PDA

Zobacz pełną wersję : płeć rogatej



pppppp
21-12-2013, 10:34
mam kłopot z okresleniem płci żabola,

mam zabę wielkości 7-8 cm w wielu ok 10 -12 miesiecy, byłem pewny ze to samiec ale teraz mam watpliwosci, dlatego mam pytania:

czy modzele godowe na łapie są widoczne cały czas czy tylko podczas pory godowej?

widziałem zdjecie jakie jest w TERRARIUM z listopada2002/nr1 i mój żabol napewno takich nie ma, prosiłbym jak ktos ma o fotki samca i samicy, chodzi mi głównie o te modzele i podgardle

aaa i na koniec pytanie o "szczekanie"

tylko samce maja taką tendencję czy nie zależy to od płci??

Fredomirek
21-12-2013, 11:27
Tylko podaj gatunek... :) Chodzi o żabe rogatą?

Pozdrawiam
Piotr

Fredomirek
21-12-2013, 11:34
Sorx, nie widziałem tematu posta. Modziele godowe uwidaczniają się w okresie godowym i poza tą porą mogą być słabo widoczne. Z podgardlem to jest tak, że ciemnieje ono w trakcie rozwoju rezonatora, możliwe, że jako Twoja żaba "nie używała" go dużo dlatego może być mało widoczny. Z czasem staje się on o wiele wyraźniejszy. Tyle ode mnie.
Pozdrawiam
Piotr

pppppp
21-12-2013, 11:36
a co ze "szczekaniem"? odgłosy wydają tylko samce czy wszystkie?? moja majlepiej lubi "dyskutować" z psem jak jedno szczeka to i zabol sie odzywa :))

Fredomirek
21-12-2013, 12:18
Wiesz, nie miałem nigdy do czynienia z rogatymi więc co do praktycznych rad jak chodzi o szczekanie to nie wiem :) Ona chyba wtedy nie korzysta z rezonatora, prawda? Jeśli korzysta to jest to samiec, bo w końcu samice nie mają rezonatorów ale wydaje mi się, że jako "szczekanie" określa się innego rodzaju dzwięki.

Pozdrawiam

pppppp
21-12-2013, 12:27
no fakt :) skrzeczy paszczą :)

Fredomirek
21-12-2013, 12:34
Poczperałem troche w necie :P I znalazlem jedynie taki fragment, po ang. ale jest:

"The first step in breeding them is to determine whether or not you have specimens of both sexes. Females grow much larger than males, and are silent. Males will call, often after being sprayed with water. "

(ze stronki http://www.anapsid.org/ornatabreeding.html)

Z czego wynika, że jedynie samce się "odzywają".... nie wiem czy uwzględnili tutaj także "szczekanie" :) W każdym razie, mam nadzieję, że Ci to pomoże.. :)

Powodzenia w rozpoznawaniu ;) !

Piotr

42d3e78f26a4b20d412==