PDA

Zobacz pełną wersję : Świerszcze



Sir_bonzo
09-09-2011, 16:09
Witam.
Założyłem hodowlę świerszczy,mam pytanie:czy wszystko jest ok: Mam teraz 5 dorosłych świerszczy w pojemniku 40x40x30 - plastikowym. Nie używam podłoża-mam jedynie kartonik po "ramie"-bez reklamowania : ) wypełnniony torfem wilgotnym. Na dnie pojemnika wysypałem otremby. Mam 2 pojemniki z wodą i dodatkowo daję na miseczce mokry pokarm, Jako kryjówek używam wytłoczek po jajakch. hm... temperatura ook 25 stopni. Czy wszystko jest ok? Skąd mam wiedzieć czy samice już jaja złożyły?

Arrow
10-09-2011, 00:10
Do hodowli świerszczy będziemy potrzebować kilka zbiorników (min. 2), każdy z nich powinien być ogrzewany, światło przy hodowli świerszczy nie odgrywa żadnej roli (żarówki mogą palić się cala dobę, może być również ciemno cala dobę), najlepiej utrzymywać temperaturę 28-30st.C. Wilgotność wystarczy taka, jaka jest w pomieszczeniu. Dno terrarium wysypujemy mieszanka pokarmowa: pokarm płatkowy dla ryb, suszona rozwielitka, trochę cukru, bulka tarta, otręby pszenne, karma dla psów, kotów, mleko w proszku, płatki owsiane(rozkruszone). Do terrarium wkładamy wytlaczanki od jajek pionowo tak, aby sięgały do 2/3 wysokości terrarium, na wytlaczankach powinien znaleźć się jakiś talerzyk, tacka, na której będziemy kładli mokre jedzenie (warzywa, owoce, itp.) oraz pomnik z woda (najprostszy to jakiś spodeczek, miseczka wypełnione kamykami lub gąbka, tak żeby świerszcze się nie potopiły). Teraz tylko do terrarium ze stadem hodowlanym(1 samiec na 2-3 samice) wkładamy pojemniki z torfem, mogą to być pojemniki np. po margarynie, na jedna samiczkę powinno przypadać 4-6 cm2 powierzchni łęgowej, dodatkowo do pojemniczków z torfem należy włożyć pionowo szklane rurki o średnicy 1cm i dopiero potem wysypać ściółkę,w której świerszcze będą skalda jajka. Wlewając do rurki wodę powodujemy ze górna warstwa ściółki, około 0,5 cm, pozostaje sucha, natomiast reszta jest wilgotna. Z rurek można zrezygnować gdy będziemy codziennie zraszać pojemniki. Pojemniki z torfem nalezy przykryc plastikową siatką lub gazą, uniemożliwi to owadom wyjadanie jajek. Średnica oczek musi musi byś na tyle mała aby dorosły świerszcz się przez nia nie przecisnął i na tyle duża aby samica mogła spokojnie wetknąć pokładełko. Po tygodniu naczynia z jajami należy zastąpić nowymi, a te z jajami należy przenieść do drugiego terrarium, w którym nastąpi wylęg. Możemy zrezygnować z przenoszenia i pozwolić wykluć się świerszczą w terrarium ze stadem hodowlanym, jest to sposob jednak mniej efektywny (lepszy jednak od drugiej metody). Należy pamiętać ze młode świerszcze wspinają się po, szybach, zapobiec temu możemy wklejając paski folii aluminiowej, po której świerszcze nie będą wstanie chodzić.Jeśli terrarium jest dostatecznie wysokie(powyżej 40 cm) to świerszcze nie bedą uciekać. Możemy urzyć więcej zbiorników wtedy młode świerszcze możemy posegregować według wieku, jest to nawet wskazane. Po 5-6 tygodniach świerszcze przechodzą ostatnia wylinkę, Chcąc przechować świerszcze np. wylęg dla młodych naszych podopiecznych, przenosimy świerszcze do nie ogrzewanego zbiornika, Świerszcze żyją w szerokim zakresie temperatur 18-30 st. Należy pamiętać ze im wyższa temperatura tym cykl życiowy świerszczy przebiega szybciej. Zbiornik z owadami czyścimy, co 2-3 miesiące.

Edyta
10-09-2011, 03:04
Hoduję swierszcze w srednim pojemniku (fauna box) gdzie wysokosć jego wynosi ok 25cm na dnie wysypany jest suchy pokarm, na połowie powierzchni umieszczone są wytłoczki po jajkach trzy poziomy i maluszki nie bróbują nawet wspinać się aby wyjsć. W pojemniku jednorazowo jest ok 200-250 sztuk.

Arrow
10-09-2011, 03:40
hm.......3 razy.......

42d3e78f26a4b20d412==