PDA

Zobacz pełną wersję : Mantichora spe.



kudlaty
05-10-2011, 05:28
Jeżeli komuś kiedyś udało się odchować potomstwo tego żuka to byłbym wielce zobowiązany za wszelkie wskazówki. Moje osobniki, mam je już rok, chętnie jedzą, kopulują i składają jajka- niestety jak do tej pory nie odnalazłem larw.

Jaca
05-10-2011, 19:52
Hmm..., to są duże żuki należące do Trzyszczowatych. Ich larwy żyją w glebie w pionowych norkach, otwór zatykany jest przedtłowiem i głową. Larwy czatują w tych norkach na zdobycz. Rzucają się na wszystko, co uznają za godne ich pokarmu - z norki wyciągnąć je można podsuwając np. jakąś łodygę trawy i odpowiednio nią ruszać; larwa łapie za łodygę i mocno ją trzyma.
Rozwój larw trwa stosunkowo długo (pewnie ze 1-3 lata). Potrzebują dość grubej warstwy podłoża - jeśli dorosły osobnik dorasta do 8-10cm, to larwa osiąga chyba z kilkanaście cm i takiej właśnie warstwy podłoża wymagają.
Nie jestem pewien, ale możliwe jest, że podrośnięte larwy mogą być zjadane przez dorosłe owady.

Swoją drogą bardzo ciekawe chcrząszcze. Skąd je masz?

kudlaty
06-10-2011, 05:40
Chrząszcze te są niesamowicie interesujące.
Pożerają wszystko co się da(myszyki, jaszczurki i wszelkie insekty) a jednocześnie dobrze funkcjonują w więkrzej(taj jak Anthie) grupie.
Kupione były w Niemczech a sprowadzone z RPA.
Mam trochę informacji na temat życia larw ale niestety nie wiem jakich warunków potrzebują jaja aby się wylkuć(dorosłe kopulują 24/7:)).

Jaca
06-10-2011, 13:28
Prawdopodobnie samica składa pojedynczo jaja w podłoże. Moim zdaniem może być kilka powodów nie wykluwania sie larw:
- podłoże za suche (jaja wysychają);
- za wilgotno (jaja pleśnieją);
- złe podłoże (nowo wyklute larwy nie mogą wykopać sobie tunelików lub podłoże jest na tyle sypkie, że nie ma możliwości na wykopanie trwałych tunelików). Według mnie podłoże powinna stanowić mieszanka gliny z piaskiem;
- wyklute larwy są pożerane przez dorosłe chrząszcze.

[RED-689]
06-10-2011, 14:14
Z czystej ciekawosci i jezeli mozna - ile Cie kosztowaly?

kudlaty
06-10-2011, 15:17
Dzięki za sugestie, jeżeli uda mi się odchować potomstwo to dam znać.

Kosztowały niewiele bo ok. 80 zł za sztukę(dorosłe).

JadziaP
06-10-2011, 16:13
Hallo Piotrus,
sprobuj z wysoka warstwa podloza (okolo 30-40cm).
Uzyj mieszanki piasku z glina (jedna czesc terrarium zwilz mocniej - nie wiadomo dokladnie jakich one wymagaja warunkow).
Nie karm macznikami albo robakami morio bo mogo pozerac jaja albo mlode larwy (nie wiem jak sie po polsku nazywaja).

Co 3-4 tygodnie przekladaj dorosle do nowego terrarium (niestety to klopotliwe ale daje wyniki)

Temperatura dla doroslych powinna wachac sie za dni okolo 26-28 (z mozliwoscia ukrycia sie "w cieniu") a w nocy okolo 20°C.

powodzenia !

Jaca
06-10-2011, 16:25
Ach ta moja intuicja, nawet podłoże dobrze wykombinowałem... :->

kudlaty
06-10-2011, 17:29
Pokombinujemy zobaczymy :)
Jeszcze raz dzięki za rady.

42d3e78f26a4b20d412==