PDA

Zobacz pełną wersję : BRACHYPELMY I TELEFON DO SALAMANDRY <---- check this out



Maniak
23-12-2013, 09:16
Dużo ostatnio jest mówione na temat handlu brachypelmami. Otóż dzwoniłem do SALAMANDRY i dowiedziałem się że:

1) Bezkręgowce i ryby zwolnione są z obowiązku rejestracji
2) Zgodnie z prawem (wg salamandry) nie wolno handlować gatunkami zagrożonymi (wtym ujętymi w konwencji Brachypelmami).
3) Nie wolno wymieniać się za inne pająki jako iż jest to również uznawane za handel (mówię niedokładnie ale sens wypowedzi tego pana z którym rozmawiałem zachowałem)
4) Nie wolno dokładać pająka za free do świerszcza, pojemnika czy czegokolwiek innego ponieważ jest to uznawane za reklamowanie produktu za pomocą gatunku zagrożonego (nie wiem czy tak to miało zabrzmieć ale ten "trik" też odpada).
5) Oczywiście wszystko to dotyczy oczywiście pajączków których legalnego pochodzenia nie jesteśmy w stanie udowodnić.
6) Wg salamandry nie ma również możliwości legalizacji pająka którego legalnego pochodzenia nie jesteśmy w stanie udowodnić (weterynarze i inne instytucje podobno odpadają).

Na koniec pan z którym rozmawiałem powiedział że akcja salamandry nie miała na celu nagonki na pajęczarzy lecz tylko ukrócenie nielegalnego handlu zagrożonymi pająkami (i innymi stworami) związanego najczęściej z przemytem (tak jakby chciało mi się jechać do Mexów po pająka).

Prosiłbym o wypowiedzenie się jakiegoś experta (lub prawnika).

kak
23-12-2013, 12:15
a co tu do gadania, powiedzial tyle, co maja napisane na stronie.
wersja mniej oficjalna - zdobyc rozglos i miec kase z UE.

lomax
23-12-2013, 14:40
nic nowego

Hellhamer
23-12-2013, 16:30
Wedlug mnie on po prostu interpretuje obecne przepisy na korzysc Salamandry, zreszta jak sami zauwazyliscie jest w tych przepisach pewna mozliwosc manewru i interpretacji, dopuki nie beda one szczegolowe nigdy nie bedzie nic pewnego z brachypelmami

wrbirds
23-12-2013, 17:05
na korzysc Salamandry????? A moze na korzysc pajakow???
Ukrocenie nielegalnego handlu zwierzakami, wylapywania ich tonami w naturze ma sens i jest celowe!!!!
Moze jeszcze wersje ustawy nie sa dopracowane ale cel jest sluszny i MY, terrarysci szczegolnie powinnismy go popierac!!!
pzdr

Hellhamer
23-12-2013, 17:18
ale jakie wylapywanie tonami ?? przeciez kazdy z nas wie ze brachypelmy latwo rozmnozyc w domowych warunkach.Dam sobie ręke uciac ze na terrarium.com.pl nie bylo jeszcze oferty sprzedazy brachypelmy z odlowy. A dlaczego?? Bo to sie zwyczajnie nie OPLACA!!

wrbirds
23-12-2013, 17:29
Jasne, dlatego napisalem, ze ustawa nie jest jeszcze dopracowana.
Ale chyba przyznasz racje, ze ograniczenie wylapywania innych, rzadkich gatunkow ma sens, dlatego takie inicjatywy sa sluszne!!
Poprostu wszystkie zwierzaki musza miec swiadectwa i juz! I to nalezy popierac.
pozdr

Hellhamer
23-12-2013, 17:34
No tak zgadzam sie z tym ze, wylapywanie powinno byc scigane, ale kolega Maniak jasno nam przedstawil stanowisko pana z Salamandry ktory twierdzy ze, nawet jak sie ma dokument o rozrodzie w niewoli to i tak nie wolno handlowac brachypelmami bo to gatunek zagrozony. I tutaj stawiam pytanie: W jaki sposob niby szkodzimy temu gatunkowi powiekszajac populacje bez ingerencji osobnikow z natury???

ponczos
24-12-2013, 01:08
"Ale chyba przyznasz racje, ze ograniczenie wylapywania innych, rzadkich gatunkow ma sens, dlatego takie inicjatywy sa sluszne!!" - takie inicjatywy są słuszne, ale zrobione z głową i że tak powiem "szczerością intencji", a inicjatywa w obecnej formie (Brachypelmy) jest DEBILIZMEM!!

"Poprostu wszystkie zwierzaki musza miec świadectwa i już! I to nalezy popierac." - Jak już bedzie realna możliwość ich zbobycia (świadectw) to daj znać. A narazie trzeba odnosić się nie do tego "co by było gdyby" tylko do tego co jest, a aktualnie jest jedna wielka FARSA!!

Łysek
24-12-2013, 02:19
Ustawa bylaby dobra jakby faktycznie byla dopracowana a co do Brachypelm to juz tragedia. Natomiast mam pytanie jak udokumjentowac pochodzenie mlodego pajaka jesli nie wystarczy swiadectwo ur w niewoli?
A co do brahypelm z odlowu to sam bilet lotniczy kosztuje ponad 1500pln do tego dochodzi oplata za "lapanke", strach na granicach - a wiec moje pyatnie brzmi: Kto by sie fatygowal skoro brachypelmy sa w Polsce od 5pln z swiadectwem ur. w niewoli!?
Droga Salamandra zamiast w dzialac w profesjonalny sposob robi sobie reklame a do tego dochodza oczywiscie spore zyski z "walki" z badz co badz pajeczarzami!

soltys_szczecin
26-12-2013, 01:39
ustawa ustawami ale to bedzie nic wiecej jak kolejna nic nie znacząca ustawa ... na swiecie działąją wielkie organizacje obrony przyrody jak Greenpeace, WWF, IFAW i mają ogromne problemy z jakim kolwiek ukruceniem handlu a co taka salamandra moze ?? Tylko rozgłos w ramach naszego neiiwiele znaczącego kraju i tak jak było juz wczesniej napisane - kase z uni europejskiej. Reasumując - olac ich =]

Hwarang
28-12-2013, 02:41
Gdzie mozna zakupic takie fajne klapki na oczy?

42d3e78f26a4b20d412==