PDA

Zobacz pełną wersję : Rzekotka kostarykańska --> Smilisca phaeota



Fredomirek
03-10-2012, 11:43
Witam!
Poszukuję wszystkich informacji o tym gatunki tzn. jakie duze terrarium, jaka temperatura, jaka wilgotnosc, jaki basen i czy dobrze plywaja zeby mogl byc gleboki? (Dla przykladu P. Resinifictrix słabo pływają) Jakie grube podloze czym karmic, ogolnie wszystko co mozliwe.
Bardzo proszę o pomoc! :(

Pozdrawiam, Piotr

Fredomirek
07-10-2012, 06:04
Czy nikt mi nie pomoże? Czy ta rzekotka jest aż tak rzadka?

Pozdrawiam, Piotr

Nestor
07-10-2012, 06:32
http://www.google.pl/search?q=Smilisca+phaeota&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=pl&btnG=Szukaj+z+Google&lr=
Tylko tyle moge Ci pomóc, ale to juz pewnie przejżełeś

Nestor
07-10-2012, 06:35
na biofilu są przeciez linki do opisów...

Fredomirek
07-10-2012, 10:53
Dzięki ale szukam również innych informacji niż tą jedną stronę w Biofilu :)

Aleksander
09-10-2012, 02:50
Cześć, jesli znajde w tym tygodniu chwilke, to przetlumacze Ci cos wiecej o Twojej rzekotce , niz tych kilka zdań, ktore wyslalam Ci ostatnio:)) Znalazlam troche obszerniejszy opis. Wyślę Ci to na mejla. Ale to pewnie nie dzis i nie jutro, moze w piatek. Mam nadzieję, że sie przyda moja pomoc:))

Natalia

Nestor
09-10-2012, 08:04
jeśli będziesz miał ten opis, to umieść go na forum, niech inni tez skożystają, po to jest forum :)

Aleksander
09-10-2012, 08:20
Nie ma sprawy! A tak na marginesie, to jestem płci żeńskiej, co widać po podpisie, aczkolwiek przyznaję, że nasz wspólny nick z Aleksandrem wprowadza troche zamieszania:))))

Pozdrawiam
NATALIA

Nestor
09-10-2012, 10:03
no widać...
wybacz mi te pomyłke, masz racje, zmylił mnie nick

Sułek
09-10-2012, 12:01
warunki hodowli na dobrą sprawę sąidentyczne jak rzekotki żabiej - Phrynohyasa...

Fredomirek
09-10-2012, 15:02
Hej!
Dzięki Natalia! Naprawdę przyda mi się Twoja pomoc :), mam nadzieję, że się kiedyś odwdzięcze.

Sułek, dzięki, też tak na początku myślałem, że większość rzekotek z lasów deszczowych ma podobne wymagania, ale może w opisach będą jakieś ciekawostki dotyczące tego gatunku.

Ehhh.. jak wiecie polskie nazwy są mylne i w tym przypadku to również jest prawda! Na biofilu są aktualnie w sprzedaży Rzekotki kostarykańskie: Smilisca phaeota, jednak link jest do opisu Smilisca baudini, a ja jak się dzisiaj dowiedziałem będę mieć (jeśli do tego dojdzie) Smilisca cyanosticta :)))))). Możliwe, że są to różne nazwy ze względu na pochodzenie, ponieważ nazwa angielska "Blue-spotted Tree Frog" występuje przynajmniej w opisach dwóch tych "gatunków". Wiem wiem namieszałem, sam się już w tym gubię ;). Aczkolwiek opis którejkolwiek z tych Rzekotek się przyda, ponieważ w końcu możliwe, że to jedna i ta sama, a jak nie to jedynie różnią się pochodzeniem.

Pozdrawiam, Piotr

Aleksander
12-10-2012, 07:33
Oto opis, który znalazłam. Za zawartośc merytoryczną nie odpowiadam!!

Smilisca phaeota jest łatwym w hodowli gatunkiem polecanym początkującym. Nie potrzebuje zimowania, nie podlega ochronie gatunkowej.
Wygląd: Dorosła samica osiąga wielkość około 8 cm., samiec dorasta do 5,5 cm. Dorosłe zwierzęta mają białe ubarwienie części spodniej i brązowawe, częściowo z niebieskimi i czarnymi plamkami górnej części ciała. Niektóre okazy mają górną cześć ciała całą niebieską. Wspólna dla wszystkich osobników jest biegnąca wzdłuż pyszczka (wybaczcie, nie znam się na płazach, więc nie wiem, czy rzekotki mają pysk, mordę, ryj czy cos innego:)) od otworów nosowych do oczu „kreska” koloru od zielonego do niebieskiego. Młode rzekotki są początkowo całe ubarwione na brązowo i zmieniają kolor dopiero, gdy osiągną wielkość 3,5-4cm.

Obszar występowania: rozciąga się od Nikaragui, przez Kostarykę i Panamę do północno-wschodniej Kolumbii. Żyją tam zarówno na obszarach nizinnych, jak i na wysokości ok. 1000m.

Klimat: lasy deszczowe w głębi lądu. Niektóre zwierzęta znajduje się także w pobliżu siedzib ludzkich

Wielkość terrarium: dla grupy hodowlanej złożonej z 5 samców i 1 samicy (biedna dziewczyna...) terrarium powinno mieć rozmiary minimum 80/80/50, lepiej większe.

Warunki w terrarium: Młode zwierzęta powinno się trzymać w temperaturze ok. 26C i wilgotności 70-90%. Osobniki od ok. 3 cm. długości ciała mogą przebywać w terrarium o niższej wilgotności. Dzięki niezbędnej części wodnej w terrarium wilgotność nie powinna spadać poniżej 50%. Basen powinien zawierać minimum 5 litrów wody. Poleca się filtrowanie wody filtrem akwarystycznym.

Oświetlenie: Ponieważ w głównej mierze są to zwierzęta aktywne nocą, oświetlenie odgrywa rolę drugorzędną. W celu utrzymania naturalnego rytmu dnia i nocy, powinno się oświetlać terrarium przez 12 godzin dziennie.

Wyposażenie: koniecznie konary, gałęzie i inne elementy dające możliwość wspinaczki. Jako podłoże nadaje się coś, co nie gnije (niestety, nie wiem jak przetłumaczyć na polski wyrazy takie jak Seramis czy Blaehton, a są to nazwy owych rodzajów podłoża. Tak samo z roślinami polecanymi do terrarium: Sanseverien, Scindapusranken, czy Bromelien. Wybaczcie!). Podłoże można przykryć kamieniami, co ma tę zaletę, że nic się do wilgotnej skóry rzekotki nie przykleja.

Żywienie: jedzą zarówno w naturze, jak i powinny dostawać w terrarium wszystko, co jest trochę mniejsze, niż połowa długości ich ciała: świerszcze, muchy, inne owady posypane witaminami i wapnem.

Rozmnażanie: w naturze składają ikrę po silnych opadach deszczu przy podniesionym poziomie wody w zbiorniku wodnym. W terrarium symuluje się te warunki poprzez ciągłe opryskiwanie i podnoszenie poziomu wody w części wodnej terrarium. Samczyki reagują na tak zmieniające się warunki swoim „żabim koncertem” w godzinach nocnych. Wchodzą do wody i uczepiają się skrzecząc wszystkiego, co się rusza. Po kilku dniach (od 1 do nawet 21) do wody wchodzi samica i często składa ikrę już tej samej nocy. Ikra pływa w grudkach częściowo pod lustrem wody lub opada na dno. Zostaje złożonych średnio 300 jajeczek przez jedna samiczkę. Przy temperaturze wody 26 stopni ich rozwój następuje bardzo szybko. Po 3 dniach kijanki opuszczają powłokę jaj, a po 27 dniach pierwsze małe żabki długości około 15 mm wychodzą na ląd. Kijanki zjadają pokarm dla ryb a młode rzekotki początkowo karmi się np. malutkimi świerszczami (do 3 mm długości).
Dojrzałość płciowa osiągają po 8 – 12 miesiącach.

Niewiele tego, ale zawsze cos.
Pozdrawiam

Natalia

Fredomirek
12-10-2012, 10:36
Jak niewiele!!!???
Super, to jest naprawdę sporo! Dzięki ogromne Natalia :)
Mam nadzieję, że nie tylko mi się to przyda :)

P.S. Scindapusranken to pewnie zwykły Scindapsus a Bromelien - Bromelie ;) ale to tak tylko domysły ;)

Pozdrawiam, Piotr

42d3e78f26a4b20d412==