PDA

Zobacz pełną wersję : ŻEBY NIE UCIEKŁ Z AKWA



leepa
17-02-2014, 11:03
mam sobie akwarium o wys. 30cm troche małe, ale nie najmniejsze, połowę zapełnię wodą to będzie 15 cm, i co ja mam zrobić żeby mi żółw nie uciekł ? przecież to tylko 15 cm do góry , a jak przykryje szybką to ją podniesie głową i ucieknie, mogłabym się ewentualnie łudzić że znajdę odpowiednią pokrywę(mam dle ryb ale ona zasłania całą górę a to za dużo dla żółwia) ale jedna szyba jest wypukła to raczej nie ma szans (chyba??) więc już nie wiem co mam wymyślić, bo z jednej strony będą lampki to chyba nie wyjdzie no ale z drugiej co mam zrobić... POMÓŻCIE !

Mysha792
17-02-2014, 11:18
musisz kupić wieksze akwa, nie ma innego wyjścia, to za małe akwa dla żółwia, a jaki ma karapask?

marix
18-02-2014, 02:48
Wysokosc akwa nie jest az tak istotna jak jego powierzchnia. Dla doroslego zolwia akwa o dlugosci 80 cm to absolutne minimum, tak naprawde przydaloby sie 120 cm.
A co do ucieczki z akwa - latwo mozna sie przed tym zabezpieczyc (zobacz na stronie Jojka); np. zakladajac podwyzszona obudowe z aluminium lub pleksy. Poza tym zolwie potrafia sie wspinac przy pomocy pazurow, ale nie umia podciagac sie na drabince...

leepa
18-02-2014, 04:57
dzięki bardzo za pomoc , byłam na stronie jojka ale tamta nadbudówka zasłania tylko 3 ściany a ja mam jeszcze pierwszą do osłonięcia która w dodatku jest wypukła... nie wiem jeszcze jaki karapaks ma żółw bo go jeszcze nie mam :] ale nawet jeśli będzie miał 13 cm to już może uciec....(chyba??)

marix
18-02-2014, 05:18
zolw nie wejdzie na taka sciane, jesli nie bedzie mial punktu podparcia (to nie ryba, on z wody nie wyskoczy). Jesli wiec pod wypukla sciana nie bedzie duzych kamieni, zolw nie wyjdzie. One uwielbiaja sie wspinac, ale musza miec po czym.

leepa
18-02-2014, 06:13
kurcze ale szybko odpisujecie :] nawet nie wiedziałam czy to ktokolwiek przeczyta a tu już takie zinteresowanie, oczywiście dziękuje za pomoc :) no ale nadal nie jestem pewna no przecież jeżeli żółw ma np. 20 cm a ściana 15 cm no to mu sie nie uda podciągnąć?? :D

marix
18-02-2014, 06:41
Tego sie nie bój. On sie potrafi znakomicie wspiąc po siatce czy drewnie, ale nie podciągnie się na łapach zbyt wiele. Dla pewności mozesz załozyć na kraw$dź akwa poziomy ogranicznik - tego żółw na pewno nie pokona. (Nie rób ogranicznika z materialu czy siatki, bo o takie materiały żółw mógłby zawadzić pazurem i zrobić sobie krzywdę. Możesz go wykonać np. z pleksy. Kawałki pleksy kupisz w sklepach typu "Praktiker" czy "Obi", może nawet jakis uszkodzony dadzą Ci za darmo).
Pamiętaj o PRZESTRZENI dla óżłwia. Już o tym pisałem. Pamiętaj tez o wysepce pod lampką.

leepa
18-02-2014, 07:29
dzięki :)

AdamEx
18-02-2014, 07:43
Z wymykaniem sie żółwia należy bardzo uważać, sam się o tym przekonałem. Zrobiłem mu raz zagrode na podłodze ze styropianów postawionych na boku, wysokość ściany ok 40 cm, myślałem że nie da rady tego pokonać i się wymknąć, jednak sie myliłem. Doszedł do konta i sie wspinał wbijając pazury w styropian, łapa za łapą i już jest u góry, zajęło mu to ok 20 sekund. Żółw ma 8,5 cm długości karapaksu a od wysepki do krawędzi akwa mam 10 cm, jak mu sie uda stanąć na tylnych łapach i się troche podciągnąc przednimi to głowe ma już poza zbiornikiem. Kilka razy go zmuszałem do wyjścia kusząc stynką, nie wiele brakło ale nie wylazł całkiem. Ostatnio mi mama powiedziała, że pod moją nieobecność wyszedł z akwa i trzymał się na przednich łapach poza zbiornikiem ;-), jakoś mi się w to nie chce wierzyć ale na wszelki wypadek nad wysepką położyłem odpadek pleksy 8mm więc dosyć ciężka i nie da rady jej podnieść głową. W niedługim czasie planuje nadbudówke oraz wyspe poza akwa.

marix
19-02-2014, 00:41
Jak pisze AdamEx "sie wspinał wbijając pazury w styropian". Gdy nie ma w co wbijac, to i nie ma jak sie wspinac...

leepa
19-02-2014, 06:26
no to chyba sie podciągnie jeżeli będzie większy od ściany :)

AdamEx
19-02-2014, 11:05
Największe możliwości do wyjścia ma w kącie, dodatkowym punktem zaczepienia jest sylikon od środka akwa. Najlepiej aby żółw na wyprostowanych przednich i tylnych kończynach nie dostał krawędzi zbiornika.

42d3e78f26a4b20d412==