PDA

Zobacz pełną wersję : hyperoliusy



mrmoon
25-02-2014, 15:18
Witam.
Mam pytanko - czy w terrarium mogę połączyć dwa gatunki tych żabek?? Chodzi mi o parke hyperolius puncticulatus i hyperolius concolor. Planuje teraz zrobić wieksze terrarium i myślałem żeby sobie własnie concolorków dokupić parke. Czy samce nie bedą wobec siebie agresywne? Oczywiście w terra chcę mieć sporo kryjówek itp.
pozdrawiam

djtommi
26-02-2014, 02:01
mysle ze nei powinno byc problemow chyba ze masz jakies bardzo male terra

AGAM
26-02-2014, 03:40
spokojnie możesz trzymac razem. Hyperoliusy to spokojne żabki.

mrmoon
26-02-2014, 07:29
Hym. Widze że każdy mówi mi coś innego :-|
Gdzieś czytałem że nie można trzymać dwóch samców tego samego gatunku razem, ale pewnie to kolejne brednie jakie mozna wyczytać na stronkach. I takie pytanko, czy trzymaliście sami w ten sposób?

Saurus
26-02-2014, 08:08
Ja bym uwazal ze wzgledu na ryzyko skrzyzowania sie. Skoro mozna skrzyzowac nawet Lampropeltisyz Pantherophisami (dawne Elaphe) to tym bardziej mozliwa jest krzyzowka w obrebie rodzaju.

djtommi
26-02-2014, 09:12
no tak to jest inny aspekt tego pomyslu ale on tylko sie pytal czy mozna ;P

Arrow
26-02-2014, 10:37
witam,

Hyperoliusy moze i sa spokojne wobec innych gatunkow, natomias w obrebie swojego gatunku samce posiadaja duze terrytoria przy 2 samcach minimum wydaje sie 100 cm dlugosci, no i duzo kryjowek mysle ze w takim terra krzywda im sie nie stanie :D

AGAM
26-02-2014, 11:49
co do terytorializmu między samcami w obrębie gatunku, to nie wiem, ale słyszałem że nawet korzystniej jest mieć kilka samców co sprzyja rozrodowi, ale to tylko to co ja słyszałem :) A co do tworzenia krzyżówek, to nawet jeśli są one tu możliwe to nie sądze aby żabki łączyły sie z nie swoim gatunkiem mając go także do dyspozycji. Ja osobiście trzymam Hyperoliusy już dorosłe z anolisami zielonymi. To oczywiście zupełnie inna bajka, ale wiem że względem innych zwierząt żabki sa spokojne.

Saurus
26-02-2014, 11:57
wedlug mnie jest to calkiem mozliwe, zabkom mozebyc wszystko jedno. Ja jestem zdecydowanie temu przeciwny, zwlaszcza, ze NIGDY nie bedzie pewnosci co do czystosci genetycznej i przynaleznosci mlodych, bedzie za to wprowadzanie kundli na rynek...

AGAM
26-02-2014, 12:03
a ja myśle że będzie pewność bo oba gatunki zupełnie inaczej. Poza tym nie możemy ząłie pełno hybryd :/ tak samo hybrydy musiały by sie tworzyć na wolności (wiem wiem o żabach zielonych ale to wyjątek). Poza tym od hodowcy słysząłem że Hyperoliusy są bardzo spokojne, że można trzymać razem nawet osobniki różnych wymiarów i różnych gatunków razem. Sam tego nie sprawdzał więc nie dam sobie głowy odciąć. Ale wątpie żeby sie mieszały mając partnerów własnego gatunku.

42d3e78f26a4b20d412==