PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie



pbpbp
13-07-2011, 07:14
Czy moge trzymać kilka gatunków kruszczyc w jednym terrarium?

JadziaP
13-07-2011, 07:41
TAK, wiekszosc kruszczyc mozna hodowac razem.
Problem powstaje w chwili kiedy pojawiaja sie larwy
(nie mozna ich odroznic)

Kruszczyce mozna takze hodowac z niektorymi patyczykami czy straszykami.
Takze wije nadaja sie do wspolnej hodowli.

Nalezy jednak wziac pod uwage zeby terrarium mialo odpowiednia wielkosc,

Najlepiej najpierw urzadzic terrarium, zasadzic rosliny, poczekac az sie rozrosna, i potem stopniowo zasiedlac owadami.

Rooibos Kalahari
13-07-2011, 08:30
Jakie proponujesz rośliny do terrarium z kruszczycami JadziuP?

pbpbp
13-07-2011, 09:48
To jestem zadowolomy!
Mam w dość dużym terrarium 4 gatunki Kruszczyc!
Wsumie 10 osobników!
Dziś je założyłem!

Jaca
13-07-2011, 13:24
Może i można razem hodować parę gatunków kruszczyc, tylko należy niezapominać, że chrząszcze te doskonale krzyżują się w obrębie rodzaju (krzyżówki międzygatunkowe), nie wspominając już o krzyżowaniu się podgatunków np. Pachnoda marginata marginata z Pachnoda marginata peregrina.

Fryta
13-07-2011, 15:20
Zgadzam się. Uważaj na krzyzówki międzygatunkowe. Zwłaszcza Pachnody łatwo pomieszać genetycznie.
Z tego wzgledu warto zwracać uwage z jakiego miejsca bierze się chrząszcze. jeżeli kupujesz postać dorosłą, a nie larwy, to unikaj kupowania w sklepie gdzie pokrewne gatunki sa trzymane w 1 terra. Jest wtedy duże prawdopodobieńswo, że przynajmniej część potomstwa Twoich kruszczyc będzie pochodzić z krzyżówek, do których doszło jeszcze w sklepie.

JadziaP
13-07-2011, 23:58
@JACA
"......tylko należy niezapominać, że chrząszcze te doskonale
krzyżują się w obrębie rodzaju (krzyżówki międzygatunkowe......,"
oraz
@Fryta
"..... Uważaj na krzyzówki międzygatunkowe. Zwłaszcza Pachnody łatwo pomieszać genetycznie......"


jako wprowadzenie powiem ze od lat hoduje rozne zuczki /przewaznie kruszczyca, ale takze inne rodziny)
Krzyzowki MIEDZYGATUNKOWE nie sa mi znane, natomiast faktycznie bez problemu krzyzuja sie podgatunki,
np. Pachnoda marginata (wystepuje w hodowli w 3 podgatunkach) albo Chlorocala (Smaragdesthes) ktory ma trzy formy (filetowa, zielona i zlocistozielona). Takze Eudicella gralli (wystepujaca w naturze w licznych formach regionalnych) krzyzuje sie bez problemu w obrebie gatunku. Przez dluzszy okres czasu w ten sposob krzyzowane podgatunki, wracaja do formy nominalnej.
Natomiast np. krzyzowka E.gralli z E. smithi nie sa znane. Takze Pachnoda marginata nie krzyzuje sie z np. P. cordata (chociaz podobnie wygladaja)
Wczesniej mozna bylo obserwowac w hodowli rozne populacje "hodowlane" np. Pachnoda marginata z DDR (wtedy znana jako "butana" roznila sie od Zachodnioniemieckich P.marginata (podyktowane bylo to hodowla w zamknietych populacjach genetycznych). W kolonskim ZOO istnieje (chyba jeszcze istnieje) fajna populacja P.marginata (sa one tam hodowane od lat "w swoim sosie" bez dostepu nowych genow)
Jezeli chodzi o "mieszanie" miedzygatunkowe - nie robilabym z tego tragedii....

Jaca
14-07-2011, 01:38
Na potwierdzenie możliwości (niebezpieczeństwa) krzyżówek w obrębie rodzaju:
http://perso.club-internet.fr/mathieu-sarlat/PSA.html (krzyżówki Pachnoda sp.)
http://www.magmaconcept.com/insects/hybrid.htm (krzyżówki w obrębie Eudicella sp.)

Jakby jeszcze poszukać w internecie, to znalazłoby się troszkę więcej takich hybryd :)

AGAM
14-07-2011, 03:45
Ja zaobserwowałem prubę kopulacji Pachnoda flaviventris i Cetonischema jousselini. Na szczęścia samica (Cetonischema) nie była zainteresowana i chyba do niczego nie doszło :-)

JadziaP
14-07-2011, 07:25
@JACA
"Na potwierdzenie możliwości (niebezpieczeństwa) krzyżówek w obrębie rodzaju:
http://perso.club-internet.fr/mathieu-sarlat/PSA.html (krzyżówki "

to zdjecie jest co prawda tak podpisane, ale na moje jest to
Pachnoda orphanula nachtigalli.

"http://www.magmaconcept.com/insects/hybrid.htm (krzyżówki w obrębie Eudicella sp.)"

z tych zdjec nie wynika nic.... to moze byc Eud. euthalia, Eud. smithi berterandi i wiele innych podobnych gatunkow

Obie stronki nie wzkazuja na doswiadczonych hodowcow.
Wierz mi znaw wiele hodowli ( niektore z kilkudziesiecioma gatunkami, gdzie zwierzeta "nie do pary" albo pojedyncze egzemplarze sa trzymane "na pokaz" w jednym terrarium, z ktorego wyciaga sie masowo larwy. Do tej pory nie slyszalam zeby wytwarzaly sie tam jakies krzyzowki.

Ale niewatpliwie gdyby "poexperymentowac" troche pewno by sie udalo.

Jaca
14-07-2011, 16:12
Fryta, kiedyś coś wspominałeś, że Ci się krzyżowały rożne GATUNKI Pachnoda. :/
Z tym krzyżowaniem w obrębie rodzaju może być po części i tak, że systematyka jest tworem sztucznym, a więc nie koniecznie jedne gatunki muszą być ze sobą tak samo spokrewnione w obrębie np. rodzaju. Zachodzi tu granica bardziej płynna niż tak radykalna. I całkiem możliwe, że pomimo iż mamy do czynienia z różnymi gatunkami, to można uzyskać krzyżówki (hybrydy), które nawet będą płodne.

Fryta
14-07-2011, 16:37
Zdaję sobie z tego sprawę. Zreszta o tego typu krzyżówkach napisał m. in. Peter Curik w "Żive drahokamy w terrarich". Troche miejsca poświęcił tam krzyżówkom.
Co do systematyki to tez racja. Sztuczna i nie do konca dokładna. Jak pisałem magisterkę długo zastanawiałem sie czy Pachnoda marginata peregrina traktować jako gatunek czy podgatunek. Przeważyło to pierwsze choć nadal nie jestem na 100% pewien. Zdania były podzielone. Wiekszość baz danych systematyki okresla je jako "species" a nie "subspecies" ale nazwa jest 3 członowa, więc podgatunkowa.
Spotkałem sie też ze stwierdzeniem, że okreslenie "podgatunek" juz nie jest uzywane i jest nieaktualne.
Nie wiem jak jest dokładnie. Nie jestem systematykiem, nie wiem nawet gdzie dokładnie szukać tak szczegółowej i aktualnej systematyki. Przy magisterce w tej sprawie radziłem sie mądrzejszych i bardziej doswiadczonych zoologów.

pbpbp
15-07-2011, 07:39
Co się stanie jak mi się skrzyżują?

Potomstwo nie bedze płodne o to chodzi?

Fryta
15-07-2011, 15:05
potomstwo moze być płodna ale nie musi. Poza tym nie koniecznie musza sie krzyżować. Zależy jakie gatunki masz.

42d3e78f26a4b20d412==