PDA

Zobacz pełną wersję : niby nie ten dział, ale jednak



mrmoon
09-03-2014, 04:20
Na wstępie chciałbym poprosić o nie przesuwanie wątku, wiem że to nie dział o budowie terrarium, ale chciałbym porad od ludzi którzy mają płazy.

Robię nowe terrarium dla hyperaliusa puncticulatusa.
38 x 32 podstawy i wysokość około 60. Chciałbym zrobić coś na wzór:

http://www.vivariumconcepts.com/images/vivWaterfall04_597x416.jpg

chodzi mi oczywiście o ukłąd, bo one jest dużo większe. We wszsytkich tych vivariach nie ma kalsycznego układu wentylacji. Jak Wy poradziliście sobie z tym problemem. W jednym terrarium mam wentylatorek, w przejściowym dla puncticulatusa nie mam go - i zdarzała mi się pojawiać pleśń na niektórych rzeczach - które potem musiałem usuwać. Więc co zorbić? To terrarium bedize miało orientacje pionową, cała pokrywa bedzie z siatki. Myslałem o wentylatorku, ale moze są jakieś inne sposoby?

A i drugie pytanko: jakie mogę dać rośliny, które KWITNĄ w vivarium. Nie kwitnące mam, ale chodzi mi o te, które kwitły by jak najdłużej i nie były jednocześnie zbyt wielkie - ze względu na rozmiar terrarium i fakt, iż chcę mieć więcej niż jednąroślinę :P
Wiem że anturium powinno być dobre, ale oc jeszcze. No i oczywiście żeby to można było u nas kupić.

pozdrawiam i z góry thanx

mrmoon
09-03-2014, 04:49
a i jeszcze jedno, prawdopodobnie wysokość wzrośnie do 80 cm

Saurus
09-03-2014, 05:42
A po cholere pokrywa z siatki? Na boku 38 cm robisz 5 cm pasek siatki wentylacyjnej, jesli to bylo z przodu to z tylu na suficie wzdluz tego boku robisz taki 10 cm, wstawiasz zarowke ktora powoduje ruch powietrza i masz swietna wentylacje, sprawdzone u zaby rogatej (wilgotnosc gdzies z 90%, temperatura ok. 32 stopnie, nawet resztki swierszczy nie plesnieja :) )

mrmoon
09-03-2014, 05:47
tylko jeden mały problem o którym nie wspomniałem ;-)
to będzie we wnęce, więc nie ma możliwości zroibć wentylacji od boku...

djtommi
09-03-2014, 06:26
tyle ze lepie jzeby bylo jednak wiecej wetylacji bo moga byc problemy bo plaziki potrzebuja wiekszej wentylacji. ja bym zroibil akwa i na gorze pokrywa z duza czescia z siatki lub zastosowac w niej wentylatorki

Saurus
09-03-2014, 06:34
wentylacje od przodu na dole w takim razie, taki pasek, i drugi pasek na suficie z tylu. Wymiary paskow jak mowilem.

egro 44
09-03-2014, 06:46
A kwitną storczyki i mozna kupic bardzo male wielkoscia. Dodatkowo to epifity i nie potrzebuja podloza (jedyna wada - baaardzo drogie). Lepiej zrob wystroj z roslin o kolorowych lisciach, np skrytokwiaty - ladnie wyglada caly czas a kwiaty sa czasami.

Saurus
09-03-2014, 07:05
Storczyki nie sa takie drogie, moj znajomy sprzedaje je np. po 25 zl, za tak piekna (i dosc trudna do rozmnozenia rosline) to ni tak duzo, te po 25 sa juz dosc duze (30 cm) i kwitna.

mrmoon
09-03-2014, 10:37
no włąśnie tak myślę nad tym...
Tylko ta siatka u dołu to tak średnio mi pasuje. siatka musi być bardzo drobna żeby karmówka nie wychodziła i do tego zasłania widoczność. Tak teraz myślę, żeby całą góre z siatki dać i skierować strumień powietrza z wentylatorka na przednią szybe otwieraną. Powietrze pójdzie na sam dół i stamtąd "owieje" całość. Widziałem takie rozwiazania w bardzo dużym terrarium, więc myślę że by sie sprawdziło.

I pytanko gdzie epifity można kupić najlepiej kraków, katowice, bielsko ? I czy ten kumpel sprzedaje wysyłkowo? Ja bym nieduze potrzebował około 20 cm

pozdrawiam

Saurus
09-03-2014, 10:56
Wentylatory tworza przeciag, przez taka powierzchnie siatki stracisz za duzo wiglotnosci i temperatury z terra- rozwiazanie do d..., i w ogole daj spokoj, 5 cm pasek to nie jest duzo :P

mrmoon
09-03-2014, 12:52
ehem... przecież prędkość w wentylatorku można zwykłym dzielnikiem napięcia sobie regulować. Mam tak w jednym terrarium i jest oki. Tylko pytałem czy ktos lepszego rozwiązania nie ma :>

Saurus
09-03-2014, 13:08
Rob co chcesz, ale sufit z siatki jest bez sensu :P

42d3e78f26a4b20d412==