PDA

Zobacz pełną wersję : Wygiety pancerz



hanzel
06-02-2014, 10:36
W jednym z Toruńskich sklepów zoologicznych widzialem dzis zólwia greckiego, mlody osobnik. Zauwazylem ze tuz przy tylnych łapkach i ogonie ma pancerz wygiety do gory<na kształt litery J>. Czy jest to objaw krzywicy?? Czy poprostu to jest normalne., jakas deformacja pancerza? Zastanawiam sie nad kupnem tego malucha. Doradzcie mi co to moze byc.

Mysha792
07-02-2014, 01:39
mi sie wydaje że jest przekarmiony

Pituophis
07-02-2014, 08:45
Nie widzę żółwia, ale wszelkie deformacje to zwykle efekt krzywicy.

Mysha792
07-02-2014, 10:33
nic nie wiadomo, jak zółw jest przekarmiany to skurupa też sie krzywi

RobertM
08-02-2014, 02:34
Widzę, że tutaj postawione zostało niejako w opozycji przekarmianie i krzywica (mówiąc potocznie, bo pod tym pojęciem kryje się kilka schorzeń związanych z metabolizmem wapnia). Podczas gdy przyczyną jest jedno i drugie jednocześnie. Przekarmianie, czyli doatrczanie dużych ilości wysokoenergetycznegoi pokarmu (owoce, mięso !) prowadzi do tak szybkiego wzrostu ciała, że organizm nie dostaje lub nie jest w stanie wchłaniac odpowiedniej ilości wapnia, aby mógł on prawidłowo odłożyć się i budować tkanki.

Aleksander
14-02-2014, 03:59
Jeden z moich żółwi ma taki właśnie wygięty "płaszcz" z tyłu. Poza tym jest zupełnie zdrowy. Myslę, że taka deformacja pancerza nie przesądza ani o ogólnej kondycji zwierzęcia ani o sukcesie w jego hodowli. Nasz drugi żółw trafił do nas jeszcze bardziej pokrzywiony - i ani razu nie chorował, znosi jaja (bo to ona) jak sie okazało bez kłopotu, jest silny i zdrowy.

Zresztą mnie nie słuchaj, mam do takich spraw stosunek nie do końca "hodowlany" - przygarnęłabym każdą pokrzywioną i schorowaną sierotę:)

Pozdrawiam
Natalia

42d3e78f26a4b20d412==