PDA

Zobacz pełną wersję : jaki jest powod całorocznej ochrony ża trawnych?



ser
16-02-2014, 11:34
nie weim, czy w dobrym dziale zakładam posta, ale trudno.

koło mojego domu znajdują się małe mokradełka. tam co roku odbywają się gody żab trawnych. od paru lat moich obserwacji jest ich tam zawsze od groma. pary tworzą na mieliźnie na środku jeziorka wyspę o p[owierzchni conajmniej 3,5x3,5 m na której są jedna obok drógiej, a nawet często jedna na drugiej. po porze godowej w bajorku nie widać już prawie wody. cała powierzchnia jeziora zostaje wykorzystana do złożenia na niej skrzeku (z takiej ilości żab tyle skrzeku mnie nie dziwi). pod koniec wiosny/na początku lata robii się z nich miliony kijanek, a później miliony żabek. wiem, ze w wielu miejscach jest tak samo jak w opisanym bajorku.

w związku z tym mam takie pytanie: jaki jest powód całorocznej ochrony gatunkowej żab trawnych skoro jest ich aż tyle?

djtommi
16-02-2014, 11:47
po pierwsze to dlatego bo jestes szczesciarzem bo kolo mnie nie ma takich rzeczy po drugie gdyby nei bylo ochorny to raz dwa ludzie by pozabierali na handel, pozatym na poczatku ejst ich miliony ale sa tez przeciez pokarmem dla innych zwierzat wiec populacja jest stala. A pozatym dlatego bo nasz MOŚ tak chce i chwala im za to.

djtommi
16-02-2014, 12:00
a teoretycznie to masz wszystko tu wytlumaczone przynajmniej z prawnego punktu patrzenia
http://www.salamandra.org.pl/ochr_gat/baza.php?krolestwo=Zwierzęta&grupa=15.%20Płazy%20(Amphibia)&rodzina=Ranidae%20(żabowate)&view=48279

adamos
17-02-2014, 04:30
Tylko Ci pozazdrościć
W wielu miejscach szczególnie ostatnio wyschły małe bajorka lub zostały sztucznie osuszone
dochodzą do tego zanieczyszczenia środowiska które skutecznie w wielu miejscach przyczyniły się do całkowitej zagłady tych płazów
Dodatkowo coraz więcej naturalnych zbiorników zabieranych jast pod budownictwo, rolnictwo, drogi i przemysł

wrbirds
19-02-2014, 16:31
Niestety wszystkie plazy zaczynaja byc globalnie zagrozone!!! Ma to glownie zwiazek z bardzo szybkim zanikaniem ich pdmoklych siedlisk. Naturalne siedliska tego typu sa dzisiaj chyba najbardziej zagrozonymi siedliskami dlatego wszystkie plazy powinny byc pod ochrona, bo bedzie ich mniej i mniej i mniej.........

U nas w Polsce mamy jeszcze szczescie, ze mozemy ogladac drobne bajorka srodpolne, male bagienka itp i sluchac w nich zabek....niestety wystarczy pojechac do naszych zachodnich sasiadow, do centralnych czy zachodnich Niemiec i uslyszymy tylko cisze.....

pozdrowionka

42d3e78f26a4b20d412==