PDA

Zobacz pełną wersję : obtarcia plastronu



alfreda1
19-04-2014, 06:17
witam. mam nastepujące pytanie. mój alfred jest żółwiem nad wyraz aktywnym (grecki), chodzi po terrarium jak oszalały i nic nie jest w stanie go powstrzymać. terrarium o wym. 1mx1m, jest wyłożone korą i sianem, lecz przy takiej aktywności alfredowi nie trudno "odsunąć" tego podłoża na bok, zwłaszcza w rogach, więc wspinając się (chcąc wyjść) co chwilę "upada" na twarde dno. Ostatnio zauważyłam, że te jego wzloty i upadki spowodowały zaczerwienienie na plastronie, a dzisiaj nawet do tego stopnia się obtarł, że leciała mu krew ;( proszę, poradźcie co mam zrobić z tymi obtarciami, dodam, że ranka nie jest duża, ale aż strach pomyśleć co będzie jak tak dalej będzie się wyrywał, w końcu to początek lata dopiero!
acha, dodam jeszcze, że alfred jest co drugi dzień wypuszczany na ogródek, gdzie spędza nawet do 6h dziennie i przypuszczam, że tak bardzo zasmakował wolności, że teraz nie ma mowy o przebywaniu w terrarium (a może on jest za bardzo rozpieszczony ;) ha ha). poradźcie co mam zrobić, moze w takim przypadku terrarium powinno byc jeszcze dodatkowo czyms wylozone na dnie?z góry dziękuję.

Jarek Zajączkowski
19-04-2014, 06:28
Ma pewien czas (leczenie obtarć jodyną) można zwierzakowi w zdrowych częściach plastronu przykleić (np. Super Glu) odpowiednio dopasowane drewniane podpórki uniemożliwiające kontakt skorupy z podłożem. Zabieg skuteczny i bezpieczny. Bezproblemowy dla żółwia.

alfreda1
19-04-2014, 06:51
dziękuję za podpowiedź. mam jeszcze 2 pyt w związku z tym:1) czy tą jodyną po prostu przemywać i to tak zostawić czy może jakoś ta rankę zabezpieczyć przed zabrudzeniem np. bandażem albo plastrem? 2) jeżeli przykleję te drewienka super glu to czy potem je bez problemu odkleję, czy też alfred będzie "skazany" na nadbagaż przez dłuższy czas ;))

Jarek Zajączkowski
19-04-2014, 07:02
Nadbagaż będzie lekki. Oderwanie nie będzie kłopotliwe. Rankę można dodatkowo zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem - jeśli to jest konieczne.

marix
21-04-2014, 05:31
drewno pruyklejac do plastronu? Naprawde?

Jarek Zajączkowski
21-04-2014, 05:51
naprawdę. Jest to rodzaj osłony przed zabrudzeniem otarcia. Stosuję to przy uszkodzeniach plastronu dość często. Najlepsze efekty są pszy stosowaniu gładkich i zaokrąglonych klocków np połówek drewnianych koralików o wymiarach dostosowanych do żółwia. Taki koralik swego czasu znalazł zastosowanie jako "proteza " kończyny po amputacji. Utrzymywał plastron na odpowiedniej wysokości ułatwiajązc zwierzęciu poruszanie się na trzech łapach.

42d3e78f26a4b20d412==