PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwne jaja żółwia greckiego !!!



_Dragon_
08-01-2014, 13:09
Siema !!! No to tak zaczne od tego że mam mały problem, w sumie to się z tego ciesze ale z drugiej strony dziwie. Mam w swojej hodowli 2 żółwie lądowe greckiego i stepowego są to 2 samice napewno w rozrużnianiu płci znam się dobrze. Moja grecka samica jest już dużym okazem jest ze mną już 6 lat ale takiej niespodzianki nie zrobiła mi nigdy aż do ostatniego lata. Po przespaniu zimy były bardzo aktywne nawet za bardzo grecka samica bardzo zalecała się do żółwia stepowego gryząc go po całym ciele :). Uznałem to za całkiem normalny obiaw aż do czas kiedy zaczeły odbywac dziwne stosunki ehhehe wiem że to dziwne bo są to 2 samice no ale stało się !!! Pod koniec lata grecka samica caczeła kopać duże doły nie wzracałem na to uwagi aż to momentu kiedy na sam wieczór zauwazyłem jaja, odkopałem je wszystkie, było ich 5. Nie inkubowałem ich poprostu stwierdziłem że to i tak nie wypali. Ale czy zrobiłem dobrze, wyjaśnijcie mi jak to się mogło stać ???? prosze czekam na opinie dobrych hodowców :) Pozdrawiam Dragon !!!!

vader
08-01-2014, 13:16
Zdarza się ze żólwice a przedewszystkim dojrzałe składaja jedno bądz kilka jaj nawet bez kontaktu z samcem, są one bezpłodne i tylko mógłbyś z nich wychodować smrodek.

dr Robert
08-01-2014, 14:11
To nie były żadne "dziwne stosunki" :). Wystarczy przejrzeć "Biological Exuberance. Animal Homosexuality and Natural Diversity" Bruce Bagemihl, (St. Martin's Press, New York, 1999, 752 pages) - pomimo grubości ksiażki, gady są niestety, jak zwykle, pokrzywdzone i o nich jest najmniej :).
U mnie znacznie częściej próbują kopulować ze sobą wzajemnie samice niż samce z samicami. Mówię o żółwiach lądowych a konkretnie Testudo kleinmanni. Robią to pomimo, że obok są samce (niestety zwykle bardziej zainteresowane jedzeniem czy spacerami po terrarium :)).

Składanie przez samice gadów, nawet pojedynczo trzymanych, niezpłodnionych jaj też nie są żadną rewelacją. Wiedzą o tym szczególnie dobrze hodowcy legwanów czy kameleonów jemeńskich - tam to główny problem zdrowotny, bo samice się łatwo wyczerpują taką produkcją jaj oraz łatwo "zatykają", na legwanim forum to jedna z ważniejszych tematów.

Żółwie nie mają aż tak silnej tendencji do składania niezapłodnionych jaj, ale i im się to zdarza i to niestety pomimo obecności samców (kwestia synchronizacji płodnych dni). Można też przypuszczać, że pseudokopulacje samic mogą działac pobudzająco na wystąpienie owulacji. Tak przynajmniej dzieje się u partenogenetycznych jaszczurek z rodzaju Cnemidophorus. Owszem, samica nawet sama będzie składała jaja z których wylęgną się klonalne samice, ale jeśli ma drugą samicę (pełniącą funkcję samca) z którą odbywa pseudokopulację składa jednorazowo więcej jaj i są one składane częściej. Być może te próby kopulacji u żółwic też wpłynęły pobudzająco na owulację, oczywiście w połączeniu z symulacją pór roku.

Ale nie ma partenogenetycznych żółwi i ich jaja w takiej sytuacji nadają się tylko na jajecznicę :).

kazz
09-01-2014, 04:57
Moje zolwice czerwonolice tez zalecaja sie do siebie i znosza jaja choc nie ma w icha akwa samca.

Pozdrawiam
kazz

42d3e78f26a4b20d412==