PDA

Zobacz pełną wersję : Grek + Stepowy



izowita
22-06-2014, 11:25
Mam malutką samiczkę grecką ok 8 cm
Moi znajomi mają żółwia stepowego ok 9-10 cm tyle ze na razie nie wiem jaka płeć - planują wyjazd na stypendium za granice na jakieś dwa lata i chceliby abym zaopiekowała sie przez ten czas ich pupilem

i stąd pytanie: czy zółwia greckiego i stepowego mozna trzymac razem w jednym pomieszczeniu???
I czy wymiary 72 x 44 im wystarczą ???

MataManX
22-06-2014, 12:15
To są żółwie z zupełnie 2 różnych środowisk. Mogą przenosić między sobą choroby. Mogą być agresywne w stosunku do siebie. Mają inne wymagania(choć podobne). pozatym terra jest małe :(

szanna
22-06-2014, 12:42
Od 10-lat mam greka i stepówkę w jednym terra. Mówisz, że są z różnych środowisk-masz rację, ale teraz ich środowiskiem jest terra -w zasadzie dla każdego z tych gatunków budowane podobnie.Więc nie widzę problemu.
szanna

Onsen
22-06-2014, 14:25
wszystko zalezy od tego jak beda na siebie reagowac.
Jesli chodzi o terra to rzeczywiscie male.
na wiekszej powierzchni byloby im naopewno hmm latwiej.

izowita
22-06-2014, 14:44
no to chyba jednak nie przyjmę tego zółwia pod opiekę
nie mam gdzie postawić osobnego terrarium a skoro w moim dwa sie maja meczyć to lepiej juz zeby moja greczyynka miała wygodnie

a juz myslałam ze sie trochę rozerwie w towarzystwie innego żółwia :)

Onsen
22-06-2014, 14:45
Co Twoi znajomi chcą oddać żółwia pod opiekę czy oddać Go na zawsze?

izowita
23-06-2014, 01:06
chcą mi go oddac na dwa lata

Aleksander
23-06-2014, 06:01
Jestem zdania, ze raczej nie powinno się trzymac żółwi greckich i stepowych razem. To raczej intuicja, bo nigdy się nie spotkałam z kategorycznym stwierdzeniem, by nie robić tego ze względu na niebezpieczeństwo przenoszenia chorób między nimi (nie znaczy to, że w źródłach, z którymi się nie zetknełam nie ma takiej informacji) , ale przeciez lepiej dmuchac na zimne.

Z moich obserwacji własnych żółwi i tych w zoo (horsfieldi z np. hermanni żyjących razem) wynika, że różnią się one temperamentem. Uważa się (czytałam kiedyś o tym) na przykład, że samice stepowych są bardziej dominujące i agresywniejsze, niz żółwice greckie. Samce stepowych są z kolei bardziej "jurne". Więc mała żółwica grecka plus większy, "napalony" samiec, plus za małe terrarium może sie równać nieprzyjemny zywot biednej dziewczyny. No i od razu nie mogłabyś ich połączyć, nawet, jesli byś się zdecydowała - kwarantanna jest bardzo istotna, a często zaniedbywana. Niemieccy hodowcy nie dołączają nowych żółwi do reszty nawet przez rok.

Pozdrawiam
Natalia

kapytan
05-07-2014, 03:11
a da sie je ze soba zormnozyc? skoro dalo by sie homo sapiensa sapiensa i homo erectusa, albo jamnika z owczarkiem niemieckim.

MataManX
05-07-2014, 03:21
może i by się dało ale mieszańce są najczęściej bezpłodne wiec to by nie miało sensu. Pozatym jamnik i owczarek to 2 rasy ae jeden gatunek więc tu nie ma bariery gatunkowej. ogólnie odradzam:)

kapytan
05-07-2014, 08:27
no wiesz ja nie mam zamiaru czegos takiego robic tylko z ciekawosci pytalem.

RobertM
06-07-2014, 06:19
Są znane mieszańce samca T.h hermanni boettgeri z samicą T.horsfieldii (doniesienie z niemieckiego pisma DATZ z 1977r., 30(1):33-34 oraz artykuł Kirsche opublikowany w "Zoologische Garten" w 1986 r. - to czasopismo powinno byc osiągalne w niektórych polskich zoo).

42d3e78f26a4b20d412==