PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie witaminy??



Iwka
03-01-2014, 03:54
Proszę napiszcie jaki rodzaj witamin najlepiej podawać dla czerwonolicego i ostrogrzbietych,jaka firma. Czytałam u Jojka,ale chciałabym Wasze propozycje. Dzięki z góry

vivaldis
03-01-2014, 07:15
Ja raz na jakiś czas podaje żółwiowi tabletke Vitaralu Lub Centrum. Wkładam ja w kawalek miesa. Wieksze tabletki przetne nozem na 1/2 lub 1/4.

krist
03-01-2014, 07:16
ja stosuje Hagena "schildkroten tonikum" czyli jak pisze polska instr. witaminy dla żółwi lądowych i wodnych... sposób użycia: 2-3 krople na 250ml wody do kapieli lub równoważną ilość wraz z pokarmem..
Do kupienia w zoologiku. Oczywiście witaminy jeśli gadzina jest zdrowa i ma dobrze zbilansowaną diete podajemy sporadycznie prawie że wcale.... Nadmiar witamin jest bardzo szkodliwy!

ludwik
03-01-2014, 07:16
Wariant idealny - podajemy zbilansowany pokarm, mamy dobre oświetlenie wtedy nie potrzeba witamin.
Wariant uzupełniający - A+D3 takie krople jak dla dzieci (ja nasączam nimi suszone krewetki), ale uwaga bez odpowiedniego oświetlenia (UVB) witaminy i tak nie będą właściwie przyswajane.
Wariant ratunkowy - zastrzyk z witamin u weterynarza.

still
11-01-2014, 08:53
jeśli już chcesz podawać jakieś witaminki swoim podopieczny to tylko te najlepsze według mnie jest to niemiecka firma JBL. oprócz witamin w ich ofercie można znaleźć także środki do dezyfekcji terraiów(polecam)podłoża, świetlówki i wiele innych rzeczy przydatnych i tych mniej przydatnych. NAJLEPIEJ JEDNAK TRZYMAĆ SIĘ NATURY WIĘĆ JA DAJĘ SWOJEMY TRAN CO JAKIŚ CZAS I RAZ NA DWA TYGODNIE WITAMINY JBL

Iwka
13-01-2014, 02:45
Still, a czy mozesz mi napisac jak podajesz ten tran?? Jaki masz sposób?? Dzięki z góry.

dr Robert
13-01-2014, 03:08
Na wchłanialność wit. D3 nie ma wpływu UV (przynajmniej ja nic o tym nie wiem). UVB zastępuje właśnie podawanie witaminy D, bowiem pod wpływem tego promieniowania witamina ta powstaje w skórze. Jeżeli więc ktoś stosuje UVB to przestrzegam przed podawaniem dodatkowo tej witaminy, chyba, że minimalnych ilościach jakie są zwykle w preparatach dla gadów czy ludzi (typu Oystercal czy Calcium Vitrum - choć i tutaj warto podawać także wapno bez vit. D, np. sepię czy Calcium panthotenicum). Natomiast wiatamina ta podawana zdrowym żółwiom w kroplach sprzedawana w aptece to są kosmiczne ilości. Kiedyś to przeliczałem i wyszło mi, że musiałbym podzielić tę kroplę na wiele kawałków. Ciągle ostatnio na forum pojawiają się problemy z łuszczeniem się skóry u żółwi. Jeżeli następuje to w swoim tempie to normalne, ale nadmierne łuszczenie (zaczerwienia, ranki) bywa związane z nadmiarem wit.D oraz A. O szkodach w narządach wewnętrznych szkoda gadać. Mam tez wątpliwości co do tranu i stężenia w nim witaminy D.
Witamina D czy to pochodząca z UVB (bardziej naturalna) czy to z pokarmu jest potrzebna, aby prawidłowo wchłaniał się wapń. Nadmiar tej witaminy bywa jednak gorszy w skótkach niż niedomiar.

42d3e78f26a4b20d412==