PDA

Zobacz pełną wersję : Ważki



MiLosz Górecki
07-11-2011, 13:56
Czy ktoś hoduje dorosłe ważki?

Lucanus
10-11-2011, 05:49
Dorosłe ważki imago hodowla jest trudna i problematyczna ,łatwo natomiast hodowac postaci larwalne nimfy,wystarczy małe akwarium z roslinami a nawet słoik interesujacy jest sposób pobierania pokarmu,larwa posiada narząd chwytny tzw maskę ,ktorą wyrzuca w stronę ofiar.
Pokarm bezkregowce,kijanki,narybek
Interesujaca jest przemiana w dorosłego owada, trzeba w akwarium umozliwic wspiecie sie na gałazke lub trzcinę wystająca nad tafla wody, gdzie swiezo wyległy owad rozprostuje skrzydła.
Jezeli chodzi o materiał do hodowli należy iśc nad staw lub inny płytki dobrze zarośnięty zbiornik za pomoca czerpaka łowimy owady wodne wśród nich znajdziesz zapewne larwy ważek żagnic lub mniejsze larwy łątek, pałąteka także larwy pływaków ,topielnice,żyrytwy, pluskolce itp .Cały materiał wkładamy do kuwety z woda,wybieramy z pomiędzy roślin interesujace nas owady.Reszte niepotrzebnych wyłowionych roslin wraz z mieszkancami bezwzglednie wkładamy do stawu !
Wyległym ważką zwracamy wolnośc otwieramy okno i życzymy udanych łowów.

Pozdrawiam
Rafał

MiLosz Górecki
10-11-2011, 08:30
Tylko że aktualnie jest zima i łowy mogłyby byc niezbyt udane... Dlatego pytałem o możliwości hodowania dorosłych ważek.

Lucanus
10-11-2011, 11:50
To że jest zima to jasne nikt ci nie każe łowić z pod lodu??ale pod koniec zimy wczesną wiosną warto spróbować.Ale radziłbym tymczasem poszukać wiadomości o tych owadach w necie jest pare ciekawych stron o ważkach.

Pozdrawiam
Rafał

Lucanus
10-11-2011, 11:51
To że jest zima to jasne nikt ci nie każe łowić z pod lodu??ale pod koniec zimy wczesną wiosną warto spróbować.Ale radziłbym tymczasem poszukać wiadomości o tych owadach w necie jest pare ciekawych stron o ważkach.

Pozdrawiam
Rafał

Lucanus
10-11-2011, 11:52
To że jest zima to jasne nikt ci nie każe łowić z pod lodu??ale pod koniec zimy wczesną wiosną warto spróbować.Ale radziłbym tymczasem poszukać wiadomości o tych owadach w necie jest pare ciekawych stron o ważkach.

Pozdrawiam
Rafał

Lucanus
10-11-2011, 13:11
Jak zamierzasz hodować imago np żagnic w mieszkaniu?,jezeli jesteś pasjonatem i jesteś cierpliwy hodowla larw (nimf) może być niezmiernie ciekawa, naprawde polecam szczególnie dla początkujących.
Niezmiernie ciekawe sa też wodne pluskwiaki róznoskrzydłe.Ale do tego trzeba mieć zacięcie.

Pozdrawiam
Rafał

MiLosz Górecki
10-11-2011, 15:34
Kompletnie sie nie rozumiemy.
Moje pytanie bylo dosc precyzyjne: "Czy ktos hoduje dorosłe ważki?".
Nie pytałem o to, czy można hodować larwy ważek, jak je hodować, gdzie je znaleźć, ani jakie inne ciekawe zwierzeta mozna hodować.
Tak się składa, że jestem biologiem i wiem to wszystko.
Ciekawi mnie natomiast, czy komus udalo sie hodowac w domu dorosle ważki. Ciekawi mnie to dlatego, ze właśnie przeobrazila mi sie jedna żagnica i jedna łątka i zastanawiałem sie, co - poza utrwaleniem - mogę z nimi robić.
Moj drugi post: "Tylko że aktualnie jest zima i łowy mogłyby byc niezbyt udane..." nawiązywał do ostatniego zdania Twojego tekstu: "Wyległym ważką zwracamy wolnośc otwieramy okno i życzymy udanych łowów."
Skoro wyjasniłem nieporozumienie, życze wszystkiego dobrego.
Chętnie też wyminie doświadczenia nt. hodowli różnych ciekawych stworzeń z naszego klimatu.

Lucanus
11-11-2011, 10:47
No cóż tak to bywa nie zrozumieliśmy się .Skąd mogłem wiedzieć ze Kolega ma aktualnie żywe ważki?,na pytanie czy ktoś hoduje imago ważek odpisałem, że hodowla ich jest problematyczna itd....łatwiej hodować nimfy bo tak jest.A pisałem ogólnie o ważkach i innych owadach wodnych przy okazji.... życzyłem udanych łowów jedynie tym wyłegłym wiosna przecież to jasne .Stosując odpowiednią temp i ubogie karmienie swobodnie można zgrać wylęg imago z wiosna, ja tak robiłem trzymałem w bardzo chłodnej oszklonej werandzie( trzeba mieć do tego niestety warunki zblizone do naturalnych ).
W mieszkaniu żagnica długo sie nie utrzyma podniebny łowca będzie lecieć w stronę światła i tłukł się o szyby.Lepiej zatruć ją potraktować acetonem ,żeby zachować barwy na szpileczkę i na rozpinadło...Jeżeli Kolega to wszystko wie o czym pisałem wcześniej to bardzo sie cieszę.Mam pytanie jaki gatunek żagnicy się wylęgł.

Pozdrawiam
Rafał Lipski
Ps Trochę o hodowli ważek jest w czeskiej knidze Kovarika Hmyz,

MiLosz Górecki
12-11-2011, 08:39
Nie wybarwila sie jak nalezy. W tych warunkach trudno jej sie z reszta dziwic.
To samica. Na 90% A. cyanea; mozliwe tez, ze A. juncea.
Ja sam zajmuje sie rowniez innymi slodkowodnymi bezkregowcami naszego klimatu. Chetnie wymienie spostrzezenia na temat ich hodowli jak rowniez byc moze zywy material...

Pozdrawiam

Miłosz Górecki

42d3e78f26a4b20d412==