PDA

Zobacz pełną wersję : mata grzewcza dla żółwia stepowego



qbaku1988
24-03-2014, 07:42
mam pytanko, moge uzyć maty grzewczej dla tgo zółwia ?:P, narazie go niczey mnie ogrzewalem :(, i jakoś caly czas lezy z glowa na ziemi wyciagnietą i tylk ochce saląte jeść, za mlodu chyba go do tego przywyczaiłęm

still
24-03-2014, 08:59
mata ok.ale zgodnie z instrykcją . Sałata to ...
przejrzyj starsze posty.Tam są jadłospisy dla stepowców!
Pamiętaj o lampie UVA i UVB

Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli!

hanzel
24-03-2014, 10:30
mata troche nie pasuje bo to nienaturalne ze cieplo idzie od podłoza:/ zainstaluj lampke, zwykla zarowka lustrzanka o odpowiedniej mocy wystarczy, z salasty zrezygnuj lepsze beda liscvuie fasoli, cykoria, mlecz teraz mozesz go znalesc na kazdej lace. Nie zapomnij tez o swietlowce:]

Jędrek
24-03-2014, 13:29
Może to i nienaturalne, ale żarówkę wyłączamy na noc i cóż wtedy, jeśli terra ma trzymać jakąś temperaturę?

JoShi
25-03-2014, 01:10
> Może to i nienaturalne, ale żarówkę wyłączamy na noc i cóż
> wtedy, jeśli terra ma trzymać jakąś temperaturę?
Jesli pokojowa jest wystarczajaco wysoka to nie ma problemu, przeciez w nocy musi byc troche chlodniej niz w dzien. Jesli nie to mozna na noc zostawiac wlaczona czerwona zarowke. Poza tym terraria zamkniete nawet po wylaczeniu dziennego ogrzewania trzymaja cala noc odpowiednia temperature.

hanzel
25-03-2014, 01:31
mozna zamontowac czerwona zarókw Heat Glo na przyklad....napisz jaka masz temp w nocy

Jarek Zajączkowski
25-03-2014, 01:49
Matę grzewczą dobrze jest połączyć z termoregulatorem nastawionym na np. 20 st.C Jest to jeden z elementów utrzymywania stabilnej temp. w terrarium. Drugim istotnym elementem będzie promiennik IR (lub tzw. żarówka lustrzanka) zawieszona min 30 cm od podłoża, pod którą zwierzę będzie miało możliwość wygrzewania.

princeyo
25-03-2014, 01:49
no wystarczy dac lustrzanke o odpowiedniej mocy dac i ona wystarczająca wygrzeje gada jak i miejscowo podłoże ogrzeje :)

+UVB

Jarek Zajączkowski
25-03-2014, 02:04
To zależy od wielkości terrarium i tzw. monitoringu termicznego zbiornika. Ale faktycznie często wystarczy żarówka grzewcza

Aleksander
25-03-2014, 03:46
Również uważam, że jesli terrarium stoi w pokoju z normalna temperaturą starcza w zupełności ogrzewanie "od góry". W warunkacj naturalnych, w jakich żyją stepowce, dobowe wahania temperatury sa naprawdę znaczne! U nas w domu po nocy w temperaturze 17 stopni żółwie wstawały dziarsko rano, wygrzewały się pod żarówkami, jadły z apetytem, wędrowały po terrarium i ogólnie zaobserwowałam, że czują się lepiej, jesli występuje wyraźna różnica między temperaturą w dzien i w nocy.

Poza tym żółw zakopuje się w podłożu w poszukiwaniu chłodu i wilgoci. Więc mata nie ma zbyt wielkiego sensu skoro potrafi nagrzać podłoże od spodu do 40 stopni i wysuszyć je na wiór - wiem , co mówię, bo miałam takową przez okrągły... tydzień i wyrzuciłam ją do smieci.

Dodam jeszcze tylko, że żółwia równie łatwo przegrzać, co przeziębić...

Pozdrawiam
natalia

still
25-03-2014, 09:44
mamta jest dobrym pomyslem w dużym terra,
a zakładam że takie masz bo ten żółw lubi DUŻO chpdzić
(jakoś nie widzi mi się 5 żarówek w terra?)
Ja mam matę a mimo to ma przedział temp. od 33 stponi do 23 w dzień a w nocy od 25 do 16.

Aleksander
25-03-2014, 10:24
A co jest niestosownego w kilku żarówkach? Ja mam 4 w większym terrarium.

Pozdrawiam
Natalia

Joanna J.
16-04-2014, 04:49
Literatura odradza wszelkie ogrzewanie od podłoża dla żółwi. Z doświadczenia wiem że wystarczy żarówka DayGlo 60-100W a w nocy temp. powinna wynosić około 18-20 C. Jeżeli jest inaczej to możesz żółwia na noc dogrzewać żarówką NightGlo. Pamiętaj o zapewnieniu różnej temp. w różnych częściach terrarium. Zółw powinien mieć możliwość wybierania temp. potrzebnej mu w danej chwili.
Co do żywienia. Sałatowa dieta odpada, poczytaj na forum.

42d3e78f26a4b20d412==