PDA

Zobacz pełną wersję : jaki to owad ?



Paula2
23-04-2012, 07:20
Wczoraj znalazłam u siebie w pokoju owada o niezwykłym wyglądzie: 6 cm długosci mniej więcej, długie zakrzywione rożki do wewnątrz i łapki z czyms co przypominało paluszki !!!! Koloru czarnego to stworzenie było. Od wczoraj męczy mnie bardzo co to był za gatunek a jestem kompletnym laikiem w tym względzie. Czy mógby mi ktoś pomoc ???
Dziękuję

Robal
23-04-2012, 07:35
Podaj bardziej szczegułowy opis, z takm nic nie wskurasz.
-jaki miał odwłok
-głowę
-czy na hitynce były jakieś fałdy
-a najlepiej przysłać zdięcie owego żuka

Robal
23-04-2012, 07:36
Czy to wogule był żuk?

Paula2
23-04-2012, 08:41
Nie znam się kompletnie na owadach ale wydaje mi sie że znakiem rozpoznawczym mogą byc te zakręcone dłuuuuuuuuuuuuuuuuugie czułki... Zdjęcia niestety nie mam. Może chociaż ktoś podpowie gdzie w internecie mogę sobie zdjęcia róznych gatrunków poglądac ?

Double
23-04-2012, 11:24
a moze byl to to rohatyniec? szalenie rzadki owad

Krzysztof.W
23-04-2012, 12:02
Prędzej jakiś chrząszcz z rodziny kuskowatych.

redknee
23-04-2012, 13:20
moze latajaca krowa :P albo pizmak :)

Cerdo
24-04-2012, 01:32
Moim zdaniem, sądząc po wielkości, jest to albo Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo), lub borodziej próchnik (Ergates faber).
Chyba jednak będzie to kozioróg, ponieważ na Ergatesy jeszcze za wcześ nie.

W załączniku zdięcia obydwu gatunków.

PS. Są to chrząszcze z rodziny kózkowatych. Obydwa są coraz rzadsze i znajdują się obecnie pod ochroną gatunkową.
Pierszy z nich Rozwija się jako larwa w wolno stojących, starych ale jeszcze żywych dębach. Z roku na rok staje się coraz zadszy co spowodowane jest wycinaniem starych wiekowych dębów.

Drógi gatunek rozwija się w drewnie iglastym. Kiedys był poważnym szkodnikiem technicznym drewna. Opada słupy drewniane, podklady kolejowe itp. Jednak liczebność i liczba stanowisk tego chrząszcza z roku na rok zmniejsza się.
Mam nadzieję, że pomogłem Pani.

Robal
24-04-2012, 11:37
Czy to był ten owad którego opisał Cerdo?

Paula2
25-04-2012, 00:10
Bardzo uprzejmie Panu dziękuję za fachowość i zdjęcia.

Jednak to chyba nie ten gatunek, poniewaz moje znalezisko miało czułki jednoliniowe, zakręcone, skierowane do dołu i cos na kształt "paluszków" w odnóżach. Dlatego tak mnie zafascynowało - stąd moja obecność na tym forum. Na szczeście zdązyłam i zrobiłam mu zdjęcie. Postaram się zeskanować i udostępnic.

Raz jeszcze ogromnie dziękuję i pozdrawiam.

Cerdo
25-04-2012, 03:46
Owad ten miał ciało długości 6 cm, czy 6 cm miał razem z czółkami?
Miał twarde pokrywy skrzydłowe (pokrywajace skrzydła błoniaste, które słuza do lotu)?
JAK SIĘ PORUSZAŁ biegał (szybko lub wolno)< skakł< może potrafił latać?
Pozdrawiam
Cerdo

Double
26-04-2012, 11:30
fascynujace

Paula2
28-04-2012, 04:02
Ciało było długości 6 cm, czułków w to nie wliczałam. Wydaje mi sie że nie miał skrzydeł tylko pancerz. Nie latal, nie skakał, po prostu chodził. Z ciekawosci siegnęłam w księgarni po album z owadami i na zadnym zdjęciu go nie rozpoznałam. Zaczynam podejrzewać ze mogł komuś uciec z terrarium a nie żył tak normalnie na swobodzie. I ze to jakis gatunek egzotyczny.

pozdrawiam serdecznie :)

Tobasz
08-05-2012, 04:24
choduje rózne gaTUNKI KARACZANÓW I MYŚLE ZE TO PRUSAK:)

42d3e78f26a4b20d412==