PDA

Zobacz pełną wersję : Co to za żółwik



Peter_frostax
31-01-2014, 13:32
Jak ktoś wie co to za żółwik to proszę o info jak się nazywa i jak można to coś na jego temat. Bo niedawno go odzieedziczyłem.

Clip
31-01-2014, 14:07
Masz zdjęcie głowy??

Pituophis
31-01-2014, 14:19
W tej chwili trudno mi go jednoznacznie oznaczyć, ale troszkę przypomina żółwia z rodzaju Mauremys.

Peter_frostax
31-01-2014, 14:31
Tu jest zdjęcie głowy mam tego żółwika od wczoraj i niewiem co on ma z oczkami. Pozatym ma strasznie długą szyję.

Peter_frostax
01-02-2014, 12:29
Nareszcie wiem co to za żołwik.Jest mauremys_rivulata ktoś by mi mógł o nim coś powiedzieć ciekawego.

Karol Chłopecki
02-02-2014, 06:24
Mauremys rivulata

dorasta do 20-24cm, występuje w jugosławi albanii grecji turcji syrii izraelu kretcie cyprze

gatunek wszystkożerny(ślimaki, ryby, dżdżownice, serce wołowe, sucha psia karma, wątroba wołowa, + warzywa, banany.Osobniki dorosłe bardziej roślinożerne.
Gatunek silnie związany z wodą, konieczne miejcse do wygrzewania się.
Temperatura od 18 do 28 st.C
W okresie zimowym dobrze jest obniżyć temperaturę.
samica składa 9-12 jaj z których po 60 dniach klują się młode.

Pozdrawiam
Karol

Andriusza
02-02-2014, 07:09
Serce wolowe??? Sucha karma??? Niezly z niego potwor ;) Ale raczej diete oparlbym na rybkach, slimakach i innych wodnych stworach, no i roslinkach wodnych rzecz jasna.

Karol Chłopecki
02-02-2014, 10:18
A czemu to tak się zdziwiłeś???
Widzisz coś złego w takiej diecie????
Wszystko zależy od tego jak jest skomponowana dieta.Podałem tylko przykładowe pokarmy jakie można podawać.Zresztą wiem z własnej praktyki że to się sprawdza.
Trzeba troszkę czytać Andriusza:)
Swojego czerwonolicka karmisz pewnie gupikami, co?
Nie wiem czy wiesz ale np. hodowla jednych z najdostojniejszych pielęgnic tzn palet oparta jest na zmielonym sercu wołowym i dodatkach.A ta pielęgnica nie jest bynajmniej tak żarłoczna jak wodne gatunki żółwi.

Pozdrawiam
Karol

Karol Chłopecki
02-02-2014, 13:49
Sorki Andriusz że tak na Ciebie naskoczyłem, ale urozmaicona dieta to dobra dieta:)To co napisałem to na podstawie dobrej publikacji i własnych doświadczeń z żółwiami wodnymi.
Pozdrawiam serdecznie
Karol

Andriusza
02-02-2014, 15:45
Eee, ja sie nie obrazam tak latwo :) Konstruktywna krytyka jest jak najbardziej na miejscu. Jednak ja zostane przy swoim. Wychodze z zalozenia, ze hodujac jakies egzotyczne zwierze nalezy zapewnic mu jak najbardziej zblizone warunki do naturalnych. W zwiazku z tym nie podam serca wolowego swojemu czerwonolicemu, gdyz uwazam, ze rowniez bez niego obejdzie sie w naturze. A przez miliony lat zadowalal sie rybkami, slimakami, roslinkami, jakas padlinka, a nie ewoluowal na stwora polujacego na krowki czy swinki. To samo z wysoko energetyczna karma dla psow. Uwazam, ze zblizone jedzenie do naturalnego w zupelnosci wystarczy mojemu zolwiowi. Jesli chodzi zas o czytanie materialow to swoja wiedze czerpie glownie stad, od doswiadczonych hodowcow, ktorzy to niejednokrotnie juz podkreslali, ze miesa ssakow podawac nie nalezy. To by bylo na tyle. Na rybkach sie nie znam, bo moja wiedza ogranicza sie do hodowli karmowej gupikow, ktore to podaje wlasnie zolwiowi jako jeden z podstawowych pokarmow.

Jojek
03-02-2014, 00:06
Karol Chłopecki napisał(a):

> Widzisz coś złego w takiej diecie????

Tak. O tym że karma dla psów czy kotów nie nadaje się dla żółwi bo posiada za dużo protein była już mowa na tym forum.

> Wszystko zależy od tego jak jest skomponowana dieta. Podałem
> tylko przykładowe pokarmy jakie można podawać.

Nie można. Ale większość ludzi uważa że skoro żółw to je to mu nie zaszkodzi. Niestety skutki takie diety widoczne są dopiero po latach.

> Zresztą wiem z własnej praktyki że to się sprawdza.
> Trzeba troszkę czytać Andriusza:)

Trzeba dużo czytać. Najlepiej wyniki nowych badań. Jakby opierać się tylko na starych przedrukach to nic dobrego z tego dla naszych żółwi by nie wyszło.

A jak coś powtarzać to po pierwsze dokładnie, po drugie z wiarygodnych źródeł
www.tortoisetrust.org podają że można ŻADKO podać namoczoną NISKOTŁUSZCZOWĄ suchą karmę dla psów i kotów, która jest wzbogacana witaminami.
W to jeszcze mogę uwierzyć.

Za to na innej stronie znalazłem informację że można karmić żółwie puszkowaną karmą dla psów i świeżym mięsem.
Ale nie należy ufać wszystkim wyczytanym informacjom. Zwłaszcza gdy autor nie zna się i pisze co mu ślina na język przyniesie.

> Swojego czerwonolicka karmisz pewnie gupikami, co?
> Nie wiem czy wiesz ale np. hodowla jednych z najdostojniejszych
> pielęgnic tzn palet oparta jest na zmielonym sercu wołowym i
> dodatkach.A ta pielęgnica nie jest bynajmniej tak żarłoczna jak
> wodne gatunki żółwi.

Dieta pielęgnic nijak ma się do diety żółwi.
Teoretyczna żarłoczność żółwi jest przysłowiowa i często wynika z niewłaściwej "ludzkiej" interpretacji ich zachowań i niestety często kończy się ich przekarmieniem.

Karol Chłopecki
03-02-2014, 05:36
Co do tej psiej karmy i mięsa wołoweg to faktycznie chodziło mi o sporadyczne podawanie czego niestety nie dodałem.Ja podaję psią/kocią karmę właśnie ze względu na wysoką zawartość witamin.

Sorki za zamieszanie

Pozdrawiam

Peter_frostax
03-02-2014, 13:10
Chyba jednak niezastosuję się do podawania psiej lub kociej karmy.

42d3e78f26a4b20d412==