PDA

Zobacz pełną wersję : Akwaterrarium



Wit
26-09-2011, 11:40
Czesc. Czy ktos ma jakies rady na zbudowanie akwaterra?
Jak zrobic basen? Czy uzyc akwarium jako pojemnik?
Pozdrawiam. Witek

Silicon
28-09-2011, 12:37
Kurde już po raz 10-ty ktoś stawia ten temat. Mimo ze temat jest ciekawy powtarzanie jest nudne. Jednak warto spróbować. Akwaterrarium powinno mieć cześć lądową i wodna. Cześć lądowa powinna być ustawiona na drenażu sięgającym do wysokości wody. Lub lepiej na siatce zamiast drenażu podpartej na wysokości powierzchni wody. Pod siatka można ułożyć kolanka PCV aby ja solidnie podpierały czym innym. Również pod siatka dajemy pompkę ogrodowa (fontannowa najlepiej na 12V z zasilaczem zewnętrznym) z wężykiem wody wylotowej przechodzącym przez te siatkę nad lad i tam na kamienie tak aby spływając trafia w całości do wody a nie wypłukiwała gruntu. Na siatkę dajemy żwirek. W części lądowej na żwirek idzie grunt (rożny) np. torf z piaskiem itd. Na to dekoracje - konary, kamienie (łupki, piaskowiec), skałki a co najważniejsze mech i rośliny. Jeśli ma być duża wilgotność np. ok 80% (żabki ) to musi być duża powierzchnia spływu wody podgrzewanej grzałka. Wodospad może być niski czyli woda spływa po płaskich kamieniach z niedużej wysokości lub wysoki - woda spływa po tle strukturalnym dalej kanałkiem żwirowym (rynienka) do zbiornika. Nad wodospadem dobrze jest dać mocna lampę ja mam tzw. kwokę Philipsa ewentualnie reflektor halogenowy które dają odbicie świtała od falującej wody w całym pokoju. Teraz już tylko siedzisz sobie obok i podziwiasz kawałek tropikalnego świta w środku zimy. W zał. Małe wideo z moim płaskim wodo-spadkiem (nie wiem czy się załączy)

Silicon
28-09-2011, 12:43
Moze tak sie uda?

Silicon
28-09-2011, 15:12
Znalazłem w sieci takie schematy moze kogoś zainteresują. Jest to dość ciekawa propozycja budowy viarium z kubełkowym filtrem zewnętrznym i system zwilżającym.

42d3e78f26a4b20d412==