PDA

Zobacz pełną wersję : faq u jojka watpliwosci



luke100
25-01-2014, 07:41
dotycza punktu 23. wylaczac na noc grzalki i swiatlo.odp raczej tak. sie nie zgodze. swiatlo nalezy wylaczac.w naturze slonce nie swieci 24/24.poswiata ksiezyca dochodzi zza okna wiec po co swiatlo ? co do grzalek to juz sie nie zgodze. w naturze w nocy temp spada, ale woda nie oddaje tak szybko ciepla.nagrzane wody rzeki czy jeziora nie beda nad ranem 6 stopni chlodniejsze.w malym zbiorniku jakim jest akwa wylaczenie grzalki na noc szybko doprowadzi do spadku temp wody do temp pokojowej 20-23.no z 26 do 23 to nie tragedia ale do 20 to juz chyba powazny spadek jest. ale, niech sie wypowiedza fachowcy, jezeli dla zowia to bez roznicy to sie wycofam z tego co napisalem o grzalkach.

Mysha792
25-01-2014, 09:22
Ja też tak mysle, jak bym zostawiła na noc właczone światlo to zółwie mogły by zwaroiwać, niewiedząc kiedy maja spać i wogule :P ja grzałke zostawiam na noc włączonom, bo temperarura w nocy wody spada i żółw może sie przeziebić

Wojtas501
25-01-2014, 09:45
luke jakos nie moge cie zrozumiec... u Jojka na stronie wyraźnie pisze że światło w nocy należy wyłączać. Ty napisałeś że się z tym nie zgadzasz i światło należy wyłączać - zupełnie bez sensu... Jojek napisał, że zostawienie oświetlenia 24h na dobę utrudnia żółwiom wypoczynek oraz wspomniał o żarówce nocnej imitującej światło księżyca którą możemy włączyć nocą (specjalnie do bardzo słabego oświetlania terrarium w nocy).

Druga sprawa to grzałka. Zgadzam się z Jojkiem, że grzałkę na noc należy wyłączać. Można to zrobić ewentualnie 1h później niż oświetlenie.

byc może nie zrozumiałem co chciałes nam przekazac ponieważ Twój post był strasznie chaotycznie napisany...

kazz
25-01-2014, 10:05
Ja tez sie zgadzam z wypowiedzia Jojka. Sam wylaczam grzalki na noc, a temperatura wtedy nigdy nie byla nizsza niz 21-22 stopnie (chociaz spadek do temp 20 stopni nie zaszkodzi zolwiowi a zwlaszcza zima). W dzien utrzymuje temp 24-25 stopni. Po co 26? To tylko przyspiesza metabolizm itp.
Przez miesiace zimowe: czyli od konca listopada grzalki w ogole wyjalem z akwa aby stworzyc bardziej naturalne warunki... W przyszlym tygodniu zamantuje spowrotem.
Przez miesiace zimowe temperatura w akwariach utrzymuje sie w granicach 21 stopni. Mysle ze doroslym zolwiom taka imitacja zimy dobrze zrobila.

Saurus
25-01-2014, 10:27
Poza tym, woda rzeczna, plynaca, nigdy nie jest ciepla- watpie, zeby nawet w naturze te 26 czy wiecej stopni osiagala, jesli zolwie nie zyja w jeziorze :P

krist
25-01-2014, 12:24
żóółw nie przeziębia się z zimnej wody... i raczej w akwa jest to niemożliwe..... dotyczy to wody bo jeśli ktopś ma w nocy w domu w okresie zimowym 18st to możliwe.... że się przeziębi ale to nie będzie spowodowane wył. grzałki na noc w naturze woda w rzekach jest chłodniejsze niż za dnia

krist
25-01-2014, 12:29
te 18 st dotyczyło powietrza...

foczka81
25-01-2014, 13:10
niska/ale bez przesady/ temperatura gadom nie szkodzi,pozostaje kwestia łagodnego przejścia z jednej wartości w drugą.(np. w lecie,oczko wodne,nasz klimat)Różnica temperatur między nocą a dniem jest znaczna, mimo to żółwie pozostają zdrowe.

krist
25-01-2014, 13:29
poza tym strona Jojka jest jedną z najlepszych w sieci o żółwiach ,popartą wieloletnią hodowlą.... i co jak co ale wątpić w info. na tej stronce możesz ..( ale będzie to Twój błąd..)

Jojek
25-01-2014, 13:58
Skoro masz wątpliwości to znaczy że myślisz a to dobrze. Nie sądzę aby ktoś miał w domu temperaturę powietrza niższą niż 20 stopni a taka temperatura nocą nie jest grożna dla żółwia. Wachania temperatury dziań-noc są jak najbardziej naturalne. U mnie temperatura wody przez noc spada z 26 do 24 stopni. Masz rację że małe zbiorniki szybciej się wychładzają ale temperatura nie spadnie poniżej temperatury otoczenia. Oczywiście tak jak napisano można grzałkę wyłączać później. Po prostu chodzi o uzyskanie różych temperatur dzień/noc. Można też posiadać inną grzałkę z ustawionym innym progiem temperatury, która zabezpieczy przed spadkiem temperatury poniżej ustalonej granicy. Ale jeśli ktoś ma niższą temperaturę powietrza niż 20 stopni w pomieszczeniu to trzeba by się zastanowić czy aby żółw powinien oddychać tak chłodnym powietrzem przy temp wody w dzień 25-28 stopni. Ale to już inny temat.

RobertM
25-01-2014, 15:42
Tutaj bardzo wiele czynników odgrywa rolę. Dużo zależy od gatunku i miejsca pochodzenia żółwia. Ale generalnie wszystkie gatunki powinny mieć mniejszy lub większy spadek temperatury w nocy. Tym "twardszym" można po prostu wyłączyć grzałkę wraz z oświetleniem, tym delikatniejszym można można wyłączać grzałkę tylko np. na 6 godzin, nad ranem. Wiadomo, że woda ma dużą pojemność cieplną, wieczorem jest już chłodno, a woda pozostaje ciepła, wychładza się jednak stopniowo i rano jest najzimniejsza, po czym znów zaczyna się ogrzewać. W przypadku czerwonolicych spore wahania raczej nie zaszkodzą, szczególnie dorosłym, zdrowym żółwiom (w końcu świetnie radzą sobie w oczkach wodnych w lecie). Warto znać temperatury powietrza z miejsc pochodzenia zwierząt oraz dostępne dane o warunkach hodowli. Rzeczywiście trudno podac jeden przepis który byłby dobry dla wszystkich gatunków.
I jeszcze uwaga związana z "wodą rzeczną" - woda to woda i nie ma znaczenia czy w stawie czy w rzece. Ma jakąś temperaturę i zależy to głównie od warunków klimatycznych na danym terenie, a nie od jej płynięcia czy nie (chyba, że wsposób pośredni, np. zimne rzeki spływające z gór). Tak się składa, że wśród kilku gatunków moich żółwi mam jeden gatunek który żyje w rzekach i akurat ten wymaga najwyższej temperatury wody (28-32 stopnie), tyle, że to rzeki północnej Australii i Nowej Gwinei. Rzeka rzece nierówna :).

MoNa13
28-01-2014, 11:34
Ja w lecie na noc zawsze mam włączoną grzałke, a w zimie wyłączam, ale nie na całą noc. Za to żarówka w nocy jest zgaszona zawsze.

42d3e78f26a4b20d412==