygrzewają (potrzeban jest im dodatkowa temp. aby trawić pokarm..) a jeśli chodzi o doświetlenie akwaterrarium to instalujemy świetlówki terra. lub dodatkowo zwykłe świetlówki albo kompaktowe energooszczędne.. moim zdanie kupowanie zwykłych żarówek w cenie 26-30zł jest niepotrzebnym wydatkiem........ no chyba że ktoś ma nadmiar kasy i lubi firmowe zwykłe rzeczy... Hagen Day Glo...

ludwik
30-11-2013, 13:30
Teksty o nadmiarze kasy i firmowych rzeczach od kogoś kto w profilu ma tuning samochodów - no comments ;-).
Nie mam czasu na bawienie się w analizę widma światła zwykłej lustrzanki i Day Glo niemniej wystarczy sprawdzić zamieniając je na chwilę by stwierdzić, że Day Glo ma przyjazną ciepłą barwę i tyle. Pewnie da się znaleźć matową lustrzankę o podobnej temepraturze światła ale będzie to lustrzanka firmowa niewiele tańsza - pozostanę więc przy produkcie firmy, która specjalizuje się w oświetlaniu terrariów kosztem paru złotych, których nie wydam na lakierowanie spoilerów, turbo dopalacz lub tubę basową.

krist
30-11-2013, 13:52
Teksty o nadmiarze kasy i firmowych rzeczach od kogoś kto w profilu ma tuning samochodów - no comments ;-).
i dorze bo nikomu nic do tego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
i może właśnie dlatego nie będe przepłacać za zwykłą żarówke!!!
poza tym napisałem jakie jest moje zdanie i wyliczani mi na co jeszcze poza terrarytyką wydaje kase jest nie na miejscu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a trzeba się też liczyć z tym ze wiele osób nie ma tyle kasy aby kupować takie zarówki które praktycznie nic nie dają w przeciwieństwie do swietlówek UVB !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! które przynajmniej zmniejszaja w dużym stopniu ryzyko wystąpienia krzywicy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

p.s tuning to także wymiana np. hamulców na usportowiome odpowiedniki które znacznie poprawiają bezp czynne .....nie tylko spojlery, turbo i tuby basowe......(jak myśli większość laików..)

ludwik
30-11-2013, 14:10
Krist napisał
"i dorze bo nikomu nic do tego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!"

Dokładnie tak - podobnie jak jak nikomu nic do tego - że woli kupić żarówkę, która jego zdaniem jest lepsza.

Krist napisał
"i wyliczani mi na co jeszcze poza terrarytyką wydaje kase jest nie na miejscu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

I tu się zgodzę, podobnie jak nie na miejscu jest pisanie, że ktoś ma nadmiar kasy i lubi firmowe rzeczy - bo idąc tym torem również hodowanie żółwii jest objawem nadmiaru kasy.

Więc kto chce mówi, że JEGO zdaniem Day Glo jest lepsza (można się z tym nie zgadzać ale nie zarzucajmy snobizmu) a ktoś inny mówi, że JEGO zdaniem jest to zbędny wydatek i kupuje lepsze klocki (wiem, wiem hamulce to nie tylko klocki).

MataManX
30-11-2013, 14:11
Krist pisze prawdę day glo emitująca UVA nie da żólwiowi nic. Dla niego korzystne jest zainstalowanie świetlówki UVB np repti Glo 5.0. Żólw potrzebuje konkretnego pasma promieniowania UVB do produkcji witaminy D3 w organiźmie i mineralizacji kości. Tego nie zastąpisz podając witaminy i wapno. Te procesy muszą zachodzic pod wpływem odpowiedniej świetlówki albo naturalnego światła słonecznego.

AdamEx
30-11-2013, 14:18
Ja mam żarówke Sun Glo i wmawiam sobie że ona coś daje, wydałem na nią 32 zł i nie jest mi do śmiechu, dołożył bym troche i by była UVB a oprawke teraz już bym sam sobie zrobił. ludwik i zejdź z tematu tuningu bo ja też się tym interesuje i zajmuję troche na codzień i wydaje mi się zbędne drążenie tego tematu zwłaszcza jak się nie znasz na tym...

krist
30-11-2013, 14:35
cyt. "no chyba że ktoś ma nadmiar kasy i lubi firmowe zwykłe rzeczy "

jak widać napisałem KTOŚ a nie że Pan....(żeby nie było obrazy że pisze Ty) i to w przypadku jesli ma nadmiar kasy... więc najechanie na mnie, i zresztą oburzanie się było nie na miejscu... zresztą większość raczej jej w nadmiarze w tych czasach nie ma... poza tym napisałem prawde poza tym że świeci a żółwiom raczej jedno co świeci czy lustrzanka za 1.50zł czy za 26-30zł skoro nie emituje prom UVB o które w tym temacie chodziło...
większosć ludzi zanim coś kupi żółwiom musi przemyśleć 3 razy.. (takie czasy..) więc po co ktoś początkujący ma niepotrzebnie wydawać kase ( bo sprzedawca wprowadził wbłąd..) skoro może dołożyć jeszcze kilka zł i kupic świetlowke terra. pisząc tak chciałem aby nie ponosiła zbędnych wydatków Inger...
a jeśli twierdzisz że jest lepsza więc napisz dlaczego, co daje ta potężna różnica w cenie między zwykłą a tą z hagena? ( ale jakies konkrety, moim zdaniem różnica w widmie będzie baaardzo mała..) to jest forum więc każdy moze i powinien wyrażać swoje opinie i poglądy nt. np. sprzętu terrarystycznego a nie zaraz wypominać komuś że jego innym hobby jest tuning sam. i ile w to wkłada kasy.. (nie tylko zresztą.. tuning zapomniałeś jeszce co jest na pierwszym miejscu kajakarstwo które tez nie jest zbyt tanim hobby..)

ludwik
30-11-2013, 14:47
"Żółw powinien mieć: (pogrubione są zalecane przez HAGEN ExoTerra)

* jedną świetlówkę dającą światło dzienne
(Repti Glo 2.0 Daylight Terraium Lamp) ja mam Arkadia - Natural Sunlight Lamp
* jedna świetlówkę dającą promieniowanie UVB zawartości 5%*
(Repti Glo 5.0 Tropical Terrarium Lamp) ja mam Arkadia - D3 Reptile
* jedną żarówkę dającą promieniowanie cieplne
(Day Glo Neodymium Basking Spot Lamp) ja mam lustrzankę 40W
* i ewentualnie jedną nocną żarówkę dającą ciepło w nocy i trochę poświaty księżyca
(Night Glo Moonlight Lamp) u mnie od świateł miasta mimo zasłon jest dość widno a temperatura powietrza nie spada poniżej 20°C więc zrezygnowałem."

Krist, spokojnie na forum mów mi na ty, i zgadnij z czyjej strony ten cytat u góry.
Ja i tak mam tylko dwa źródła światła z czterech w/w.
Natomiast w jednym zgadzamy się chyba wszyscy i ja napewno tego nie kwestionuję
Jako pierwszą kupujemy dobrą świetlówkę z UVB, i na pewno zapewniamy żółwiom miejsce do wygrzewania - tutaj do czasu aż ktoś porówna widmo światła pozostańmy przy swoich zdaniach.

Inger
30-11-2013, 14:56
"pisząc tak chciałem aby nie ponosiła zbędnych wydatków Inger... "

i dzięki za to bardzo, bo w końcu po to siedze na tym forum, żeby mnie co bardziej doświadczeni terraryści uświadamiali..

a co do tuningów... zejdźcie z tematu, chłopaki (jeśli mogę w ten sposób :)
zostańmy przy żółwiach i terrariach, żeby było spokojnie i miło (w miarę możliwości)

krist
30-11-2013, 14:57
wiem z czyjej strony..... jesli żarówka emituje prom UVB to jestem za!
a te pogrubione to są zalecenia oczywiście producenta, jak ja bym coś produkował i byłbym wiodącym producentem w tej branży to też bym zalecał stosowanie żarówki day glo......... chociaż dobrze bym wiedział że niczym prócz fajnego pudełka się nie różni od zwykłej... zresztą cieplejsza barwe jest łatwo uzyskać..... jak ktos znajdzie (ja też będe szukać..) wykres widma dla zwykłej żarówki niech mi dać znać wtedy porównamy..

dr Robert
30-11-2013, 14:59
Nie zgadzam się z Kristem, że zwykła żarówka to taka sama żarówka jak Day Glo. W tej oststniej jest wyraźniejsza część UVA. Podobno UVA wpływa na większą żywotność zwierząt itp., ale to raczej życzenia producentów niż potwierdzony fakt. Niewątpliwie żarówki tego typu bardziej imitują naturalne światło niż zwykła żarówka. Choć różnice nie są ogromne.
Zgadzam się z Kristem w tej kwestii, że nie warto ich kupować. Ewentualne mało potwierdzone zalety ich używania są nieproporcjonalne w stosunku do wysokiej ceny. Jeśli ktoś ma terrarium w pobliżu okna, co zawsze propaguję, dostarczy zwierzętom odpowiedniej jakości światła (wzmacniając naturalne światło z zewnątrz zwykłą żarówka, świetlówką i oczywiście świetlówką UVB). Jeśli już ktoś chce zapewnić w miarę możliwości naturalne światło (zarówno gdy chodzi o moc jak i barwę) swoim żółwiom niech zainwestuje w oświetlenie HQI z żarnikiem o temperaturze 5200 Kelwinów. Co prawda wyda co najmniej 250-300 zł, ale będzie miał naprawdę dobre dzienne oświetlenie i do tego bardzo trwałe. Stale przepalające się Day Glo w ciągu kilku lat okażą się droższe niż taki większy, jednorazowy zakup.
Jeśli żółwie nie mają UVB przez jakiś czas nie dzieje się tragedia. W końcu bez tych lamp żyły i rozmnażały się w terrariach już wiele lat temu. Proponuję nie histeryzować gdy takiej lampy nie ma. Oczywiście jest większe ryzyko krzywicy, ale żółwie prawidłowo karmione z dodatkowymi suplementami witaminowymi i wapniowymi nie powinny chorować. A lampę kupić jeśli taka będzie możliwość dla stworzenia im jeszcze lepszych warunków. Wszystkie swoje żółwie wodne, także te czasem wychodzące na ląd, trzymam bez lamp UV. Natomiast dla większości "lądowców" pochodzących z nasłonecznionych, otwartych terenów staram się UVB zapewnić.

krist
01-12-2013, 07:41
tak różnice między zwykłą żarówką a np Hagen Day Glo (neodymowe) są minimalne do tego stopnia iż stosowanie ich mija się z celem..(zresztą prom UVA jest szkodliwe i jeśli już wydzielają więcej tego prom w porównaniu z zwykłą żarówką to i tak jest ono minimale..)
cyt. "Oświetlenie miejsc wygrzewania się gadów - lampy neodymowe
Tego rodzaju żarówki bardzo często określa się mianem żarówek o pełnym spektrum - moim zdaniem, błędnie. W rzeczywistości są to zwykłe żarówki z wbudowanym filtrem niebieskim, co ma na celu jedynie zmianę balansu kolorystycznego wytwarzanego światła. Nie emitują one jednak użytecznych częstotliwości ultrafioletowych i nie można ograniczyć się do nich jako do jedynego źródła światła w wybiegach dla gadów.
Żadne z opisanych wyżej lamp nie wytwarzają zadowalających ilości promieniowania UV-A ani UV-B. Nie umożliwiają więc w żaden sposób syntezy witaminy D3. "

powyższy cytat zaczerpnąłem z artykułu Jak oswietlić terra który został przetłumaczony z strony Tortoise Trust. artykuł wart przeczytania http://www.zolwie.kn.pl/wph.php?akcja=jot (znajdziecie tam również liste roślin trujących i szkodliwych dla żółwi)

a tu podam jeszcze jeden link do strony o oświetleniu (uwaga długie..) akwarium ale warte poczytania..
http://www.malawicichlidhomepage.com/mch%20polish/lighting_polkish04.html

Pozdrawiam Krist

krist
01-12-2013, 07:43
tak różnice między zwykłą żarówką a np Hagen Day Glo (neodymowe) są minimalne do tego stopnia iż stosowanie ich mija się z celem..(zresztą prom UVA jest szkodliwe i jeśli już wydzielają więcej tego prom w porównaniu z zwykłą żarówką to i tak jest ono minimale..)
cyt. "Oświetlenie miejsc wygrzewania się gadów - lampy neodymowe
Tego rodzaju żarówki bardzo często określa się mianem żarówek o pełnym

Jojek
02-12-2013, 00:28
Żarówka zwykła - emituje ciepło, światło widzialne, oprawa klasyczna.
Żarówka UVA - emituje ciepło, światło widzialne i promieniowanie UVA, oprawa klasyczna.
Świetlówka UVB - emituje światło widzialne, promieniowanie UVA i promieniowanie UVB, oprawa świetlówkowa.
Lampa(żarnik) HQI - emituje ciepło, światło widzialne, promieniowanie UVA i promieniowanie UVB, oprawa do lamp HQI.

Z powyższego wynika że przy stosowaniu oświetlenia z UVB, do ogrzania lądu w zupełności wystarcza nam zwykła żarówka.

W związku z powyższym, tak jak już wcześniej zostało powiedziane, kupowanie żarówek UVA mija się z celem, gdyż promieniowanie UVA jest dostarczne przez źródło promieniowania UVB.

Kupowanie tylko oświetlenia UVA też mija się ż celem gdyż jego wpływ na kondycję żółwia jest raczej znikomy i trudny do udowodnienia, a nadal przydało by się coś z UVB.

Oświetlenie UVB bezprzecznie sprzyja prawidłowemu rozwojowi żółwia.

Dlatego, w przypadku żółwi, namawiam do oszczędzania na żarówkach UVA i kupowania oświetlenia UVB. Chyba że kogoś stać na jedno i drugie.

Sebas
14-12-2013, 08:47
No więc z waszych wypowiedzi wnioskuję, że niezbędna jest świetlówka z UVB. Prosiłbym o informacje jak zainstalować takową świetłówkę a także o zdjęcia waszych terrariów.

krasnal
15-12-2013, 12:50
Tak a'propos opraw do świetlówek UVB - właśnie znalazłem ciekawostkę która może trochę ułatwić budowę terrarium:
http://www.zoomed.com/html/compacts.php

krasnal
15-12-2013, 15:02
Jak okazało się świetlówki kompaktowe UVB (wkręcane w zwykłe oprawki do żarówek) są dostępne również w Polsce - w ofercie Arcadii. Zakupiłem taką przed chwilą (do nowego terrarium) w http://colisa.com.pl/

42d3e78f26a4b20d412==