PDA

Zobacz pełną wersję : Moja Agatka - czyż nie piękna ??



dario_terrarysta
23-12-2013, 11:53
Witam , czyż mój żółwik nie jest piękny . Ma 17 cm długości . Jest to samica , teraz kupiłem dla niej samca ;) . Niedługo dodam więcej fotek .

aagerman
23-12-2013, 12:08
piękny :)

krasnal
23-12-2013, 12:38
piękna :)

Arem
23-12-2013, 12:57
Ciekawy ladny zolwik.Moja samiczka tez byla tej wielkosci ale niestety...

kitty
23-12-2013, 14:03
śliczniutka :) taka słodziutka jak na kobietke przystało ładnie pozuje do zdjęć :)

marioh
23-12-2013, 16:02
Fakt,ze ladna,ale bardzo podobna do reszty swojego gatunku.
Pozdrawiam.

dario_terrarysta
23-12-2013, 23:15
Dzisiaj dodaje następne zdjęcie mojej Agatki , niedługo zrobie zdjęcia Kamila :P . Pozdrawiam . Dziękuje za wsze komentarze

bruenor
24-12-2013, 00:34
Nie prawda ;P moja ma inne wzorki na karapaksie :P

ladna.
(moja niestety odziedziczyła po poprzednich właścicielach krzywice...)

marioh
24-12-2013, 03:12
Za duzo to karapaksu z pierwszego zdjecia nie widac,wiec na jakiej podstawie oceniasz jego wzor?

marioh
24-12-2013, 03:13
Tutaj juz widac wiecej.
Prawie identyczna jak moja,tylko troche mniejsza.
Pozdrawiam

SlipknoT
24-12-2013, 08:42
Moze i piekna ale nie aż taka jak moja Madzia :)

dario_terrarysta
25-12-2013, 00:21
Dziękuje za wasze komentarze , a może teraz wy wsadzicie zdjęcia swoich poniech w pancerzach ;) . Czekam na fotki , niekoniecznie żółw czerwonolicy .

dario_terrarysta
25-12-2013, 00:25
Powiem wam jeszcze jedno . Kolega dał mi cynk , że jego kolega ma do sprzedania żółwia stepowego . Mówi ze jest oswojony bo chodzi po cąłym domu nie ma akwarium . Poszedłem zobaczyć , patrze a tu koleś przynosi mi czerwonolicego żyjącego na lądzie , żółw ma 6 lat i wygląda jak ususzony , tylko jak go karmi mówi że raz na tydzień to wrzuca go do wody bo tylko tam chce jeść . Ludzie ten widok był straszny , żółw miał reomatyzm . Był ostro przeziembiony ponieważ miał spuchnięte powieki . Żółw sprawiał wrażenie ususzonego żółwia czerwonolicego . Dziwne , że przeżył tyle lat na lądzie :( . Szkoda mi sie zrobiło tego żółwia :( . Teraz nie wiem czy go kupić i doprowadzić do poprzedniego stanu czy jak :( . Poradźcie mi coś . Ten żółw naprawde wygląda jak ususzony . Ledwo co moze otwierać oczy i ruszać łapami wszystko ma zastałe .

Dora
25-12-2013, 00:42
A wiec na co czekasz?Chyba cena za tak wysuszonego nie bedzie zbyt duza-a moze jak przekonasz kolege,ze z tego zolwia to juz chyba nic nie bedzie to moze i za darmo Ci go da.Sprobuj go przekonac i moze uda Ci sie uratowac zycie gadzince.!

Jojek
25-12-2013, 00:57
Żółw to jest "nabytek" na lata. Dlatego zalecam rozwagę. Mimo że mi żal tamtego żółwia to zalecał bym tobie uświadamianie właściciela a sobie wybranie ładnego zdrowego okazu. Czerwonolice w dużo lepszym stanie są często oddawane przez właścicieli w dziale oddam, dlatego uważam że pomysł kupna tego żółwia nie jest trafiony.

trochę OT
Jeśli będziemy wykupywać ze sklepów wszystkie "biedne" żółwie to w te same warunki trafią następne...

marioh
25-12-2013, 05:03
Zgadzam sie w 100% z Jojkiem.Moze i masz szanse na jego uratowanie i wyleczenie z choroby,ale tej skorupy mu juz nie zmienisz.Oczywiscie decyzja nalezy do ciebie i jezeli sie na niego zdecydujesz i wezmiesz to masz moj szacunek
Pozdrawiam

dario_terrarysta
26-12-2013, 13:01
Powiem Wam tak . Nie sztuką jest kupić sobie zdrowy okaz bo kupiłem takie dwa ale sztuka jest zrobić coś z czego będziesz dumny a ja będę z tego dumny , ale nie podjąłem jeszcze decyzji do końca on chce za tego żółwia 20 zł , dla mnie to nie są pieniądze a chciałbym go zabrać od tego "sadysty" i stworzyć mu warunki jakie powinien taki żółw mieć stworzone .

krist
26-12-2013, 14:58
cyt."chciałbym go zabrać od tego "sadysty" i stworzyć mu warunki jakie powinien taki żółw mieć stworzone ." czyn godny pochwały. Powodzenia!

dario_terrarysta
26-12-2013, 22:39
Dzięki Ci krist , że mnie popierasz . Sami powiedzcie czy wy byście sie nie podjęli takiemu wyzwaniu ?? .

Dora
27-12-2013, 01:38
Gratuluje decyzji! Ufam,ze uda Ci sie stworzyc mu lepszy swiat od tego w ktorym byl do tej pory-chocby na krotko(nie wiadomo jak ci sie uda go wyleczyc-oby sie udalo!)
kazdy ma prawo do godnosci- nawet zolw!

marioh
27-12-2013, 03:13
Ja juz cos podobnego zrobilem zabierajac jedna samice ze sklepu zoologicznego,gdzie miala okropne warunki.Teraz okazalo sie,ze dla moich trzech gadzinek potrzeba ogromnie potwornego akwarium zeby mialy tyle przestrzeni ile powinny miec,a nie wspominajac juz o pozostalym wyposazeniu (np.filtacja).Wiec naprawde warto zastanowic sie nad przygarnieciem tego zolwia,chociaz tak jak pisalem wczesniej jezeli go wezmiesz to "masz moj szacunek",bo napewno zagwarantujesz mu duzo lepsze warunki niz te w ktorych sie znajduje.
Pozdrawiam.

kitty
27-12-2013, 14:02
Ja bym tez na twoim miejscu wzięła tego biednego żółwika. a tego kolesia bym potrzymala przez miesiąc w ciemnosci w ciasnym pomieszceniu bez wody i jedzenia :) ciekawe ile by przeżył.

dario_terrarysta
28-12-2013, 00:15
Dla mnie żółw to coś więcej niż tylko zwierze . I do tego mam miejsce aby zagwarantować im dobre waruki . Wczoraj byłem u szklarza :P zamówiłem akwarium 250 cm na 100 cm na 60 cm :)

marioh
28-12-2013, 05:13
No przy takich warunkach to sie nie zastanawiaj i uratuj tego biedaczka.
A z ciekawosci zapytam ile cie bedzie to akwarium kosztowalo i jak rozwiazesz system filtracji.Wlasnie jestem na takim etapie i troche podyskutowalem z Jojkiem na ten temat,ale jeszcze do konca sie niezdecydowalem.
Pozdrawiam.

kitty
28-12-2013, 10:31
jestem na biezaco z cenami akwa filtrow i ile to kosztuje bo w styczniu wszystko wymienialam jak cos to pisz na gg 3485602

dario_terrarysta
28-12-2013, 11:49
Akwarium wyniosło mnie 100 zł po znajmomości . Problemem z filtracją nie będę miał ponieważ jej nie będzie . Nie stosuje filtrów , poprostu dbam o czystość w akwa.

marioh
28-12-2013, 12:19
Chyba malo prawdopodobne,abys utrzymal czystosc bez pomocy jakiego kolwiek systemu filtracji,chyba ze bedziesz wymienial cala wode co 10-14 dni,a to bedzie sporo.Co do akwa to niektorym sie trafia czasami - super masz.
A napisz jeszcze czy zdecydowales sie na tego biedaczka.

dario_terrarysta
28-12-2013, 12:25
Ja zmieniam całą wode łącznie z myciem szyb i kompleksowym czyszczeiem kamyczków co 4 dni , takze filtry mi nie potrzebne , żółwiakowi chińskiemu zmieniam wode co 2 dni . A co do biedaczka to narazie nie mam kontaktu z tym typkiem ale jak coś będę wiedział zaraz napisze ;) . Pozdro .

marioh
28-12-2013, 12:33
Jestes niesamowity z tym czyszczeniem i wymiana wody - napisz ile to orientacyjnie jest litrow.A moze ty pracujesz w wodociagach i wode masz gratis,ale czasu na to tez sporo potrzeba.

vader
28-12-2013, 14:19
Moim zdaniem kiedys napewno ci sie znudzi wymienianie wody z takiego kolosa co kilka dni i wtedy napewno zdecydujesz się na filtr kubełkowy bo wew to tylko do zbierania śmieci chociarz ja osobiście posiadam trzy filtry jeden który czyszczę co 4 dni drugi raz na 2 miesiace(pełni funkcje biologiczego wew) a trzeci(kubełkowy) jak wymieniam całkowicie wode w akwa. Moge się pochwalic ze juz nie zmieniam wody z powodu zabrudzenia czy złego zapachu bo nawet woda po trzech miechach jest jak kryształ i żyją w nim rybki i rosliny wrażliwe na stan czystości wody co jest dowodem ze woda jest biologicznie ok.
Pozdro gratuluje wytrwałości!

dario_terrarysta
29-12-2013, 06:46
Wlewam około 30 L wody , może wiecej może mniej - nie wiem nie mierzyłem . Nie znudzi mi sie bo jakoś mam już 5 lat żółwie i mi sie to nie nudzi ;) .

Jojek
29-12-2013, 10:47
Albo nie wiesz co mówisz, albo coś kręcisz.

Akwarium zamówiłeś na 1500 litrów (za sto zł.?!) nie wspominając o koszcie materiału (szyby 15mm) to jeszcze problemy z transportem - ogromny ciężar.

Zamierzasz nie stosować żadnej filtracji bo wymieniasz całą wodę co 4 dni.?!

Nawet jeśli wypełnisz je wodą tylko w połowie (super warunki na jakieś 7 żółwi) to zmiana wody potrwa spokojnie ponad dwie godziny chyba że masz motopompę i węże strażackie. Poza tym będziesz lał wodę zimną czy ciepłą? bo jak zimną to jeszcze trzeba ją jakoś zagrzać. Chyba nie wpuszczasz żółwi odrazu.

A to długo potrwa chyba że masz znajomości nie tylko w wodociągach ale i w elektrowni. ;-)

Twoje plany są poprostu ogromnie nieekonomiczne (woda, czas, prąd) nawet jeśli wszystko masz darmo lub za grosze.

kitty
29-12-2013, 12:17
1500 l i tylko 30 l wody :) hehe niewiem czy to by chociaz na pol centymetra bylo :) no ale zycze powodznia w takim akwarium to taki smrodek a wymienianie wody co 2 dni to chyba zly pomysl. biorąc pod uwage ze akwarium bedzie do polowy zapelnione tzn 750 l to są ok 3 wanny wody jak ty wezmiesz tyle litrów niechlorowoanej wody :) bo chyba w pojemnikach 5 litrowych jej nie bedziesz ustawiac. Przy takiej ilosci tochyba by trzeba bylo kaloryfer do ogrzewania tej wody no i filtr wielkosci szafy. :) no ale nic pozdrawiam i 3mam kciuki za taki pomysl.

dario_terrarysta
29-12-2013, 12:42
Wody będzie na 110 cm długości akwarium i na 25 cm wysokości , nie wiem ile to wody ale nie martwcie sie , że będę męczył moje żółwie mam w tym doświadczenie i wiem co robie . na 110 cm mam wstawioną szybke na 25 cm wysokości , reszta ląd .

marioh
29-12-2013, 12:54
Juz ci moge napisac,ze jezeli takie beda wymiary w ktorych bedzie woda(110x100x25) to jest 275l i te wymiary juz sa za male dla trzech gadzinek (jezeli sie zdecydujesz na tego chorego).Do tego cos dziwnego i podejrzanego jest w tym,ze jezeli piszesz w poscie z 12.02.2005,ze byles zamowic to duze akwa to znaczy tylko to iz jeszcze na 200% go nie masz.Wymiana calej wody co kilka dni napewno bedzie wymagac "wezy strazackich",a i ekonomiczne to napewno nie jest.Poza tym jezeli masz takie mozliwosci to nie zabieraj im tej pozostalej przestrzeni do plywania i pomysl o innym rozwiazaniu.

krist
29-12-2013, 13:46
może pomyliło Mu się o jedne zero? 150 litrów... 1500 litrów tosz to prze ogromne akwa!!!

vader
30-12-2013, 07:24
Po pierwsze woda bedzie napewno chlorowana chyba ze masz cysterne w domu albo na działce w ktorej bedzie taka ilość wody odstawać, po drugie sorki ale nagrzewanie kilkuset litrów wody co 4 dni to wrecz karkołomny wyczyn ponieważ woda nagrzewana przez grałki(ktorych potrzebował byś kilka po 100zł sztuka) bedzie bardzo długo dochodzić do odpowiedniej temp. i zapewniam cie ze pozre to bardzo wiele pieniedzy a jezeli zdecydujesz się na grzanie junkersem to za gaz sory ale tyle to ja pewnie przez pół roku nie dostane co ty za miesiąc. Czyszenie takiego kolosa to kolejna extrema ponieważ wazy 1,5 tony!!! zapełniione wodą wiem ze bedzie mniej ale dolicz jeszcze inne ciezary takie jak szafka gigant albo samo wyjscie dla gadów
samochód w pokoju heheheh normalnie takie obciazenie wymaga zgody od własciciela budynku chyba ze to ty nim jesteś. duza ilość brudu bedzie stopniowo osiadać w miejscach do ktorych ciezko dojsć. Woda jezeli trafi ci sie nie taka jaką akwaryści lubią bedzie ciagle słabo klarowna bo powodem bedzie brak jakiego kolwiek filtru. Koszt nieprawdopodobny. Te rozmiary są zupełnie nie na miejscu co do ceny nawet gdybyś miał materiał za friko to za robote u mnie wzieli by ze 200zł a juz nie mowie o koszcie takiej szyby(!!!) transport to chyba odbędzie się tego akwa przy uzyciu stara albo tira . Do samochodu nigdy nie wejdzie bo nawet przez drzwi nie da sie go wmiescic. Za wode sory ale ktos musi płacić jak nie ty bo masz znajomosci to ludzie ktorzy nie mają liczników wodnych i należa to tej samej co ty lini wodociagowej. Sory ale to bedzie dla nich straszne. tyle litrów wodyy!!! pomnóż przez conajmniej 6(według twojego planu zmieniania wody) na miesiac to bedzie troszeczke duzo. Do tej powierzchni bedziesz i tak mowie ci potrzebował kolosalny filtr albo nawet pieć hhehhehe nie dla mnie to samobujstwo albo sciema jezeli nie to powiedz jak masz zamiar sie z tym uporac .
Acha wiesz nie chce cie straszyć ale wypadki sie zdarzaja i jak ktos lub ocs zbije ci akwa to woda zaleje zały dom i koszty bedą potworne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dario_terrarysta
30-12-2013, 11:33
To nie jest zadna sciema - jak mówie ze sobie poradze to sobie poradze . Pamiętajcie Polak potrafi ;) .

Andriusza
31-12-2013, 07:00
Widzisz Vader jaka wyczerpujaca odpowiedz dostales ;) Powinienes byc zadowolony i wiecej juz nie watpic w dario_terraryste. Az mi sie smiac chce... Chlopak sobie poradzi, w koncu jest juz doswiadczonym hodowca, juz od 2003 roku !!!! A tak na powaznie, dario, nasz niedowierzanie spowodowane jest tym, iz nie chcesz sie z nami podzielic szczegolami obslugi takiego kolosa. Mysle, ze na razie masz na to po prostu tylko ogolny poglad, ale rzeczywistosc moze Cie przerosnac, bo sam jeszcze nie wiesz co Cie czeka. Wymieniac 275 litrow co 4 dni??? Koszmar, mnie by sie nie chcialo. Ja podmieniam jakies 12l co tydzien i zajmuje mi to pol godziny z czyszczeniem wkladow. No ale nic, dopoki nie podzielisz sie z nami szczegolami, jak chcesz to wszystko ogarnac, dopoty bedziemi sceptyczni. To tyle.

dario_terrarysta
31-12-2013, 13:53
Jestem jeszcze młody wiec 275 L nie sprawi mi problemu , mam na to czas i chęci . !!

BuB3q
31-12-2013, 14:12
dario chyba cię pogieło :D

krist
31-12-2013, 14:21
nie przeginaj..... zresztą jeśli ma możliwości i chęci oraz duuużo czasu to ok! jednak ja bym wolał w dobrą filtracje zainwestować i zamiast bawić się w mokrą robote, siedzieć i poczytać jakiś ciekawy art. lub coś innego porobić...
Andriusza dobrze napisałeś trafiłeś w 10-ke...!

Jojek
31-12-2013, 15:38
Samo spuszczenie 250 litrów wody grawitacyjnie bezpośrednio do kanalizacji zajmuje mi około 30 minut (otwór w dnie 1/2" węże 3/4"), ponowne napełnienie wężem 3/4" pełną parą ciśnienia jakie mam z wodociągów - około 15-20 minut. Przygotowania i sprzątanie potem jeśli by tylko zmieniać wodę to w 10 min się zmieszczę. Razem więc godzina ale ja czyszczę wszystko, wybieram rośliny, wyławiam ryby, itp. itd. więc razem wszystko trwa od 3 do 5h.
(niedługo na stronce reportaż z czyszczenia zbiornika - zdjęcia już są ale muszę to wszystko opisać i obrobić)

Tyle że ja robię to raz w roku, jak muszę wszystko wyczyścić. Żółwia tymczasowo lokuję w misce, i mogę sobie pozwolić na poczekanie 24h aż woda nabierze temp. pokojowej i ulotni się chlor.

Nie wiem jaki wpływ na rośliny mają skoki temperatury i chlorowana woda ale o rybkach to zapomnij.

Nie mam co wspominać że po takiej operacji równowaga biologiczna w filtrze i akwarium stabilizuje się po około 2-3 tygodniach bo ty nie zamierzasz mieć jakiegokolwiek filtra i nie ma szans abyś doczekał stabilizacji bo za cztery dni znów zaczyniesz od nowa.

ps. Nie spotkałem się jeszcze z osobą, która by myła okna co tydzień tylko dlatego że ma wodę za darmo...
ps2. Właśnie dostałem wyliczenie ile zużywamy wody i ile to kosztuje... nadal za dużo.

Jojek
31-12-2013, 15:44
dario_terrarysta napisał(a):

> Jestem jeszcze młody wiec 275 L nie sprawi mi problemu , mam na
> to czas i chęci . !!

Nie wątpię, tylko po co? Nie widzę w tym żadnego celu. Nie chcę cię zniechęcić do dużego zbiornika tylko doradzam jak przy tym nie uchetać się po pachy, jak osiągnąć cel stosunkowo małym nakładem pracy i środków. Tak aby hobby rzeczywiście było przyjemnością a nie zabójczym obwiązkiem.

Można próbować pchać sznurek ale lepiej jest go ciągnąć.

krist
01-01-2014, 06:57
są takie świetne magnesy neodymowe tak silne że jeśli przyłożyć takiego do licznika ten stanie w miejscu..... tylko wiadomo jest to oszustwo i nazywane kradzież... ;-) użycie magnesu tylko na własną odpowiedzialność!!!

ps. w rządzie też kradną a i państwo okrada nas co krok.......;-)

dario_terrarysta
01-01-2014, 23:32
Wczoraj kupiłem jakieś 2 filtry , przez które nie bede musiał ponoć zmieniac wody przez miesiąc a nawet dwa , wydałem na nie 175 zł , zobaczymy .

marix
02-01-2014, 02:51
To dobrze zrobiles, ale cudow nie oczuekuj od razu. Pamietaj, ze filtr musi dojrzec, co trwa nawet kilka tygodni. Dojrzewanie moega przyspieszyc kolonie bakterii, do kupienia w zoologiku.

kitty
02-01-2014, 07:18
hmm 2 filtry za 175 zl :) ale chyba nie kubelkowe. ja kupilam najtanszy z mozliwych kubelkowych za 279zl.

dario_terrarysta
02-01-2014, 09:01
Kupiłem dwa jakieś zwykłe filtry . Kubełkowy był za 319 zł - ale narazie nie mam kaski kupie za tydzień ;) .

krist
02-01-2014, 09:36
hm.. mogłeś troche dołożyć i kupić np. ten z aquaela FZKN -150 lub 250 http://www.discus.com.pl/sklep/default.php?cPath=1_32_2
są to nowe polskie filtry w miarę tanie i dobre, czytałem sporo pochlebnych opinii na ich temat. a i ten sklep jest jednym z tańszych internetowych..

krist
02-01-2014, 09:38
widziałem tańsze.. ;-) w sklepie Discus Mysiar...

dario_terrarysta
02-01-2014, 12:01
Dzięki za info .

Irtysz
05-01-2014, 02:03
Hmm. Jeśli masz zamiar kupić jednak filtr kubełkowy to śmiało mógłbyś im zwiększyć powierzchnię do pływania. Zastanów się czy nie lepszym pomysłem byłoby zmniejszenie części lądowej i umieszczenie jej nad lustrem wody. Przecież one nie potrzebują aż tyle miejsca do opalania.

clippo
05-01-2014, 02:38
krist napisał(a):

> są takie świetne magnesy neodymowe tak silne że jeśli przyłożyć
> takiego do licznika ten stanie w miejscu..... tylko wiadomo
> jest to oszustwo i nazywane kradzież... ;-) użycie magnesu
> tylko na własną odpowiedzialność!!!
>
> ps. w rządzie też kradną a i państwo okrada nas co
> krok.......;-)
>

Gdzie można taki magnes nabyć??

krist
05-01-2014, 03:59
w sklepie internetowym na http://www.magnesy.tanio.net/magnesy_sklep.html
lub na allegro (tylko musi to być taki"trochę" większy magnes np. walcowy o średnicy kilku cm.) tylko uwaga te magnesy są naprawdę bardzo mocne...;-) daaaleko od kompa z nim....

clippo
05-01-2014, 05:41
MPŁ 25x25x5 N 35 8.02 zł 22 % 9.78 zł Taki starczy ??
I jak on kokretynie to robi że nie nalicza wody przyłączyć go do licznika??

krist
05-01-2014, 06:25
nie ten jest za mały... ale takie walcowe o większej średnicy powinny działać (tylko kosztują od 40-90zł) poprostu kładzie się go na licznik.... (licznik jest tak zbudowany że osie wirnika napedowego nie jest połączona na stałe z osią trybek zliczających iloć przepływjącej wody, są połączone magnetycznie, na jednej i drugiej osi są malutkie magnesy które wzajemnie się przyciągają przez co obydwie osie się kręcą z tą samą prędkością) silny magnes zakłóca to polączenie magnetyczne przez co licznik "staje". Tylko jest jedno ale zbyt długi okres blokowania licznika może spowodować odmagnesowanie tych malutkich magnesików (przez bardzo silne pole magnesu neodymowego) dzięki ktorym osie są połączone ze sobą i licznik będzie kaput... (taka jest moja teoria... nie sprawdzona bo nie używam tego triku..ale coś niecoś o silnych polach magnetycznych wiem..;-) ale jedno jest pewne licznik staje... to sprawdzili moi kumple..)

dario_terrarysta
05-01-2014, 12:17
Pomyśle nad tym . A teraz mam przykrą wiadomość , byłem po biedną gadzinke w tego mordercy , ale niestety żółwia już nie ma , śmierć mnie wyprzedzila :( .

krist
05-01-2014, 14:04
szkoda..... ;-( tak się kończy traktowanie gadzin jako zabawki....

marioh
05-01-2014, 15:49
Ja rowniez go zaluje,ale tam gdzie jest teraz jest mu napewno lepiej niz u tego sadysty.

dario_terrarysta
05-01-2014, 23:27
Też mi smutno . Ponieważ chciałem go już kupić , dać mu te 20 zł bo to nie kasa ale sprubowac go wyleczyć . Ale niestety ...

Iwka
05-01-2014, 23:50
Może to i dobrze?? Biedny wymęczył się przez długi czas,ale teraz jest mu już napewno lepiej. Szkoda tylko, że nie miał szcześliwego życia i pełnego miłości... Też mi smutno jak czytam takie wiadomości.

dr Robert
08-01-2014, 17:14
Żółwia szkoda, a Krista bardzo proszę, żeby się skupił na filtrach (bo jest w tym świetny), a nie instrukcjach zatrzymywania liczników prądu :). Niestety oprócz zatrzymania pradu takim magnesem można zabić np. osobę z rozrusznikiem serca. Nie to forum.

42d3e78f26a4b20d412==