PDA

Zobacz pełną wersję : Jak czesto kapać zólwia greckiego??



hanzel
30-11-2013, 05:51
Witam! Chcialbym dowiedziec sie jak czesto powinienem kąpac swojego zólwia greckiego?? Zólw ma ok. 4 lat (ok 10 cm). W sklepie zoologicznym powiedziano mi ze powinienem go kapac codziennie.

Mam jeszcze jedno pytanie. Dzis kapalem go po raz pierwszy i kiedy wlozylem go do wody on zaczal wydalac taka biala wydzielnie czy cos takiego. Czy to jest jego kał?? W sklepie dawali mu twaróg i jogurt naturalny:( niestety. Wiec moze on wydalil to własnie??

Z góry dzieki za odpowiedzi!!

Aleksander
30-11-2013, 06:13
To białe to mocz, nie musisz sie obawiać, to najzupełniej normalne. Oczywiście u Ciebie nie dostaje takich "specjałów" jak twaróg i jogurt, mam nadzieję?

Co do kąpania są różne opinie - ja też sie nad tym zastanawiam. Nie ma na pewno sensu kąpać żółwia codziennie (jezli nie ma innych wskazań rzecz jasna - jeżeli ma problemy z wydalaniem można mu pomagać ciepłą kapielą). Jakby na to nie patrzeć to dla niego stres. My na razie kąpiemy nasze raz w tygodniu, ale w sumie też tylko dlatego, że żółwie brudza się niekiedy swoimi kupami itd. Mają dostęp do wody w terrariach, więc w zasadzie moglibyśmy kąpać rzadziej. Niektórzy hodowcy z Niemiec, których strony czytałam i których żółwie przebywają na zewnętrznych wybiegach kąpia je na przykład tylko po zimowaniu. Ale hodowla w terrariach i na wybiegach to dwie rózne rzeczy.
Tak więc moja rada jest taka: nie kąp go codziennie. Wystarczy raz w tygodniu. Ale powinien miec wodę w terrarium. Jeżeli żółw przewraca miskę lub basen z wodą możesz obciążyć je kilkoma kamieniami.

Pozdrawiam
Natalia

hanzel
30-11-2013, 07:29
Ja nie podaje mu jogurtow i innych produktow bialkowych pochodzenia zwierzecego:) Wolałbym nie wkladac baseniku z woda do terra.

Czy jezeli bym go kapal dwa razy w tygodniu to woda zawarta w pokarmie wystarczy??

Czy na przyklad podac mu tylko wode rano do terra a pozniej wyjac??

Narazie zolwik zakopal sie w sianie i spi:)

phenix
01-12-2013, 13:09
ja osobiscie nie kapie swojego żółwia, poprostu od poczatku ma wstwiony do terrarium basenik, do którego jeżeli będzie miał ochote to wejdzie. w baseniku poziom wody jest oczywiście taki żeby zółw przypadkiem się nie utopił. tobie też proponuje wybrać takie rozwiązanie, zółwie lubią jak wcześniej zauwyłeś wydalać mocz i kał w mwodzie. mój np. ma dziwną maniere załatwiania się na swoje jedzenie. pamiętaj że woda w której kąpiesz żółwia nie może być za chłodna, nie mówiąc o tym, że nie powinna to być miska po jakimś praniu. pamiętaj wode wyminiamy codziennie, prasa tematyczna podaje że może to być tzw. kranówa.

pozdrawiam

Aleksander
02-12-2013, 01:24
Ja jednak radziłabym Ci wstawić miseczkę z wodą. Nigdy nie wiesz, kiedy żółw będzie miał ochotę się napić - rzadko im się to zdarza, ale się zdarza. I wtedy co? Czeka do soboty na nastepną kapiel?
Wstawienie baseniku nic Cię nie kosztuje, oprócz dodatkowego obowiązku związanego z wymiana wody i czyszczeniem miski (bo będzie brudna, z naniesionym podłożem i odchodami - nie oszukujmy się, że żółw ja oszczędzi). I albo kup ceramiczne, cięzkie naczynie, albo włóż kilka większych kamieni do innego rodzaju miseczki.

Pozdrawiam
Natalia

42d3e78f26a4b20d412==