PDA

Zobacz pełną wersję : kiełki, pomidor



phenix
07-01-2014, 13:46
jakiś czas temu zasadziłem nasionka na kiełki soi i słonecznika. soja rośnie ładnie, słonecznik się ociąga. ostatnio podałem żółwiowi całą taką wyrośniętą soję- czyli łodyga i listki, średnio mają one jakieś 10 cm. żółw się tym zajada.
moje pytanie, czy podawać całą roślinke?
drugie dotyczy pomidora, czy moge go stosować w diecie żółwia.

pozdrawiam

hanzel
07-01-2014, 14:54
wydaje mi sie e mozeszpodawac cala rosline. Ja hodoujac fasole na wlasne potrezba takmwlasnie robilem. Zółw zjadal wszystko. Teraz juz wybrzydz. Nie zjada łodyzki choca czasme cos tam skubnie. Kielki to dobry pomysl bo zawieraja duzo witamin. Moj zólw nie przepada za kielkami. Moze to dlatego ze kupilem takie ze sklepu. Byl to mix kielkow soi, lucerny, rzodkiewki. Rzodkiewka byla troche ostra moze dlatego.(?). Co do pomidora podobno mozna choc ja nie probowalem.. Zaczekaj wiec na komentarze innych.

phenix
07-01-2014, 15:08
kielki czyli to co tylko pojawi sie z nasionak, taka krótka łodyga

pozdrawiam

DrZacieR
08-01-2014, 02:11
ja swojemu daje pomidory i zdaje się że mu bardzo odpowiadają :>,
afair zolwie w ogole lubia czerwone zarcie (pomidory, marchew, wołowinę chętnie szamają, prawdopodobnie jadlyby chętnie buraczki ale te nie są za zdrowe - fosforany etc.)

DrZacieR
08-01-2014, 02:16
a! bardzo ważne! pomidory podawaj bez skórki! :>

dr Robert
08-01-2014, 03:09
Ciekawych rzeczy się dowiaduję. Wołowina lepsza od buraczków :).
Pomidory jak każde owoce jeśli już to mogą być podawane w niewielkich ilościach i tylko okresowo. A wołowinę, jeśli już mamy, to zjedzmy ją sami :).

Aleksander
08-01-2014, 03:31
A propos "ociągających się" kiełków słonecznika - wysiewamy je w kiełkownicy, zawsze jednak po około dwóch dniach, kiedy nasiona pekają i pojawia sie kiełek, który zaczyna się rozdwajać, biorę całość i przebieram wyrzucając osłonki nasion. Jeżeli tego nie zrobie, to pomimo odpływu całej zbędnej wody z kiełkownicy, te osłonki zaczynaja najzwyczajniej w świecie gnić. Po takim przebraniu, wyrzuceniu osłonek, umyciu miski z kiełkownicy i ponownym wsypaniu tam kiełkujących nasion na następny dzień mam cały gąszcz wyrośniętych kiełków słonecznika:)


Pozdrawiam
Natalia

phenix
08-01-2014, 04:54
a co z soją, okresowo z umiarem. co do soi to słyszy się o niej dziwne rzeczy, może to "zabobony": genetycznie modyfikowane etc. czy moge podawać całą roślinke.

pozdrawiam

dr Robert
08-01-2014, 06:15
Podawać soję można, ale trzeba pamiętać, że to pokarm wysokobiałkowy. Raczej jako dodatek, a nie pokarm podstawowy.

DrZacieR
08-01-2014, 11:29
hmm, nie powiedziałem, że jest lepsza tylko że mój żółw chętnie ją je :) a buraczków po prostu mu nie dawałem ..

Azazella
08-01-2014, 11:46
Soja jako pokarm wysoko bialkowy - Czy sama roslina tez ma wysoka zawartosc bialka?

Wydawalo mi sie, ze to dotyczy tylko nasion.

Ciekawa jestem co sadza inni...

Aleksander
09-01-2014, 04:05
Mam takie same rozterki, jesli chodzi o soczewicę, czy fasolę - czy roslinka tez jest wysokobiałkowa, czy samo ziarno? Na zdrowy chłopski rozum samo ziarno. Ale w przypadku kiełków trudno by było je rozdzielać, chociaż akurat w przypadku wyrośniętych kiełków soczewicy tak robię.

Pozdrawiam
Natalia

Aleksander
09-01-2014, 04:07
Testudo graeca to wegetarianie, więc mimo, iz żółw darzy miłoscią wołowinę, nie powinieneś mu jej podawać. Brrr, a ja tu się przejmuję, czy dawać kiełki soczewicy z ziarnami.

Pozdrawiam
Natalia

42d3e78f26a4b20d412==