PDA

Zobacz pełną wersję : Hodowla swierszczy - z fotkami



nang
08-07-2011, 04:34
Witam.
W zwiazku z wieloma pytaniami dotyczacymi hodowli swierszczy pragne opisac jak rozwiazalem ten problem u siebie.
Troche pracy bedzie, ale tez i duzo satysfakcji z wlasnych swiruskow.
Musimy zaopatrzyc sie w maly przezroczysty pojemnik z przykrywka -
taki jednorazowy w jakim sprzedaja surowki lub salatki. Robimy w nim
jedna lub dwie dziurki o przekroju tylko takim aby zmiescil sie swierszcz-
tzn. o srednicy okolo 1 cm. Te dziurki robimy na wysokosci 1.5 cm od dna. Do pojemnika wsypujemy drobne podloze kokosowe (do dostania w sklepach ogrodniczych jako COCO-GRUNT) do wysokosci otworu.
(fot.1) Podloze obficie nasaczamy woda, pojemnik przykrywamy pokrywka i wstawiamy do insektarium glownego (fot.2) w ktorym utrzymujemy temperature 26 - 31 st.C. Samiczki rozpoczynaja prace (fot.3). Podloze w pojemniczku musimy raz dziennie zraszac. Po 3 - 6 dniach (zalezy od ilosci samiczek-samczyki tez musza byc ;)) calosc (fot.4) przesypujemy do wiekszego pojemnika - moze byc takie polprzezroczyste do lodowki o objetosci 5-10 litrow, dosypujemy podloza kokosowego i calosc inkubujemy w temperaturze 27 - 31 st.C. Pojemniki musza miec wyciete dwa otwory po przeciwleglych stronach o wielkosci okolo 5 x 5 cm (fot.5) zakryte gesta siatka (nakrylem je gesta siatka z firanki i zgrzalem na krawedziach (fot.6).
Ja pojemniki inkubuje w temperaturze okolo 29 st.C (mam obudowane w przedpokoju rury - rowniez te z ciepla woda - a w tej obudowie mam drzwiczki - miesci sie tam 6 pojemnikow 5 litrowych (fot.7). Mozna tez zbudowac prosty inkubator, albo skorzystac z cieplego kacika przy suficie w kuchni. Zrobilem tez prosta podstawe obita z bokow deseczkami, gdzie umiescilem kabel grzejny 25 W i zasypalem go piaskiem (fot.8) Wazne aby codziennie sprawdzac wilgotnosc podloza. Powinno byc mocno wilgotne, ale pulchne nie posklejane.
Przed zraszaniem trzeba calosc wzruszyc np. peseta. Jajeczka po paru dniach staja sie wieksze i jedrniejsze. Na trzy dni przed wykluciem mozna dostrzec przez oslonke jajka pigment w oczkach. W temperaturze 29 st.C swierszczyki wykluwaja sie dokladnie po 11 dniach. Przez pierwsze dni karmimy je tylko platkami owsianymi w ten sposob ze codziennie umieszczamy 10 sztuk platkow bezposrednio na podlozu usuwajac te
z poprzedniego dnia. Przez pierwsze dni maluchy sa delikatne, dlatego tez podloze musimy delikatnie zraszac, aby ich nie potopic. Po paru dniach dodajemy suszone rozwielitki, lub lepiej suszone kielze (Gammarus) oraz male kawalki salaty.
Zawsze usuwamy stare pozywienie. Po okolo 10 dniach mozemy do pojemnika wstawic domek z wytloczek po jajkach. W tym tez czasie mocno zraszamy juz tylko jeden rog pojemnika a pozywienie kladziemy po przeciwnej stronie (fot.9).
UWAGA!! - 10 dniowe swierszcze (fot.10) sa juz bardzo zarloczne i w ilosci 200 - 300 sztuk na pojemnik pochlaniaja duzo pokarmu i musza go miec pod dostatkiem. Ja karmie platkami owsianymi, kielzami suszonymi, salata, jablkiem (malutkie kawalki), rozdrobniona sucha psia karma. W tych pojemnikach rosna do wielkosci okolo 1 - 1.5 cm a pozniej sa przenoszone do glownego insektarium.
Swierszcze najszybciej sie rozwijaja w temperaturze 28 - 33 st. C. i wilgotnosci 60 - 80 %.
Caly opis dotyczy Swierszcza europejskiego. Swierszcze srodziemnomorskie sa mniej aktywne i skore do rozrodu.
pozdrawiam
nang

Leny
08-07-2011, 04:38
Ja coś nie moge obejrzeć fotek?? Chyba potrzebny jest jakiś program...

Pozdrawiam
Leny

nang
08-07-2011, 04:42
Musisz doinstalowac do swojej przegladarki plugin Acrobat Reader. Badz tez sciagnac plik i otworzyc go w Acrobat Reader (program ten jest free i jest do sciagniecia ze strony www.adobe.com.
pozdrawiam
nang

Arrow
08-07-2011, 09:55
podaj wymiarych tytch zbiornikow w ktorych wylegaja sie swierszcze

Adrian Furman -AdN-
08-07-2011, 11:08
hmm ja bym jeszcze to uproscił....wystarczy ze wpuscimy dorosłe osobniki do pojemnika z wilgotnym torfem. Na torfie dajemy gaze lub inna siateczke. Po złozeniu jaj, łapiemy za gaze zawijamy swierszcze i przenosimy je do innego pojemnika (łatwiej jest przeniesc swierszcze zaplotane w gaze) i tak sie kreci w koło.

42d3e78f26a4b20d412==