PDA

Zobacz pełną wersję : woda mineralna do akwarium??



Puella
07-12-2013, 04:04
to tylko pytanie, po prostu nie wiem wiec prosze na mnie nie krzyczec:)
czy mozebyc cos zlego w dolewaniu do akwarium dla zolwia czerwonolicego wody mineralnej? np w proporcjach 3 do 1 (odstana - mineralna) albo mniejszych. taka biedronkowa oaza na przyklad, albo cos mniej zmineralizowanego.. no niewiem, zastanawiam sie po prostu..
pozdrawiam!

Andriusza
07-12-2013, 04:46
Jak sam zolw, to nie zaszkodzi chyba, ale jesli juz chcesz cos dolewac innego niz odstana to mozesz stosowac np wode destylowana w ilosci jakis 20% podmienianej wody. Wieksze prawdopodobeinstwo uchronienia sie przed glonami. Ale tak na prawde to powiedz co chesz uzyskac? Po co wykosztowywac sie na mineralke jak z kranu mozna wziac?

Piotrek A.
07-12-2013, 05:12
Tu znajdziesz informacje o wodzie: http://natterx.webpark.pl/Woda.html
Co prawda chodzi tu o rybki, ale zawsze dobrze wiedzieć więcej ;)

Pozdrawiam,
Piotrek A.

dr Robert
07-12-2013, 05:19
Woda mineralna, nawet tzw. bez gazu, ma znacznie więcej dwutlenku węgla niż normalna kranówka. Stanowczo odradza, zwierzęta jej nie lubią, ani do picia, ani jako dodatek do wody dla żółwi wodnych. Pomijam fakt np. dużych ilości jonów wapnia, które będą osadzać się na szklanych ściankach. Tzw. kamień jest często problemem także przy zwykłej kranówie, a co dopiero przy mineralce. Żadnych zysków ze stosowania takiej wody dla żółwia nie ma.

krist
07-12-2013, 05:23
żólwie to nie rybki, jaka wode nalejesz to jest im obojętne i lanie mineralki jets raczej zbędne, oczywiście nie mogą pływać w brudnej zasyfionej śmierdzącej wodzie bo sprzyja to chorobom. zresztą jak widać zadomowiły się w naszych rzekach które nie należa do krystalicznie czytych..

Puella
07-12-2013, 05:50
Nie wiem po co mi to bylo:) ciekawosc po prostu. chociaz aktualnie nie mam dobrego systemu filtracyjnego (jeden filtr wewnetrzny, aquael mini.. - tak, wiem.. :) ) dlatego dosc czesto musze porcjami wymieniac wode, zawsze jakos tak wychodzi ze mi tej odstanej brakuje, albo cos sie rozleje albo rodzice daja psu :)


dziekuje za odpowiedzi!! pozdrawiam

dr Robert
07-12-2013, 05:53
No nie, to lekka przesada, że jest im zupełnie obojętnie w jakiej są wodzie. W porównaniu z rybkami oczywiście nie jest to aż takie ważne. Ale niewielką część tlenu pobierają przez skórę i śluzówki, więc nie jest to do końca obojętne. Po co im wrzucać wodę pełną dwutlenku węgla ? Raczej tlen byłby lepszy. Żółwie nie żyją w pobliżu źródeł wód mineralnych, owszem są wyjątki (nieliczne górskie gatunki żyjące w strumieniach), ale woda jest jeszcze bardziej natleniona i o takich żółwiach tu nie mówimy. Tym bardziej żółwie nie żyją w wodach podziemnych, oligoceńskich itp., ale raczej w stojących, zarośniętych stawach lub wolno płynących rzekach.

Irtysz
07-12-2013, 14:48
Proponuje wykorzystywać np dwa baniaki po 5 litrowych wodach i w takiej trudnej sytuacji sprzętowej wymiana takiej ilości wody co 2 dni ??

SlipknoT
08-12-2013, 08:00
bez przesady woda mineralna nic ci nieda glony beda w twoim akwa dopuki nie wyczyscisz i nie zdezynfekujesz go i nie kupisz normalnego filtru z min przep-ływem 600l No i przede wszystkim odstaw akwa od promini słonecznych np od okna to ci pomoze. Jak mimo tego bedzie zielonkawo kup środek w zoologiku na ten problem nic dodać nic ująć! Napewno taniej wyjdzie jak kupowanie codzienie 20 l Aqua mineral.

Inger
08-12-2013, 12:16
"dosc czesto musze porcjami wymieniac wode"

z czystej ciekawości: jak często?

Piotrek A.
08-12-2013, 16:17
> bez przesady woda mineralna nic ci nieda glony beda w twoim
> akwa dopuki nie wyczyscisz i nie zdezynfekujesz go i nie kupisz
> normalnego filtru z min przep-ływem 600l
Niestety sprawa nie okazuje się aż tak prosta, vide wątek o okrzemkach. Czyściłem, dezynfekowałem, mam filtr 700l/h, nie leję mineralki a gloniska przepiękne do wyboru do koloru ;)

> mimo tego bedzie zielonkawo kup środek w zoologiku na ten
> problem nic dodać nic ująć!
Zależy od podejścia. Albo zaufasz chemii, albo naturze. Moim zdaniem lepiej trzymać się natury. A co do wody mineralnej... faktycznie zawiera sporą dawkę pożywienia dla glonów. Natomiast CO2, poza tym co napisał dr Robert a propos żółwi, może być używane przy gęsto zarośniętych akwariach (--> "nawożenie CO2" w googlach). Ale wątpię, czy akurat tak rozłożą Ci się priorytety w chodowli _żółwi_ :)

Pozdrawiam serdecznie,
Piotrek A.

Jojek
08-12-2013, 23:08
Przy nawożeniu CO2 potrzebny jest stały niski kontrolowany dopływ. Woda mineralna ma go zbyt dużo i dawki zupełnie niekontrolowalne z punktu widzenia akwarysty. Do wspomnianego celu się nie nadaje.

Puella
11-12-2013, 02:31
sama sie dziwie ale woda jest czysta i przejzysta mimo słabego filtra. wiem ze sa zanieczyszczenia, których nie widać wiec nie żadziej jak raz na tydzień odciągam z 10 litrów, poza tym zawsze troche świeżej dolewam bo szybko wyparowuje. Filtr chodzi 24h na dobe

ps glonów nie mam, no może śladowe ilosci ale to chyba dobre dla ogólnego biotopu wody?

pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==