PDA

Zobacz pełną wersję : filtracja



leepa
19-04-2014, 07:53
poczytałam trochę na stronie jojka o zestawieniach kilku filtrów, no i najlepiej właśnie ten kubełkowy kupić ale ja się nie znam za bardzo na filtach i nie wiem czy dam radę to podłączyć te wszystkie rurki... rureczki zwłaszcza że w domu nie ma chętnych facetów do pomocy :P , więc zastanawiam się na sestawieniu dwóch zwykłych filtrów gąbkowych-jeden na dole jako filtr mechaniczny, a drugi na górze jako biologiczny,tylko nie wiem jaka firma była by dobra, może polecicie jakiś konkretny, no i nie wiem też jak powinnam dobierać moc bo przecież mi się zupa zrobi jak będą dwa filtry działały ! ewentualnie dodałabym denny ale to jakoś chyba trzeba też kombinować z tymi rurkami więc nie wiem :/ HELP!

fedorek
19-04-2014, 08:36
kup kubelek... dwa wewnetrzne to slabe rozwiaznie, no jeszcze zalezy jaki zbiornik? jezeli wiekszy niz 150 L to tylko kubelek i ewnetualnie wewnetrzny przy dnie, a z podlaczeniem sie nie martw jest instrukcja i nawet dziecko podlaczy...

leepa
19-04-2014, 14:11
no tak mam nadzieję że trafię na w miarę czytelną instrukcję... jak miałam jeszcze rybki to kupiłam sobie odkurzacz do akwarium który trzeba podłączyć do brzęczyka...do tej pory nie wiem jak to podłączyć :D hehe chociaż nie uważam żebym miała niski poziom inteligencji... :P ale ten kubełek (hehe przypomina mi się reklama simplusa :) ) to trzeba chyba mieć specjalną szafkę no nie? i dziury chyba trzeba wywiercić w niej...kurcze no nie wiem :P no bo jak ta rurka idzie chyba dołem no nie ?

djtommi
19-04-2014, 14:16
kubelek dziala tak ze jest to taki pojemniczek z ktorego wychodza 2 rurki ktore leca do akwarium i jedna pobiera wode z niego a druga wrzuca ta kora byla juz filtrowana. Nie trzeba specjalnych szafek, choc najlepiej zrobic dziurki w szafce zeby zakryc filtr ale tak samo mozesz postawic gdzies kolo akwa.

leepa
19-04-2014, 14:32
ale do kubełkowego to chyba gąbka jako wkład filtacyjny no nie?

AdamEx
19-04-2014, 15:19
najcześciej filtr jest wyposażony we wszystkie potrzebne wkłady filtracyjne, wystarczyć podłączyć i czekać aż sie wytworzą w nim bakteryjki i cieszyć się czystością w zbiorniku.... ;-)

fedorek
20-04-2014, 03:49
dokladnie... nic dodac nic ujac...

leepa
20-04-2014, 07:00
no tak ale filtr trzeba często czyścić więc kolonia bakterii będzie mlutka :/ więc chodzi mi o to zeby spełniał on np. tylko zadanie filtra mechanicznego a biologicznego np. filtr gąbkowy

marioh
20-04-2014, 09:45
Filtry kubelkowe moga spelniac obie funkcje (mechaniczna i biologiczna) i tak jest najczesciej.Wlasnie po to kupuje sie filtr zewnetrzny,aby czyscic go rzadziej co wplywa bardziej korzystnie na kolonie bakteri nitryfikacyjnych i oczywiscie ze wzgledu na jego wydajnosc.

fedorek
20-04-2014, 11:24
kublka nei bedziessz czysic czest o gdyz maly gabkowy bedzie zbieral grubsze brudy, a w kubelku bedzie kolonia bakterii...

morritz
20-04-2014, 14:29
Czyszczenie nie jest kłopotliwe i bynajmniej (przy prawidłowym wykonaniu) nie spowoduje zagłady bakteryjek - z części biologicznej wymieniasz 1/2 wkładu, a częśc mechaniczną płuczesz w wodzie z akwa - nie w wodociągowej.
Jeszce uwaga a propos wyposażenia filtra we wszelkie potrzebne wkłady - mój (fluval 204) miał w zestawie ceramikę dla bakteri + węgiel, co jak dla mnie jest średnim rozwiązaniem. Węgiel po "pierwsze primo" wyjaławia wodę (co odczuwam jako barbarzyństwo jeśli chcemy utrzymać choć minimalną równowagę biologoczną w częsci wodnej akwaterrarium), a po "drugie primo" po jakimś czasie zaczyna dysorbować - więc należałoby go relatywnie często wymieniać. Teraz stosuję na początek filtusy ceramiczne "gładkie", a w następnych etapach ceramikę porowatą i chwalę sobe działanie filtra - woda kryształ + dobre parametry.

Ogólnie polecam kubełek - dobre efekty plus relatywnie małe nakłady pracy.

m.

leepa
21-04-2014, 07:06
ehem... no ale co to jest ta ceramika, ceramika porowata... ?

morritz
22-04-2014, 10:01
leepa napisał(a):

> ehem... no ale co to jest ta ceramika, ceramika porowata... ?

Zapędziłęm się - już wyjaśniam. Chodzi o wkład do filtra - takie małe walce z pustym środkiem, występujące w dwóch wersjach - porowate i gładkie. W porowatych bakterie nitryfikacyjne mają dużo zakamarków do osiedlenia się, natomiast gładkie pełnią rolę filtra mechanicznego.

leepa
22-04-2014, 11:19
aha aha już wiem mam zdjęcie w książce tylko ta jakoś inaczej sie nazywało albo wogóle nazwy nie napisali :]

piotr
29-04-2014, 12:46
Filtrację dobiera się raczej do mieszkańców akwarium (ich ilości, wielkości i intensywności brudzenia wody) a nie do ilości litrów.

Filtr kubełkowy ma tę wadę że nie zawsze jest go gdzie postawić i chyba sporo paprania przy czyszczeniu. Przemyśl może jakiś wewnętrzny ale wielokomorowy wtedy pierwsza gąbka będzie mechaniczna a następne warstwy biologiczne.

P.

42d3e78f26a4b20d412==