PDA

Zobacz pełną wersję : Krocionogi -rozmnazanie i dalsze procesy



Padre218
22-11-2011, 03:41
tak jak w temacie .chodzi skaldanie jajeczek i wyleg itd.,od mometu zaplodnienia.chodzi dokladnie o archispirostreptus gigas.

Krzysztof.W
22-11-2011, 11:27
Napisz dokładniej , czy chcesz wiedzieć jak rozruznic płeć ,jak wyglądają jajeczka, młodziutkie krocionogi ( one po wykluciu nie przypominaja wogule krocionogów).

Padre218
22-11-2011, 13:04
po pierwsze super ze ktos wie cos o tym .moja parka gigasow kopulowala wczoraj az 5 razy.i teraz chce od tego mometu wiedziec wszystko:),za ile zostana zlozone jajeczka jak wygladaja,wielkosc i le trwa ich inkubacja poprostu wszystko od kopulacji,specjalne jakies warunki i tak dalejjjjjjjjjj.i jaszcze jedno pytanie czy ty juz rozmnazales jakies krocionogi?
dzieki wielkie z gory
Padre
pozdrawiam wszystkich terrarystow

Padre218
22-11-2011, 13:08
wrazie czego moje gg 2134426

Krzysztof.W
23-11-2011, 07:46
Sorry że długo nie odpisywałem.
Ja tesz mam krocionogi i ich przychówek, lecz nie znam ich prawidłowej nazwy łacińskiej .Sa szare - zielonkawe długosci około 20 cm, młode brazowo ciemne.
A więc Samiec od samicy rużni sie kilkoma szczegułami: U samca na brzusznej stronie między gdzieś tak 3-4 a 5-6 parą nóg dosłownie tusz pod głową występuje , para wypustek to chyba jest nażąd kopulacyjny.
Ma także bardziej masywne wszystkie odnuża, Dłuzszy i wiekrzy to raczej nie jest od samicy. Samica nie ma nażądów kopulacyjnych, ma chudsze odnuża i może być mniej jaskrawa ( kolor).
Po kopulacji samica ,żęby nie skłamać słada tak gdzięś między 2-3-5 tygodniem jajeczka, Ale może nie złożyć wogóle.Jajeczka słada bez ładu pod korą, w sciułce gdzie popadnie.Ale najczęściej w sciułce.W ilości tak gdzieś 70-90 szt jajek.
Jajeczka są małe średnicy 0.8- 1 mm, kremowo białe ,okrągłe , Młode wykluwają się gdzieś po 2- 3 tygodniach.Po wykluciu nie wyglądają jak normalny krocionug. Ponieważ są najpierw nieruchlywymi larwami, wyglądaja wtedy jak biały maleńki rogalik bez zaznaczonej głowy i odnuży o długości 1,5-2 mm.
Leżą tak jakis czas nieruszajac sie prawie, po jakimś 1-2-tygodniach w temperatuże pokojowej 24 st ,mniej więcej . Przechodza pierwszą wylinkę , i wtedy zaczynaja wygladać jak kruciutkie białe krocionogi mogą się juz poruszać . w tym okresie zaczynaja pobierac pokarm.
Z każdą nową wylinką powiękrzają się wydłużają i poszeżają sie, nabierają szarego brązowego ciemnego koloru i wyglądaja jak miniatura dorosłego osobnika.

PS> Jeśli twoje krocionogi sie rozmnożą , to nie ruszaj jajeczek niech sobie leżą w podłozu. Młodziutkich osobników tesz nie ruszaj. nie ma sensu. Dorosłe nie zjadają jajek ani młodych.Przynajmniej tak było z moimi krocionogami.Młode krocionogi rosna długgoooo.Moje maja juz prawie rok i maja dopiero 2-3 cm( zapałka )sa bardzo żarłoczne.
Jeśli chcesz to kiedy samica złoży jajeczka to ją razem z samcem przenies do innego terra, Ja tak zrobiłem .


POWODZENIA W CHODOWLI.
Jeśli chcesz jeszcze cos sie dowiedzieć o korcionogach to pytaj.
Może będę znał odpowiedz.

Cześć.
Krzysztof .W

W biofilu widziałem podobne krocionogi na zdjęciach te malutkie na rece (palcach).

Padre218
23-11-2011, 10:36
po pierwsze dzieki za taka odpowiedz,jestem bardzo zadowolony .mam pytanie czy juz u krocionoga 10 cm mozna rozpoznac plec? i z kad wzioles takie informacje? moze jakas ksiarzka. jeszcze raz dzieki
padre

Krzysztof.W
23-11-2011, 13:16
Nie:) to wszystko wiadomości z moich obserwacji .

U 10 cm krocionoga jeszcze nie można odruznić płci. jest za młody.
Dopiero jak ma jakieś 19 cm wtedy mozna prubować sexować, ale nie jestem pewien.

Jeszcze dam ci przestroge związaną z krocionogami:
Jeśli któryś krocionug z dorosłych bedzie przechodził wylinke to zabierz drugiego ,bo one mają skłonnoaci do podgryzania się i może dojść do zgonu krocionoga który przeszedł wylinke i został uszkodzony.
Umnie były takie wypadki. Wczesniej miałem krocionogów 4 a teraz mam 2 parkę.
I nie uzywaj do wystroju korka ozdobnego , bo krocionogi lubią podgryzać i może to zaszkodzić , nawet śmiertelnie.

cześć

Padre218
23-11-2011, 17:00
a co ile dorosly krocionog przechodzi wylinke, jak ona przebiega i wyglada i ile czasu zajmuje przejscie jej krocionogowi?
pozdrawiam padre

Padre218
24-11-2011, 05:56
i czy mozna zauwazyc wczesniej kiedy ona moze nastapic??

Krzysztof.W
24-11-2011, 14:16
Witaj odpowiadam na pytanie.
Dorosły krocionug, wylinke przechodzi mniej więcej raz do roku.(Młode częściej podobnie jak u młodych pajakow ptaszników). Nie ma widocznych zauważalnuch zmian w wyglądzie przed wylinką.
Zanim przejdzie wylinkę , krocionug robi sobie taka jamkę, pod korą,kamieniem lub korzeniem, siedzi tam jakieś 3-5 tygodnie .Jest zwiniety w spirale, i przejawia mała aktywność ruchową, nic nie je. Po tym czasie zrzuca zewneczną chitynową powłokę jest wtedy najbardziej narażony na mechaniczne urazy. Wylinka jest jasna, składa sie z segmentów,jest bardzo łamliwa poniewasz oprusz chityny są w niej zwiazki mineralne,np. wapń.Sam krocionug po wylince a raczej w czasie jej rosnie , uzyskuje około 4-6 nowych segmetów, i poszeża sie odrobine.Mogą wtedy ujawnić się także nażądy kopulacyjne jesli jest samcem. Dochodzi do siebie po jakiś 3 tygodniach (mniejwiecej).

Cześć.

Padre218
24-11-2011, 14:58
dziekuje ci za te wszystkie odpowiedzi napewno sie przydadza.jak cos bede potrzebaowal w przyszlosci to licze na ciebie:)

pozdrawiam padre

Krzysztof.W
24-11-2011, 15:39
Nie ma sprawy:) Dodam jeszcze że krocionogi sa długowietrzne.
Możliwe że żyja nawet powyżej 5 lat. jak na takie stawonogi.
Obiłomi się o ucho że nawet 30 lat,Niewiem czy to prawda?

Cześć

Padre218
26-11-2011, 11:31
kolejne pytanie:)
czy wylinka krocionoga ma wplyw na zaplodnienie samicy?
chodzi oto ze moja samica chyba bedzie miala wylinke a byla przed nia zapladniana i czy podobnie jak u ptasznikow nic z tego niebedzie??
i czy trzeba bedzie spowrotem samca na nia puszczac:)?

pozdrawiam padre

eggmen
27-11-2011, 11:54
a czy krocionogi są jadowite jak tak to jak bardzo??

Krzysztof.W
27-11-2011, 11:57
Właśnie, ja z tym się jeszcze nie spotkałem, możliwe że może stracić po wylince nasienie samca . Samica która się schowała nie musi wcale przechodzić wylinki .
Jeśli tak by się jednak stało to samiec powinien to naprawić.


Cześć

Krzysztof.W
27-11-2011, 12:17
Witam.
Krocionogi nie są jadowite ( Spokojni roslinożercy z małymi wyjatkami), tylko ich bliscy krewniacy skolopendry.
Krocionogi wydzielają czasami w czasie niepokoju i podrażnienia substancje zapachowe, o mocnej woni.

Looo
27-11-2011, 13:20
Super ze poruszacie taki temat i uwazam ze przedstawionych zostalo duzo najcenniejszych informacji- obserwacji hodowcy;)
Padre218-jesli szukasz jeszcze informacji o ich budowie itp. to moze warto zajrzec do "Bezkregowcow" Czeslawa Jury (podrecznik dla studentow biologii) . Jak chcesz to moge jeszcze czegos poszukac, ale z gory mowie ze opisy nie dotycza chodowli terraryjnej, a traktuja o budowie zewnetrznej, wewnetrznej, przystosowaniach...slowem biologia gromady wije( Myriapoda) i podgromady dwuparce (Diplopoda). Wiesz, wydaje mi sie, ze jesli cos hodujesz to warto wiedziec cos wiecej niz temperatura i pokarm...i precyzyjnie naztwac czesci ciala;)
Ps- jesli bedziesz mial problem z "przeczytaniem" (tzn.rozszyfrowaniem pojec biologicznych) to sluze pomoca-moge przetlumaczyc Ci to z "polskiego na nasze".
Pozdrawiam i zycze sukcesow w dalszej hodowli-obiekt masz fascynujacy;)

Padre218
28-11-2011, 13:08
cze. napewno przeczytam cos wiecej na krocionogach w koncu budowa to tez podstawa aby cos wiedziec o hodowanych naszych pupilach:).jesli znasz jeszcze jakies ciekawe artykuly to mozesz podac autora i tytul .

pozdrawiam wszystkich terrarystow.padre

Fryta
29-11-2011, 16:54
krocionogi moga wydzielać substancje drażniące (pochodne cyjanku!). Dzieje sie tak przy mocnym podrażnieniu mechanicznym (np ściskanie). Nie należy więc ich zbyt często brać na ręce.
Krzychu - to co masz to pewnie te co i ja - Graphidostreptus giganteus (taka nazwę przysłali mi mailem). Prawdopodobnie to to. U mnie też ładnie sie mnożą i dość szybko rosną (młode mają już po około 3-4cm a mają 6 miesięcy).

42d3e78f26a4b20d412==