PDA

Zobacz pełną wersję : Niektóre często pojawiające się błędy merytoryczne



Jaca
13-03-2012, 23:10
Oznajmiam wszem i wobec, że ;) :

Subimago - występuje tylko u jętek, jest to latająca już postać owada, trwająca maksymalnie kilka dni, po których następuje kolejna wylinka i jętka przechodzi w imago (stadium poprzedzającym subimago jest, jak u wszystkich owadów uskrzydlonych o przeobrażeniu niezupełnym, nimfa).

Nimfa - jest to tylko i wyłącznie ostatnie stadium larwalne owada uskrzydlonego o przeobrażeniu niezupełnym, poprzedzające stadium imago (często pojawia się błędne określenie nimfa, jako wszystkie postacie larwalne owadów uskrzydlonych o przeobrażeniu niezupełnym)

Prapoczwarka - jest to stadium rozwojowe owadów uskrzydlonych o przeobrażeniu niezupełnym, które rozwija się w jaju; w trakcie klucia (lub tuż po) owad linieje i pojawia się larwa pierwszego stadium L1; prapoczwarka jest doskonale widoczna u miodliszek, które klują się jako prapoczwarki, a następnie przechodzą linienie.

To narazie tyle :)

adampl
14-03-2012, 11:25
Fajnie wyjaśnione. :)

Co do nimfy proponuję uściślić, że nazwa "owady uskrzydlone" nie odnosi się tylko do owadów posiadających skrzydła, ale nazwa "owady uskrzydlone" wystepuje jako nazwa podromady (łac. Pterygota). Nimfą można też nazwać ostatnie stadium larwalne patyczaka indyjskiego, który nie posiada skrzydeł.

---------
Często stosuje się nazwę straszyka indonezyjskiego - Eurycantha calcarata spp. Wg mnie błędnie została ona podana na liście PSG i błąd ten powiela sie w różnych opracowaniach. Prawidłowa nazwa powinna brzmieć - Eurycantha calcarata ssp.

Jeśli się mylę proszę mnie poprawić...

Jaca
15-03-2012, 08:17
Bardzo możliwe z tą Eurycantha sp. :/ Sprawę tą powinien rozstrzygnąć jakiś znawca systematyki i/lub łaciny, no chyba że sam już Adam jesteś tego pewny, to daj znać...

Kobra_man
15-03-2012, 10:28
Moze sie myle, ale to ma chyba po prostu byc tak :

ssp - czyli - "sub-species" -odnosi sie do podgatunku
(np. Drosera nitindula ssp. allantostigma)
sp. czyli - "species" -odnosi sie do kazdego gatunku z rodzaju (np. Drosera sp.)

pozdro

Kobra_man

adampl
15-03-2012, 23:59
Kobra, a co z kropką na końcu "ssp". Słyszałem, że nie powinno jej być, ale w niektórych opracowaniach występuje.
Jakiś spec od systematyki by się przydał...

Kobra_man
16-03-2012, 04:43
Na stronach o roślinach owadożernych też pisza rożnie. Ja tam myślę, że kropka poinna być tak jak "i tak dalej" pisze się itd.

Pozatym - komu zaszkodzi jak braknie kropki :] Co innego jezeli ktos napisze spp. zamiast ssp.

Kobra_man

Lucanus
16-03-2012, 13:03
Jezeli chodzi o skroty w Słowniku Entomologicznym J.Razowskiego wytłumaczone sa nastepujaco:

Spp. Species - gatunki
Ssp. Subspecies- podgatunek

Sam popełniłem ostatnio głupi bład w ogłoszeniach piszac
E.calcarata spp. powinno byc ssp

Lucanus

mantid
18-03-2012, 01:37
Kropka powinna być

spp. i ssp. zawsze pisze sie z malej litery.
sp. oznacza gatunek z danego rodzaju np. Acromantis sp.
spp. oznacza gatunki z daneg rodzaju np. Modliszki Acromantis spp. występują w Malezji (tzn. ze kilka gatunkow tam wytepuje)

ssp. Musi byc poprzedzone nazwa gatunkowa i oznacza podgatunki danego rodzaju.

W Europie występują Mants religiosa ssp. Ale jesli piszemy o konkretnym podgatunku piszemy tylko Mantis religiosa polonica.

Oczywiscie nazwa gatunkowa i okreslenie podgatunku ZAWSZE z malej litery i z reguly w publikacjach pisze sie je kursywą.

42d3e78f26a4b20d412==