PDA

Zobacz pełną wersję : Mata-Mata



clippo
01-01-2014, 12:13
Czy wiecie gdzie mogę znaleść podstawowe informacje o żółwiu mata-mata czym się żwyią itp.itd
PS: Jak ktoś ma to zdjęcia mile widziane

kazz
01-01-2014, 15:06
zdjecia zolwia mata mata tez znajdziesz na mojej stronie www.zoltolicy.xu.pl w dziale "Foty" w "Galerii " :)

kazz
01-01-2014, 15:09
a co do informacji o tym "cudacznych" gadzinach, to najlepiej skontaktuj sie z dr Robertem :)

dr Robert
01-01-2014, 16:09
Szukałem w internecie informacji o tym gatunku (wystarczy wpisać do jakiejkowliek wyszukiwarki nazwę Chelus fimbriatus i wyskakuje wiele stron), ale nie jest to dobre źródło informacji. Dane bardzo ogólne lub nawet błędne. O polskich stronach można zapomnieć.
Względnie dobre są np.
http://www.tortoise.org/archives/matamata.html
http://www.reptilereview.com/matamata_page.htm


Podstawowe, ale dobre info + zdjęcia (warunki w jakich niektórzy je trzymają) warto zobaczyć:
http://www.dght.de/ag/schildkroeten/akmata.htm

Musiałem więc zwrócić się o kopie oryginalnych artykułów do ich autorów. Nie ma tego za wiele. Najlepszy chyba artykuł mam od Meiera opublikowany w "Radiata" :
http://www.dght.de/ag/schildkroeten/english/earchiv03.htm

Nie mam czasu na pisanie całego opisu gatunku, ale na konkretne pytania mogę odpowiedzieć.
Gdy chodzi o pokarm to są jest dość jednostajny. Jedzą wyłącznie ryby. Nie nalezy podawać karasi czy karpii, bo są dla nich szkodliwe na dłuższą metę (wiadomo o tym bo wielu trzymających te żółwie karmiło je właśnie "złotymi rybkami"). Polowanie to niezłe widowisko (choć krótkie) - zasysają przepływajacą obok pyska rybę do bardzo wydłużonej szyi, a potem przeciskają do żołądka. U mnie jedzą głównie żywe słonecznice oraz czebaczki amurskie. Raz w tygodniu mrożone stynki (z wciśniętym do środka kawałkiem sepii czy innego wapnia), ale żywe ryby zdecydowanie preferują. Dorosły zjada rocznie nawet 2-4 tysiące rybek (oczywiscie małych, im większe ryby tym mniejsza liczba). U mnie młody osobnik (sama długość karapaksu ok. 8 cm, z wyciągnietą szyją 15 cm) pochłania miesięcznie ok. 25-30 rybek (4-6 cm).

clippo
09-01-2014, 08:43
Osiąga wielkość 35cm. samego karpasku to z wyciągnięciem szyi bdzie miał 60
w jakiej wielkośc akwaterrariach je pan trzyma??

clippo
09-01-2014, 12:15
Schlüpfling der Amazonas-form ebenfalls wenige Stunden alt. Foto: Schaefer
Czy moglibyście mi te zdanie przetłumaczyć bo zbytnio nie mogę. Czy ot chodzi że to jamazońska odmiana czy coś tym stylu??

dr Robert
09-01-2014, 15:22
W przypadku mata mata wyróżnia się formy geograficzne, np. z Amazonki czy z Orinoko, jak rozumiem to podpis pod zdjęciem przedstawiającym malucha tej formy kilka godzin po wykluciu . Mam szczęście mieć najpiękniejszą, moim zdaniem, czerwoną formę z Orinoko.
W tej chwili trzy osobniki przebywają w akwarium z dwoma korzeniami wielkości 60x30 cm i głębokości wody 12-16 cm, bez filtracji, temp. wody 26 stopni, całkowita wymiana wody raz w tygodniu. Wkrótce przejdą do większego akwarium, a potem do basenu - ale to za kilka lat bowiem, jeśli nie są przekarmiane, rosną dość wolno.

clippo
10-01-2014, 04:44
A od ilu lat je pan posiada. Jak sa jakiej wilekości osiągają dojżałość płóciową??

clippo
11-01-2014, 03:43
I i ile je pan posiada w tym zbiornkiu

dr Robert
13-01-2014, 03:20
Bardzo krótko je mam (5 miesięcy). Dojrzałośc płciową osiągają przy ponad 20 cm karapaksu (o ile się nie mylę, bo nie mam pod ręką materiałów) tzn. za kilka lat.

clippo
13-01-2014, 06:59
Dziękuje panu:)
Czy na początek takie rzeczy by im starczyły??
http://www.malawishop.pl/go/_info/?id=1662
-----------------------------------------------------------------------------------------------
ETH 300 Przepływowa grzałka termostatyczna, moc 300 W, pojemność akwarium 200-300 l, średnica węża 16 mm dwa razy
-------------------------------------------------------------------------------------------
Fluval 404 filtr kubełkowy, przepływ 1300L/h, poj.max.akw. 400L
-----------------------------------------------------------------------------------------------
i dodatkowo jeszcze jeden filtr sump
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Repti-Glo 5.0 świetlówka do terrariów, moc 40 W, długość 120 cm, średnica 25,5 mm
lub dłuższą jak się znajdzie:) dwa razy
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sun-Glo Neodymium żarówka dzienna do terrariów, moc 75 W, typ R20 dwa razy
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Taka wyprawka jak na początek by im starczyły??
Jakimi rybami najlepiej karmić i czy zjadają ślimaki i rośliny wodne??

dr Robert
13-01-2014, 07:09
Co do grzałek i filtrów to specjalistą nie jestem. Żarówki też nie są tutaj szczególnie ważne, pewnie UVB czyli Repti Glo nie zaszkodzi, bo przez wode chyba troche promieni przechodzi. Sun Glo - to zbędny wydatek. To nie są żółwie, które wychodzą z wody (tylko samice aby złozyć jaja wychodzą), oświetlenie ma tutaj drugorzedną rolę. Lubią siedzieć przy dnie w miejscach dośc ciemnych. Dlatego przydatny jest korzeń (ale ze specjalnego drewna egzotycznego, nie z naszego stawu). O pokarmie już pisałem. Roślin ani ślimaków nie jedzą. Poziom wody przynajmniej w części akwarium taki, aby siedząc na dnie mogły wyciagnąć szyję i zaczerpnąć powietrza. Przy takich maluchach 15-20 cm głębokość, ewentualnie wiecej, ale wtedy trzeba korzeń, aby na nim swobodnie sięgały powierzchni wody.

clippo
13-01-2014, 09:41
aa czyli część lądowa nie jest potrzebna??

dr Robert
13-01-2014, 10:59
Część lądowa tylko dla dorosłych samic, które składają jaja. Dla młodych lub dla samców niepotrzebna.

clippo
14-01-2014, 07:05
A w jakich grupach ej anjlepiej trzymać osobno w parach może w stadzie??
Dla 3 dorosłych jakie aqwa było by potrzebne??

clippo
14-01-2014, 07:05
czyli one same ryby jedzą??
Egzotyczny korzeń gdzie mozna takie kupić ale nie takie małe tylko taki większy

clippo
14-01-2014, 08:32
POLAND

Lodz - Miejski Ogrod Zoologiczny
ul. Konstantynowska 8/10
94-303 Lodz Poland
Telephone: 48 42 632 1383


Ogrod Zoologiczny W. Poznaniu
ul. Browarna 25
61-063 Poznan Poland
Telephone: 48 61 876 8209


nie wie pan czy te ogrody zoologiczne posiadają jeszcze mata-mata
jak jest w poznaniu to z chęcią w tym tygodniu tam wpadne mam rekolekcje:)

dr Robert
14-01-2014, 11:54
Sa to dość łagodne względem siebie żółwie (w porównawniu z innymi wodnymi) i mogą przebywać w grupach.
Dla dorosłych (moje takie pewnie będą pewnie za 10 lat) potrzeba wielkich zbiorników, żaden nie będzie za duży. Dla trzech dorosłych to pewnie z 2x1 metr przynajmniej.
Jak już pisałem ich pokarmem są ryby. Najlepiej żywe.
Takie korzenie są sklepach zoo, muszą być z odpowiednią nalepką. Te nasze korzenie niestety są w 90% so kitu, bo zbyt krótko leżakują w stawach, potem barwią mocno wodę, aż wreszcie pokrywają się galaretką bakterii, a to już jest groźne dla zwierzat w akwarium. Dlatego lepiej drożej, ale bezpieczniej. To specjalne, egzotyczne drewno (chyba 2 gatunki bywają w naszych sklepach) jest bardzo ciężkie i dość charakterystycznie wygląda. Ale na tym lepiej znają się akwaryści niż ja.

Pituophis
14-01-2014, 11:58
Łodź ma mata-mata od wielu lat. Chyba w Chorzowie też są.

dr Robert
14-01-2014, 11:58
W Poznaniu dorosła para tych żółwi jest w starym zoo, pawilon gadów. Są w terrarium legwanów zielonych, w basenie.

clippo
14-01-2014, 12:14
Musze podjechac do starego zoo zobaczyć te żółwie na żywo.
A zna pan jakieś ciekawe gatunki żółwi??(wodnych lub lądowych)
i na około ile by m starczył zbiornik. 450l. bo nim rodzice nei wybudują domu to basen im nei będę mół wybudować. Bo mieszkam w bloku:)

dr Robert
14-01-2014, 13:35
Jeśli w bloku to chyba na parterze :) bo inaczej akwarium może znaleźć się u sąsiadów wraz z połową pokoju. Mysle, że taka objętość starczy na stałe, także dla dorosłych. Trzeba pamiętać, że chodzi tutaj raczej o powierzchnię , gdzyż głębokośc wody w przypadku mata mata powinna nie być zbyt duża. Problem z mieszkaniem w bloku dotyczy filtracji i zmiany wody (niewygoda związana ze zmianą wody czy niebezpieczeństwo zalania mieszkania).

Pituophis
14-01-2014, 14:33
Dygresja- znajomym mieszkanie(i przy okazji sąsiadów piętro niżej) zalał żółw sępi, który rozbił szybę i ponad 300 litrów wody poleciało. Przy duiżych żółwiach to może być problem, choć myślę, że przy mata-mata, który głownie leży na dnie, mniejszy.

clippo
15-01-2014, 03:22
Mieszkanie jest ubezpieczone od zalań:)
A ile osobników bym mół w nim trzymać??
Ma pan zdjęcia dorosłego z amazonki??

dr Robert
15-01-2014, 04:35
Pewnie 2-3 osobniki by się zmieściły. Zdjęć nie mam, ale chyba powiiny być w internecie.

clippo
15-01-2014, 05:33
Poszuakm:)
Tylko czy mi nie rozwali te akwa podłogi mieszkam na 4 piętrze

dr Robert
15-01-2014, 06:20
Strop ma okresloną wytrzymałość. ja bym się bał. Może zacząć od jakiegoś mniejszego akwarium...

clippo
15-01-2014, 06:29
300l.?? by starczyło filtr JBL cirstal
Grzałka Hydor
Osietlenie RaptilGlo 5
Czy mogę kupić taka pokrywe do akwarium czarną??
Ile cm. musi być odległości od wody pokrywy z lampami??
Na jakiejś stronie czytałem że lubią ciemną wode nie przejrzystą czy to prawda??
I że ejst jakiś preparat tetry by woda zrobiła się ciemniejsza

dr Robert
15-01-2014, 07:10
Ten korzeń nawet z drzewa egzotycznego lekko barwi wodę. Niektórzy polecają też wlać odrobinę mocnej herbaty. Lekko kwaśny odczyn ma podobno sprzyjać unikaniu grzybic, ale nie wiem na ile to prawda bo przy innym gatunku z kolei czytałem że zasadowy sprzyja właśnie temu. Ale Chelus fimbriatus żyje często w dość mętnych wodach ukryty wśród opadłych liści o lekko kwaśnej wodzie. Metne nie oznacza brudne od odchodów ! Dobrze trzymają się też bez lamp UV, bo to gatunek żyjący na dnie. Normalnie UV powinno być mniej niż 30 cm od zwierza, ale w wodzie UV przechodzi słabo, więc nie wiem.

clippo
15-01-2014, 08:20
Ja to pana zamęcze tymi pytaniami :) Ale chcę wiedziec o nich jak najwięcej nim je będę miał. Czy może być te akwarium 300l. i wypełnione całe wodą, pokrywa akwarystyczna. Czy mozna połączyć np. jednego z Amazonki i dwa z Orinoko
Dziękuję panu bardzo za odpowiedzi na moje pytania.:)

dr Robert
15-01-2014, 08:31
Może być 300 litrowe, ale za 10 lat trzeba je będzie wymienić na większe o ile żołwi będzie kilka :). Oczywiście, że można łączyć ze sobą odmiany, ale od razu powiem, że nie warto. Zwłaszcza jeżeli chce się je rozmnażać. Takie mieszanki podgatunków i różnych form robiono np. u dusicieli i teraz w niektórych gatunkach są same kundle międzypodgatunkowe, a najcenniejsze i najdroższe są czyste podgatunki. U żółwi też warto trzymać jedną odmianę. W nowoczesnej terrarystyce już nie wystarczy podawać gatunek, podgatunek, ale coraz częściej miejsce pochodzenia pierwotnej populacji. To zresztą widac w ogłoszeniach na Zachodzie - nikt nie chce kundli.

clippo
15-01-2014, 08:37
A czy one są ruchliwe?? czy wolą siedziec i się nie ruszać??
i co z tą pokrywą czy może być?? Bo moge po okazyjnej cenie 400zł. kupić aqwa 300l. i pokrywe. Gdzie pan anbył swoje żółwiki??
I jaka jest najdroższa forma tych żółwi (pytam z czystej ciekawości)

dr Robert
15-01-2014, 08:43
Są mało ruchliwe, siedzą czatując na przepływające ryby. Pokrywa może być, choć musi mieć jakieś otwory wentylacyjne (można miec otwarte klapki w pokrywie) bo żółwie oddychają powietrzem atmosferycznym i musi być tam dostęp powietrza. Nie wiem jaka najdroższa, chyba Orinoko.

clippo
15-01-2014, 09:31
A nie wie pan za ile dostane z amazoni i gdzie można go dostać??

clippo
15-01-2014, 10:07
I gdzie pan nabył swoje mata-mata??
jakie pan posiada jeszcze żółwie??

phenix
15-01-2014, 11:14
jezeli moge sie wlaczy do tej dlugiej i pasjonujacej rozmowy, to chcialbym clippo ci powidziec ze moze lepiej wziasc za jednego osobnika. mowisz ze mieszkasz w bloku a z nimi nie zawsze wiadomo jak jest. 300l to okolo 300 kg + meble i ty a to juz sporo, ciezar bedzie rozlokowany na niewielkiej powierzchni. 300 l podloga moize wytrzymac a co potem jak urosna
pamietaj ze dobre checi nie wytarcza zrob tyle na ile pozwalaja ci warunki, potem beda sie meczyc zwierzeta i ty

pozdrawiam serdecznie

clippo
15-01-2014, 12:04
Ale ja nim one dorosną już nie będę mieszkał w bloku i im wybuduje wielki basen:)
Co jeszcze warto zobaczyć w starym zoo z gadów??

3 osobniki mogą narazie być w tm aqwa czy opłaca mi się inwestować w światłówke UV??

dr Robert
15-01-2014, 12:45
Jeżeli akwarium jest na 300 litrów to rozumiem, że jest to objetość wody po napełnieniu całego akwarium. A jeżeli to będa małe żółwie to wysokość wody w takim akwarium powinna być ok. 15-20 cm i do tego poziomu trzeba obliczyć tę rzeczywistą objetość i co za tym idzie ciężar.

Nie opłaca się inwestować w UV bo one z niego nie korzystają.

Phenix ma rację, zobaczyłem teraz , że jesteś jeszcze młodym terrarystą. Może warto wziąć się za coś łatwiejszego i tańszego ?

Mata mata są trudno dostępne w Polsce i zwykle w wysokich cenach. Ja kupiłem u znajomego. Tak naprawdę odmiana nie ma specjalnego znaczenia gdy chodzi o cenę. Orinoko dzięki swej czerwonej barwie uchodzą po prostu za piękniejsze, ale różnice w cenie nie są wielkie. Zależy to głównie gdzie się kupuje i jakiej wielkości są zwierzęta.
Mam 12 gatunków żółwi, 38 osobników.

W starym zoo w Poznaniu warto zobaczyć wszystkie płazy i gady. Do najciekawszych należą legwany kubańskie Cyclura nubila, ładna grupka biczogonów egipskich, kilka gatunków żółwi. Ale najlepsza jest hodowla płazów z rodzaju Dendrobates.

clippo
16-01-2014, 03:07
A co pan poleca łatwiejszego??
Chodzi mi o jakiś bardzo ciekawy gatunek:)
Lądowy lub wodny:)
A i najpierw dużo czytam o zwierzęciu nim go kupuje (to tylko tak żeby nei było)

dr Robert
17-01-2014, 12:31
Jest ok. 300 gatunków zółwi. Każdy jest pod pewnymi względami ciekawy.

wezyki
17-01-2014, 14:19
ja spytam tak z ciekawosci
jak jest z rozrodem w niewoli mata - mata
czy w polsce sie komus udalo??
jak jest w europie czy sporadycznie czy regularnie, bo jesli tak to jest szansa, ze cena tyc zolwi spadnie

Clip
17-01-2014, 14:23
Ja słyszałem że ktoś w polsce rozmnozył czytałem na forum dokładniej
Ale specjalista jest dr.robert ale pewnie się da
a dla pana jaki jest najciekawszy żółwi. wiem że wszystkie są ciekawe ale jak by musiął pan wybrać:)

dr Robert
17-01-2014, 16:12
W Polsce dość trudno dowiedziec się co kto rozmnożył bo nie ma czsopism terrarystycznych. Na Zachodzie to dobre źródło informacji o takich rzeczach. Z tego co wiem to w Polsce składane były już jaja tego gatunku, natomiast chyba nie udało się uzyskac młodych. Ale pewności co do tego nie mam.
W Europie Zachodniej bywa rozmnażany, ale nie jest to żółw mnożący się łatwo i powszechnie. Nadal dość sporadycznie. Po części wynika to także z dość duzych rozmiarów tego żółwia. Czasem niektórzy mają świetne warunki na jego utrzymanie, jak choćby szef grupy roboczej ds. mata mata w niemieckim stowarzyszeniu DGHT - polecam: http://www.dght.de/ag/schildkroeten/akmata.htm
Tam widać mocno wyrośniętego osobnika, moje pewnie takie będą za 10 lat :).
Co do pytania o osobiste upodobania co do gatunków żółwi to naprawdę nie wiem, raz podoba mi się bardziej ten, raz inny gatunek. Każdy ma w sobie coś interesującego gdy chodzi o wygląd, zachowanie, biologię. Niewątpliwie mata mata jest chyba jednym z najbardziej niesamowicie wyglądających gatunków; wyrostki na bardzo długiej szyi, niesamowity kształt głowy, sposób polowania - to coś co przyciąga uwagę u tego gatunku.

Clip
18-01-2014, 01:04
Mnie właśnie zauroczył mata-mata i Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"
Jak pan sądzi który będzie lepszy??

dr Robert
18-01-2014, 01:14
Nie wiem który lepszy :). Każdy jest inny, ma zupełnie inne wymagania, bo jeden to żółw wodny, a drugi lądowy. Niewątpliwie "obsługa" żółwi lądowych jest prostsza (brak konieczności wszelkich czynności związanych z czyszczeniem wody, zbiornika, filtracji).

Clip
18-01-2014, 01:53
A nie wie pan czy w polsce dostane Geochelone carbonaria odmina "cherry heads"
I w jakiej cenie??

dr Robert
18-01-2014, 02:05
Mają w Polsce ludzie G.carbonaria, ale z tego co ja wiem to nie jest to ta odmiana i raczej pojedyncze osobniki. Nie słyszałem też o rozmnażaniu tego gatunku i odmiany u nas. Ale w Europie dobrze się rozmnaża. Ceny maluchów (6-8 cm) na Zachodzie od hodowcy mieszczą się w granicach 100-150 euro czyli 400-600 zł, ale z dojazdem oczywiście wychodzi dużo drożej. W Polsce na sprzedaż nie widziałem, ale poniżej 1000 bym się nie spodziewał.

Clip
18-01-2014, 12:10
A może zna pan jakiegoś hodowce z niemiec??
I jakie musze mieć terra na początek
Co pan sądzi o puszkach dla żółwi??

42d3e78f26a4b20d412==