PDA

Zobacz pełną wersję : wysokość terra dla chwytnic.



KoReXoN
16-12-2013, 11:03
Jaki rozmiar terra dla chwytnic czerwonookich? I nie dawać mi linka do opisów gatunków. Bo zakładam, że te dane są wyolbrzymione. Jak w wielu przypadkach.
Głównie mam zastrzeżenia do tej wysokości bo to naprawdę dużo100cm. Mogę się mylić jak każdy człowiek, dlatego piszę.

BZYK
16-12-2013, 11:21
Żałujesz zwierzętom miejsca, w sumie pewnie że w niższym nie zdechną.

Silent_Dragon
16-12-2013, 11:29
Witam
Hahaha ...
Moje chwytnice sa w terra 60/30/45 (dl/szer/wys)
Wiem zaraz bedziecie mowili ze sie mecza ale to nie prawda, Jest im bardzo dobrze. Maja taki apetyt ze szok, codziennie samczyk kumka i sa zadowolone. Te wymiary w opisach dla żab zazwyczaj są mocno zawyżone. Wysokosc moze byc malutka jesli masz terra wieksze niz 50 cm i szersze niz 30 cm. Zabki beda sie bardzo dobrze czuc (no jesli bedziesz sie nimi dobrze opiekowal :] )
Moje sa w takim terra jak podalem i sa bardzo zadowolone. :]]
Pozdrawiam

Fredomirek
16-12-2013, 12:21
KoReXoN myslę, że jak najwyższe się da. I to nawet nie chodzi o to, że jak będą miały 90cm. a nie 100 wys. jak w opisie to zdechną.. ;) Moje terra mają 60cm. ale jak zwykle chciałbym mieć więcej.. :) chodzi po porstu o wygodę żab. W końcu w takim dużym beda miały większą swobodę, większe rośliny będziesz mógł dawać, lepiej się rozrosną. Po prostu im większe to (jak mi sie wydaje) wygodniejsze, zakładając oczywiście, że lubisz przy żabach pracować. W końcu większa powierzchnia - więcej do sprzątania. :) Podsumowując, ważne żeby był zachowane pewne minimalne wielkości, reszta to Twoja twórczość :)

Pozdrawiam
Piotr

Silent_Dragon
16-12-2013, 12:26
Witam
Ja bym zrobil duzo wieksze terra, ale mam maly pokoik i sie nie miesci :]]
Ale one i tak prawie nie skacza :]]
Pozdrawiam

dr Robert
16-12-2013, 12:37
Wbrew pozorom większe terrarium = mniej sprzątania. One po prostu dużego terrarium nie są w stanie tak szybko zanieczyścić. A jak wiadomo płazy mają delikatną i wrażliwą skórę. W wilgotnym, ciepłym środowisku odchodzy rozkładają się i zamieniają w toksyczne, drażniące skórę substancje. Bądźmy poważni, metr wysokości w terrarium to naprawdę nie jest dużo. Te hodowle niemieckie które widziałem to terraria pk. 1,5-2 m wysokości z 8-10 żabami (grupa zawsze działa stymulująco na rozród). Poza ty w takim dużym łatwiej zapewnić im właściwe, różne gatunki roślin o odpowiednich liściach, bo Agalychnis są wybredne co do miejsca składania jaj. Liście raczej duże i kompletnie gładkie.

djtommi
16-12-2013, 12:41
te twoje rzekotki fredomirek to bardzo chalasliwe bestie bo widze ze masz 3 samcow??
Pozdrawiam
Tomek

Silent_Dragon
16-12-2013, 12:42
Witam
Ja im sprzątam na bieżąco i na szczeście cały czas mam czysto :]]
A te wskazówki dotyczące rozmnażania to wezme do siebie :]]
Pozdrawiam

Fredomirek
16-12-2013, 12:44
Witam!

Mimo wszystko uważam, że im większe terrarium tym sprzątanie jest trudniejsze. Niezależnie od wielkości zbiornika odchody powinny być sprzątane w miare na bieżąco i chyba źle może być odebrane zdanie "dużego terrarium nie są w stanie tak szybko zanieczyścić." bo na pewno nie miał Pan tego na mysli, że będziemy czekać aż cale podloże będzie pokryte warstwą odchodów (wtedy rzeczywiście większe terrarium - dłuższy okres bez sprzatania). Ale co do roślin to tak jak wspomniałem, im większe to lepsze, widzę to na swoim przykładzie gdzie rośliny niektóre rosną zbyt duże i muszę je przycinać i starac się, żeby rozwijały się normalnie.

Co do niemieckich hodowli to jakoś ja nie wyobrażam sobie u siebie w mieszkaniu terrarium wysokiego na 2 metry. :) Może kiedyś, jak będę miał swój dom, chociaż zapewne gdybym miał teraz warunki to nie czekałbym długo :) Zawsze staram się kupić terrarium tak duże jak to możliwe.

Pozdrawiam
PIotr

dr Robert
16-12-2013, 12:45
Można oczywiście się zapewniać, że w małym terrarium mają bardzo dobrze, tylko w jakim celu ? Przecież można nic nie pisać i będzie to tyle samo warte. Podobnie jak pisanie, że wymiary w opisach są zawyżone. Skąd takie przekonanie ? Człowiek może żyć w celi 2x2 metry, tylko czy ktoś chciałby żyć w takich warunkach ? Tym się własnie różni terrarystyka w Polsce od tej poza Polską; tam pytają jakie byłyby optymalne, duże terrarium w którym zwierzętom udałoby się zminimalizować brak przestrzeni wynikający z życia w niewoli, a tu pytają zawsze jakie może być najmniejsze możliwe aby zwierzę jakoś przetrwało :(.

Silent_Dragon
16-12-2013, 12:53
Witam
Ale z jedna rzeczą się nie zgodzę. Chwytnice są dosyć mało ruchliwe. Skacza tylko do żarcia, a tak to caly czas prawie siedza i wypatrują jedzenia. Czasami sie rusza i wejda do basenu lub gdzies poleza, ale nie biegaja ani bez powodu nie skacza wiec duzego wybiegu miec nie musza :]]
Moje znalazly sobie jedna miejscówke na szybach z przodu mniej wiecej na 3/4 ich wysokosci i w dzien tam spia, a w nocy to miejsce jest najdoskonalsze bo wszystko widac (cale terra i wszystko co nim lazi :]] )
Pozdrawiam

dr Robert
16-12-2013, 12:53
Poza ty w duzych terrariach łatwiej zamontować system deszczowy, a w przypadku Agalychnis deszcz to podstawa stymulacji godowej. Samo spryskiwanie nie wystarcza...

KoReXoN
16-12-2013, 13:54
Nie wiem jak inni ale jeśli chodzi o terra to myślę, że za granicą mają większe chaty i tyle. Ja gdyby to zależało ode mnie to bym spał na podłodze. A cały poój był by w terrariach. Jedynym ograniczeniem jest mama. Więc proszę mi nie mówić, że wygoda zwierząt jest mi obojętna. Bo nawet w terra z agamą mam wentylator.
Poprostu rozwarzam stworzenie nowego terra z myślą właśnie o chwytnicach, i chciałem zasięgnąć rady. Jeśli już bym robił to na bank zamontował bym w suficie dyszę do deszczowania. I jeszcze pytanko, oprócz walorów wizualnych co sądzicie o foggerze? bardzo podnosi wilgotność? Jeśli macie w terra to jak reagują na to urządzenie wasze zwierzęta.?

dr Robert
16-12-2013, 14:19
Oczywiście musimy liczyć się z posiadaną powierzchnią, ale też z potrzebami zwierząt.

Fogger ma dwie wady: jedna - para spada w dół, więc musi być umieszczony gdzieś wyżej, druga - szybko "wypija" wodę z pojemnika w którym jest umieszczony, więc trzeba często uzupełniać, chyba, że tylko na krótko się go używa

Drobek
16-12-2013, 14:19
Fogger jak najbardziej, wilgotność odpowiednia i pozatym piękny efekt (zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim oświetleniem). Trzeba go tylko dobrze zabezpieczyć, najlepiej żeby był poza terra i przez otwór wentylacyjny dostarczał parę.

Mafioso
23-12-2013, 13:23
a mógłby ktoś podać optymalne wymiary terra dla nich?

Mafioso
23-12-2013, 13:27
ile chwytnic możn by trzymać w tym terra 180/100/35(wys/dł/szer)?co myślicie o wodospadzie i jakie gatunki roślin dać do terrarium

Silent_Dragon
23-12-2013, 14:54
Witam
Myśle że 10 sztuk mozesz spokojnie w nim trzymać :]]
Pozdrawiam

Drobek
23-12-2013, 15:05
Maksymalnie 4 sztuki. Wodospad jak najbardziej.

Silent_Dragon
23-12-2013, 16:02
Witam
Jakim cudem?? W takiej wielkosci terraium w Niemczech na zdjeciach widzialem po 12 sztuk!! On ma wys. prawie 2 m (u mnie w domu byloby prawie pod sufitem!!)
Wedlug mnie spokojnie mozesz 10 sztuk hodowac. Terraium 1m na prawie 2m jest naprawde wielkie i z miejscem dla chwytnic nie bedzie problemu.
Pozdrawiam

Mafioso
24-12-2013, 09:04
a jakie roślinki do terrarium? czy można zainstalować filtr w basenie? jak duży ma być basen ?

Silent_Dragon
24-12-2013, 10:08
Witam
Filtr jak najlepiej. Basen im wiekssy tym lepszy i powinien zajmowac 1/4 lub 1/3 calego terra maskimum. Roslinki o duzych lisciach typu:
guzmania, difenbachia, dracenki, ficusy i bluszcze.
Pozdrawiam

Drobek
24-12-2013, 10:21
Silent_Dragon, czy ty naprawdę myślisz że im więcej tym lepiej???
To, że Ty sam trzymasz swoje w tragicznych rozmiarach terra, to nie znaczy że mają tak inni robić!!! Owszem, nawet 25 mogło by tam być, ale jaki w tym sens?...
Ciekawe, czy zrozumiesz kiedyś że więcej nie znaczy lepiej...

Silent_Dragon
24-12-2013, 11:35
Witam
Nie nie myśle że im wiecęj tym lepiej, ale spokojnie 10 sztuk może trzymać. A jak twierdzisz że moje mają mało miejsca to Twój problem. Ciekawe czemu 1 dnia jak do mnie przyjechały odrazu zaczęły jeść... a podobno są takie wrażliwe. One i tak cały dzień śpią a nocy nie wiele łażą. Jakos sa w tym terra i nie ma z nimi zadnych problemów. Maja stała temperaturkę, fogger i mnóstwo roślin. A Ty Mafioso mozesz spokojnie 10 trzymać w takim terrarium.
Pozdrawiam

Mafioso
24-12-2013, 13:31
Wielkie dzięki ale terra dopiero zrobie wakacje bo narazie mam zamało czasu:(

Drobek
24-12-2013, 15:15
"A jak twierdzisz że moje mają mało miejsca to Twój problem." - nie mam problemu, ja chce pomóc innym w podjęciu najlepszej decyzji...

Co kto zrobi, to jego sprawa, ale ja czuję "obowiązek" stawania po stronie zwierząt, których dobro nie zawsze jest na 1. miejscu "hodowcy", aby polska terrarystyka rozwijała się w dobrym kierunku.

dr Robert
24-12-2013, 16:08
Naprawdę, nie ma się o co kłócić. Wszystko zależy kto ile czasu może poświęcić dla zwierzat. W takim (choć nie wiem dlaczego takie wąskie) może żyć całkiem spora grupa, zwłaszcza jeśli bedzie się systematycznie usuwało odchody. Na pewno większa grupa to większe szanse na rozród.

Mafioso
25-12-2013, 08:26
niemoge zrobić szerszego bo to terra będzie stało na szawce która ma szerokość 35 cm

42d3e78f26a4b20d412==