PDA

Zobacz pełną wersję : zmiana pH a żółw (kontra okrzemki)



Piotrek A.
06-12-2013, 16:58
Witam!

Ja znów walczę z plagą okrzemek w akwarium żółwia. Czytałem, że zakwaszenie wody może skutecznie zapobiec powstawaniu tych glonów. Wszystko pięknie, ale jak zareaguje moja czerwonolica no taką zmianę. Rozumiem, że żółw nie rybka, ale wolę się upewnić. Czy i jaką tolerancję ma żółw na zmianę pH wody?

Pozdrawiam,
Piotrek A.

foczka81
07-12-2013, 02:11
:/ żółwie kompletnie nie przejmują się ph wody. dziwne, ja nie miałam nigdy takich problemów w akwarium, może jest koło okna?

dr Robert
07-12-2013, 05:15
Lekko kwaśna woda nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie ma zapobiegać grzybicom u żółwi.

Piotrek A.
07-12-2013, 05:49
Czyli spokojnie mogę wykonać tą szcztuczkę z herbatą o której Pan kiedyś pisał? Proszę tylko sprecyzować ile tej ugotowanej herbaty mam dolać na około 40 litrów wody i jak często to powtarzać. Niestety nie mam dostępu do tego artykułu o którym Pan pisał.

Pozdrawiam,
Piotrek A.

dr Robert
07-12-2013, 08:44
Tam też było "na oko", nie wiem. ja daję szklankę bardzo mocnej na jakieś 200 litrów, ale czy to są dobre proporcje, nie wiem.

ludwik
07-12-2013, 10:11
Jakiś specjalny gatunek tej herbaty musi być, czy może np lipton (granulat, liście, expresowa)?

dr Robert
07-12-2013, 12:11
Domyślam się, że raczej zwykła, bez dodatków zapachowych.

Piotrek A.
08-12-2013, 05:51
Z akwarium usunąłem okrzemki mechanicznie. Do 40L wody dolałem około 30ml wywaru z gotowanej herbaty. Włożyłem też niewielki korzeń, który uprzednio wygotowałem. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Póki co woda nabrała żółto-brunatnego koloru, ale żółw w żaden sposób się tym nie przejął. Na bieżącą chwilę nie będę w stanie określić, czy glony powracają, bo woda ma mniej więcej ich kolor ;) Poczekam na odbarwienie wody przez węgiel i stopniowe podmiany wody.

Pozdrawiam serdecznie,
Piotrek A.

dr Robert
08-12-2013, 06:06
Z korzeniami preparowanymi z naszych drzew warto uważać. Na tych słabo przygotowanych (gotowanie to zwykle za mało) potrafią się wyhodować piękne galaretki bakteryjne. Żółwie przeżyją, ryby nie. Własnie jeden usunąłem z akwarium z mata mata bo najpierw barwił wodę, a potem zarósł bakteriami. Zamiast niego kupiłem oryginalny z drzewa mopani, troszkę droższy, ale bezpieczny.

Piotrek A.
08-12-2013, 07:43
Mój właśnie wyjąłem do gotowania drugi raz, bo pojawił się biały nalot, mimo że rzeczywiście zakupiłem go jako tzw. korzeń preparowany. Czy gotowanie z solą pomoże? Słyszałem, że przy operacji typu gotowanie w solance należy ponownie wygotować korzeń już bez soli, żeby nie oddawał jej później wody. Czy tak powienienem zrobić? Czy może jest jeszcze jakiś inny sposób przygotowywania drewna? (pytam w zasadzie z ciekawości, bo nie spotkałem się w Internecie z żadnym innym)

dr Robert
08-12-2013, 07:52
Kolega gotował w soli kilka razy, po wiele godzin za każdym razem. Preparowanie trwało kilka tygodni, a potem wszystkie ryby mu padły. Oczywiście, po solance trzeba gotować w wodzie bez soli. Ale lepiej zrobić tak jak ja, czyli kupić mopani, jest jeszcze jakiś inny afrykański gatunek drzewa równie bezpieczny jak ten, ale nie pametam nazwy.

Piotrek A.
12-12-2013, 05:00
Niestety, mimo dodania korzenia i zakwaszenia wody herbatą glony znów zaatakowały. Szczerze mówiąc to średnio już mam pomysły jaka może być przyczyna. Czy kamienie które mam w akwarium mogą być przyczyną? Są to zwykłe kamienie nazbierane na pobliskiej lące i wiele czasu poświęciłem na wyszorowanie i wyparzenie ich... Czy ktoś z Was ma może jeszcze jakieś pomysły jak pozbyć się tych paskudnych glonisk?

Pozdrawiam serdecznie,
Piotrek A.

krist
12-12-2013, 14:51
kamienie raczej nie ale na temat okzremków znalazłem coś takiego.. (było to na jakiś stronie akwarystycznej.)
OKRZEMKI
Pojaw okrzemek, które mogą pokrywać podłoże i szyby akwarium brunatnym nalotem.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA
- zbyt duże stężenie niektórych składników chemicznych w wodzie, np. azotanów (azot - to odchody naszych rybek)
- zbyt słabe lub niewłaściwe oświetlenie
- wartość pH powyżej 7,5.
ROZWIĄZANIE PROBLEMU
- regularnie wymienić wodę
- kupić świetlówki typowe do akwarium (najlepiej takie które zapobiegają wzrostowi glonów i wybarwiają rybki- koszt do 40zł/szt. (jeżeli masz 2 świetlówki wystarczy kupić jedną z przodu, z tyłu oświetlenie nie jest takie ważne:)
- sprawdzać moc oświetlenia
- zwalczać glony za pomocą preparatów (dostępne w sklepach zoologicznych).

a nasze kochane zwierzaki wydzielają azotanów baaardzo dużo w porównaniu ze stadkiem rybek...

42d3e78f26a4b20d412==