PDA

Zobacz pełną wersję : Preparowanie



AGAM
11-07-2011, 01:44
Zdechła mi jedna z kruszczyc zielonych. Nie chcę "marnować" jej zwłok, a więc postanowiłem kolekcjonować zdechłe owady egzotyczne. Problem w tym że nie wiem jak to zrobić. Nie chce żeby pływała w słoiku z alkoholem, tylko żeby była przeybita szpilką do jakiegoś korka :-) Proszę o szybką pomoc zanim żuczek mi zgnije :-)

Atuis
11-07-2011, 02:52
Szplką do korka to sobie możesz motylka przybić, bo z takim owadem chyba sie tak nie da. Ale możesz sprubowaś ususzyć ja kiedyś tak robiłem.

JadziaP
11-07-2011, 03:06
przygotuj sobie plytke ze styropianu ( z "baumarktu"), ze 30-40 szpilek, igle preparayjna (w ostatecznosci moze byc drut od robotek recznych)

Poloz zwierzaka na styropianie, przy pomocy igly ustaw odnoza prosto wzdluz ciala (najlepiej zobacz na ponizszym linku jak to wyglada, pierwsza para nog do przodu, 2-ga i trzecia do tylu).

Konserwuje sie najlepiej w temp okolo 40-45°C (slabo nagrzany piekarnik, lekko uchylone drzwiczki, albo w czasie bardzo slonecznej pogody w zamknietym aucie (tez okolo 45°C)
Zwykle po 20-30 min preparat jest gotowy i sie swietnie trzyma.

W podobny sposob preparuje sie Modliszki i straszyki, jednakze nalezy wypreparowac wnatrznosci z odwloka bo zawieraja duzo wilgoci i rozkladaja sie szybko. Odwlok nalezy od spodu rozciac skalpelem
lub zyletka wzdluz. Przy pomocy pincety i haczyka z drutu trzeby wygrzebac wnetrznosci, calosc oczyscic zwitkiem waty, odwlok wypchac wata albo lignina, uformowac i wysuszyc jak wyzej.

LINKI:
tak powinny byc ustawione odnoza:
http://www.ping.be/~av622003/alainimages/cetoniidae/Eudicella%20gralli%20male^.jpg

AGAM
11-07-2011, 08:41
Wielkie dzięki !!!!!!! Szkoda że nie wiedziałem o tym jak mi modliszka zdechła bo właśnie chciałem ją ususzyć ale zaśmierdła ... :-)Jeszcze raz wielkie dzięki!!!!!!!!!!1

AGAM
13-07-2011, 04:01
Aczy tak samo postępuje się z pająkami? I czay patyczakom też trzba "wypruwać" wnętrzności?

JadziaP
13-07-2011, 04:33
@AGAM "A czy tak samo postępuje się z pająkami?"

tak, ale pajaki sa trudniejsze do preparowania (zwykle, bo niektore gatunki np. ptaszniki preparuje sie dosyc latwo)


@AGAM
" I czy patyczakom też terzba "wypruwać" wnętrzności?"

powinno sie, bo wczesniej czy pozniej zaczynaja sie psuc.

Sam "szkielet" czyli chitynowa powloka trzyma sie bardzo dobrze,
resztki wnetrznosci zawieraja tluszcz i psuja sie dosyc szybko.

AGAM
14-07-2011, 03:48
Dzięki :-)

noradarling
19-07-2011, 09:25
Można też zalać ciekłym szkłem. Takie szkło można kupić w sklepach.

Blaster
04-08-2011, 11:08
A gdzie można zakupić takie szkło? W jakich sklepach???

42d3e78f26a4b20d412==