PDA

Zobacz pełną wersję : Miękka skorupa i wit. w kroplach....



krach
05-02-2014, 09:31
witam wszystkich!!! Od niedawna mam małego żółtolicego(karapaks 3 cm). Zaobserwowałam u niego miękką skorupę....co zrobić?? Czy mogę mu podawać wit A i D3 w kroplach(kupiłam je w aptece w kroplach....jest napisane że są dla ludzi do stosowania doustnego....) ?? Z góry wielkie dzięki za pomoc....

marix
05-02-2014, 09:35
taki malec ma miekka skorupe - i tyle. Zapewnij mu odpowiednie warunki (m.in. swietlowka UVA), a o skorupe nie bedziesz sie martwic. Z witaminami nie wolno przesadzac, wiec bez ptrzeby nie podawaj (ewentualnie mozesz troche dodac do wody, ale nie karm nimi zolwika, bo nie odmierzysz wystarczajaco malej ilosci).
Poczytaj sobie wczesniejsze posty, nim zadasz nastepne pytanie. Zajrzyj tez na strone Jojka.

MoNa13
05-02-2014, 10:02
Mój żółw też ma miekką skorupe w podaje mu witamine D3 (3 kropelki na 60l 1x na dwa tygodnie) Nigdy nie przesadzam i zawsze żółw ma lampke (widze poprawe). Pozatym uważaj na uszkodzenia, bo miękką skorupe łatwo zniekształcić (mój miał urazy i zostanie mu to do końca życia :( ) Ale pamiętaj NIGDY NIE PRZEDAWKOWUJ! Przecież żółwie te na wolności też chorują, ale nie zażywają witamin. Polecam podawanie w małych ilościach witaminę D3 i kropelkach (np. z apteki), bardzo pomagają:)

RobertM
05-02-2014, 10:08
To są krople dla ludzi w dużym stężeniu. Aby je podawać małemu żółwiowi doustnie trzeba byłoby podzielić kroplę tych witamin na kilkaset części. Dodawanie ich do wody tez nie ma znaczenia bo to wit. D3 jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach.

Nie ma w ogóle takiej potrzeby, gdyż małe żółwie mają lekko miękką skorupę, im mniejszy tym skorupka bardziej miękka. Taki 3-cm kapsel ma prawo mieć miękką skorupkę. Wystarczy urozmaicony pokarm i świetlówka UVB.

krach
05-02-2014, 11:02
A tą witaminę D3 to mam podać do wody?? A co zrobić z witaminą A?? Też wpuścić do wody czy na oczy gadziny??

krach
05-02-2014, 11:05
Ale kiedy kupywałam gadzinkę miała ona bardzo twardą skorupę.....teraz tak się dopiero zaczęło dziać....ugina się głównie w tylniej części karapaksu....

BuB3q
05-02-2014, 11:19
u małych żółwi to narmalne
mój też miał tak samo, ale ma teraz 7,5 cm długoscci i skorupa twarda jak skała

kitty
05-02-2014, 13:07
ehh moim zdaniem miekka skorupka to moga byc oznaki krzywicy, gdyz moj zółwik tez jak go kupowalam mial twarda skorupke, po pewnym czasie zaczela ona mieknac. w zoologicznym dostepne sa witaminki ktore wpuszcza sie do wody (mojemu pomogly).

RobertM
06-02-2014, 05:38
Obie witaminy są rozpuszczalne w tluszczach i po wlaniu do wody beda plywac jak "oka tłuszczu w rosole". Żadne wkaraplanie witamin do oczu !!!
Są witaminy w formie rozpuszczalne w wodzie i takie można stosować, przeznaczone specjalnie dla gadów o których pisze kitty.

42d3e78f26a4b20d412==