PDA

Zobacz pełną wersję : Żółwia sahara



Zawór
01-05-2014, 10:32
Dzisiaj wkońcu zmierzyłem temperaturkę u mojego żółwia (stepowy) i o mało co nie dostałem zawału. Temperatura grubo przekraczała 40 stopni (dalej nie mierzyłem bo miałem tylko ten termometr lekarski:)). Po zmianie obudowy żarówki uzyskałem 23 cm od podłoża ale temp.ciągle przekracza tak po 10 min juz 40 stopni. Czy mozna wstawić w górnej płycie (tam gdzie jest umieszczona żarówka) wiatraczek (np.taki od kompa) zeby wdmuchiwał powietrze. Próbowałem sam dmuchać w ten punkt :) to temperatura nie wzrastala (przez czas dmuchania oczywiście). Niestety wiercenie dziur odpada gdyż akwarium jest teściów :P Ciężko jakoś będzie mi też podnieść jeszcze bardziej tą żarówkę a jak dam o mniejszej mocy to już wogóle nie będzie świeciła na drugą stronę terrarium...

Jarek Zajączkowski
01-05-2014, 10:43
Dobrze jest zastosować termoregulator (akwarystyczny) i nastawić na optymalną temperaturę. Sondę umieścić w podłożu pod żarówką. Jak zastosujesz wiatraczek to w terrarium poza Sacharą będziesz miał jeszcze tornado.
A do oświetlenia użyj świetlówki - nie grzeje.

Zawór
01-05-2014, 11:25
A czy zamiast termoregulatora można zastosować ściemniacz+termometr z czujką bo czytałem że termoregulator wyłącza żarówkę gdy jest zbyt gorąco a później ją ponownie włącza... Bo nie chciałbym żeby np. żółw wylazł się wygrzewać a tu mu światło gaśnie :)

micgekon
01-05-2014, 11:36
Dokładnie termoregulator nie nadaje się do zarówki bo będziesz miał "dyskotekę" ,a ściemniaczem płynnie wyregulujesz temp. Poza tym wentylacja tam chyba kiepska bo to chyba akwa. bez wlotów powietrza z dołu?

Zawór
01-05-2014, 11:54
Hmm... napisałem odpowiedź, temat był na forum "terrarium" (chociaż teraz to ja już nie jestem pewien) a tu taka niespodzianka :) Odpowiedzi nie ma a post jest na forum żółwie :)
Więc jeszcze raz:
Wentylacji to pewnie wogóle nie ma ale nie chciałbym ruszać wogóle szkła. A jakby wstawić wentylator u góry wyciągający powietrze (w lewym górnym rogu) a po prawej stronie zrobić takie coś:

terrarium środek | siatka | terrarium (5-10cm) | szyba

RobertM
01-05-2014, 12:56
Po lampą może być ok. 35 stopni, natomiast w terrarium muszą być miejsca z temperaturą 20-24 stopnie. Trzymanie żółwia przez cały rok w takiej temperaturze skutkuje bardzo wysokim tempem metabolizmu (większe zapotrzebowanie na tlen, a w takim typie terra wymiana powietrza wydaje się b.ograniczona), w efekcie szybkim wzrostem i krzywicą. Nie bardzo rozumiem zdania "wentylacji to pewnie w ogóle nie ma". To znaczy jest ta wentylacja czy jej nie ma ? Ze zdjęcia wygląda to na akwarium, ale z góry jest ono otwarte czy częściowo przykryte ?

Zawór
01-05-2014, 14:15
Niestety jest to akwarium. Jest ono przykryte tak w 1/3. Można jeszcze jakoś dodatkowo zrobić obieg powietrza bez robienia dziur w szkle?? I jeszcze czy można zostawić taką małą odległość pomiędzy podłożem a żarówką?? (20cm)

RobertM
01-05-2014, 17:03
Proponuję je całkowicie odkryć. Jakiś malutki wentylatorek może byłby przydatny, ale żół nie może żyć stale "na wietrze". Chodzi raczej o jakiś powolny obieg powietrza.
Może lepiej po prostu tanim kosztem zbudować otwarte terra np. z OSB w kształcie szuflady i o większej powierzchni ?

Zawór
02-05-2014, 03:20
Niestety narazie nie mam warunków na większe terrarium, może za rok gdy zmienię mieszkanie... No ale narazie musi się mała tutaj przemęczyć (a przez lato i tak siedzi sobie na balkoniku). I jeszcze pytanie w sprawie ściemniacza. Szukałem na allegro i w google ale nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś ściemniacza na kablu bo te na ściane są wielgachne... Jakby ktoś miał link to bardzo bym prosił... albo jakby ktos robił takie rzeczy...

Jarek Zajączkowski
02-05-2014, 09:16
Myślę, że zawsze powinno się stosować oddzielne żródło światła i żródło ciepła.
Światło to świetlówka (zimna) a ciepło to promiennik - np. czerwona "lustrzanka" - to prawda - może być dyskoteka ale to lepsze od przegrzania. Aby uniknąć "efektów" można zastosować matę lub kabel grzewczy z termoregulatorem.

Zawór
03-05-2014, 01:08
I jeszcze mam jedno pytanie co do ściemniaczy. Wszystkie które widziałem są z wartościami 60-400W. Jak one się będą zachowywać przy żarówce 25W??? Bo ściemniaczy o mniejszym natężeniu prądu nie mogę znaleźć...

42d3e78f26a4b20d412==