PDA

Zobacz pełną wersję : padle zaby - chronmy srodowisko



dega
27-02-2013, 04:26
witam, chcialam sie podzielic moimi ostatnimi dosawiadczeniami z polskimi plazami.
zawsze staram sie zaglodac w miejsca wyglodajace na miejesce bytowania jakichkolwiek plazow, szcegolnie teraz, wiosna. ostatnio spotykam jednak prawie tylko padle zaby. W Bydgoszczy przy nowej hali Luczniczki, zobaczylam na poczatek 3 takie "swieze" i dalej juz nie patrzalam - to mnie nie zdziwilo bo te "stawki" przy Luczniczce sa chyba na jakims scieku.
a wczoraj w malej zatoczce przy brzegu Drwecy tez spotkalam padle zaby. Wiem ze sa one wrazliwe na zanieczyszczenia, ale Drweca jest chyba w miare czysta, w kazdym razie spotykalam tu dotychczas wiele zab i ropuch, zywych.

mysle ze poki czlowiek nie zobaczy na wlasne oczy to nie zdaje sobie sprawy z wrazliwosci tych zwierzat.

Gosc z Francji po obejrzeniu mojego waltla skomentowal, ze u nich tez zyly rozne salamandry i traszki ale wiekszosc z nich wyginela z powodu zanieczyszczenia.

Agata

Łotysh
27-02-2013, 11:56
znam to, w 1995 na mazurach byl taki odcinek na Śniardwach gdzie żab, rzekotek i ropuch były setki (dosłownie!) na każdym kroku skakały ich setki, potem gdy w 1999 roku tam pojechalem na wakacje szukałem, szukałem i nic nie znalazłem prócz jednej żaby trawnej. Ten widok smuci mnie po dzis dzień bo był to jeden z naprawdę pięknych miejsc dla płazomanów :(

Drobek
27-02-2013, 14:54
Więc pomóżmy naszym płazom i zacznijmy im kopać zbiorniki wodne w ustronnych, nieskażonych miejscach. Już jeden dół wykopałem, woda naszła, pewnie przyjdą traszki albo kumaki ;)) Opis jaki płaz lubi jaki zbiornik i jak go wykonać est w książce:
Leksykon przyrodniczy płazy i gady (Diesener, Reichholf). Postaram się zamieścić ten rozdział.

dega
27-02-2013, 22:47
Uwazam ze to bardzo dobry pomysl, budowac miejsca rozrodu plazow tam, gdzie inne zbiorniki sa zanieczyszczone lub zostaly zasypane etc. Ale skad bedzie wiadomo, ze takim odtworzonym "oczku" woda bedzie czysta (wystarczajaco dla plazow)?
w bajorku niedalko mnie woda na wiosne wygloda na czysta a gdy poziom sie obniza, metnieje i pokrywa sie kozuchem - nie wiem z czego to wynika.
a przy domu "oczka" nie wybuduje, wystarczy ze sasiedzi maja w trawnik wanne wkopana - wylegarnia komarow na cale lato;) (naprawde to jak bym mogla to bym zrobila cos takiego przy domu).
czy taki istniejacy, ale zanieczyszczony zbiornik mozna jakos oczyscic?

pozdrawiam, Agata

Łotysh
28-02-2013, 02:13
ja mam duzy staw na działce i tam jest ich pełniuśko, zwłaszcza rpuch szarych i zielonych i żab :) traszek nieodnotowałem niestety ;(

esi
28-02-2013, 07:27
stawik + 2 żabki i po komarach. szybko i skutecznie

Fredomirek
28-02-2013, 09:20
Drobek, jak bedziesz mógł to zamieść ten rozdział :) Będę wdzięczny ;)

Pozdrawiam, Piotr

Fredomirek
28-02-2013, 09:52
Dega czemu nie odpisałaś na maila? Wysłałem go kilka dni temu..

Pozdrawiam, Piotr

42d3e78f26a4b20d412==