PDA

Zobacz pełną wersję : Filtracja



kitty90
11-03-2014, 13:26
Czy karliki szponiaste lub inne płazy typowo wodne wymagają filtra? Nie chodzi mi o wygodę i klarowność wody, raczej o cykl azotowy. Czy zwierzętom nie zaszkodzi wysoki poziom szkodliwych związków? Rozumiem, że częściowym rozwiązaniem są częste podmiany i gęsta roślinność. Jednak te środki nie są wystarczające dla ryb, czy więc są dla płazów?

Double
11-03-2014, 13:43
Przyznam ci się, że hoduje z sukcesem swoje karliki w akwarium bez zadnego filtra. Woda zawsze jest niezwyle czysta. To musi byc kwestia odpowiedniego doboru wielksci akwa do ilosci żab. Jeśli zostaje na dnie za duzo resztek pokarmowych czy kupek, zbieram je recznie, pompką.

Radek. P.
11-03-2014, 13:45
Ja hoduję u karlików szybko rosnące rośliny takie jak moczarka kanadyjska. Wiąże związki azotu rosnąc, a nadmiar rośliny (rośnie aż za szybko) daję rakom w charakterze sałatki. Nie wiem, czy to najlepsze rozwiązanie, ale działa u mnie bardzo dobrze.

kitty90
11-03-2014, 13:47
A robiłeś/aś testy na zawartość związków azotowych? Podkreślam, że nie czystość wizualna wody mnie martwi, ale 'pozostałości' po cyklu azotowym.

Double
11-03-2014, 14:29
nie robiłam. ale aż z ciekawości kupię pasek i zrobię taki test.

Radek. P.
11-03-2014, 14:58
Moczarka nie potzebuje piasku. Unosi się nad nim i ewentualnie wypuszcza pojedyńcze proste korzenie JEDYNIE w charakterze kotwicy (nie ma na nich włośników).
Ostatnio jednak wzrost się trochę zwolnił z powodu zimy (mało światła) a także tego, że wpuściłem do akwarium rzęsę wodną i moczarka ma konkurencje. Od końca maja do sierpnia to potrafi wydłużać się o 20% dziennie! Ile to musi wchłaniać związków azotu na taki wzrost. Że te żaby potrafią tyle wytwarzać... Zimą rośnie jakieś 20% na tydzień. I tak dość dużo.
Ale zdecydowanie polecam. Łodygę moczarki można czasem kupić już za 3 zł.

kitty90
11-03-2014, 15:01
W ogóle zastanawia mnie, czy cykl azotowy w przypadku akwarium z samymi żabami przebiega tak (jeśli w ogóle), jak w akwarium z rybami. Tzn. czy metabolizm karlików prowadzi do wydalania amoniaku, który mógłby być niebezpieczny? Bo, jeśli się nie mylę, płazy wydalają głównie mocznik. Może jakiś biolog pomoże?

kitty90
11-03-2014, 15:03
Double nie pisała o piasku, a o pasku (forma testu) :)

Radek. P.
11-03-2014, 15:20
Znam tą forme testu. Cóż, literówki zdarzają sie na forach i ja już nigdy nie czytam dokładnie. A ty Double, dlaczego odpowiedziałaś mi na nie moje pytanie?

42d3e78f26a4b20d412==