PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań na temat Xylotrupes gideon borneensis



Robal
26-06-2012, 09:58
Niedawno kupiłem samca i samice Rohatyńca borneańskiego i mam kilka pytań odnośnie ich hodowli, szukałem opisów tego chrząszcza, niestety w Internecie jest ich niewiele poza tym są skromne. Po pierwsze na grzbiecie i brzegach pancerza samicy znajdował się drobny osad koloru szaro-białego (wszystkie samice w sklepie go miały), zaś nie występował na żadnym z samców, sprzedawca powiedział, że to roztocza i wystarczy je zmyć wacikiem, tak też zrobiłem, ale ciekaw jestem, co to takiego i czy jest groźne. Po drugie, co jaki czas należy je karmić i jeśli pokarm leciutko zapleśnieje to czy może im zaszkodzić. Po trzecie, po jakim czasie od przepoczwarzenia są zdolne do rozmnażania. Słyszałem, że należy trzymać od dwóch do trzech samic i jednego samca, a czy nie zaszkodzi, jeśli będę trzymać jednego samca i jedną samicę? Poza tym samce są terytorialne a w sklepie siedzą trzy razem w jednym terra, czy zaczynają walczyć dopiero po jakimś czasie od przepoczwarzenia (te w sklepie maja na razie kilka tygodni)? I czy w terrarium powinny znajdować się jakieś, gałęzie, kamienie, kora czy wystarczy samo podłoże, co powinno wchodzić w skład podłoża i ile powinno mieć centymetrów, jeśli samica złoży w nim jaja a z nich wyklują się pędraki. Jakiej wielkości są jaja, i pędraki po wykluciu, czy pędraki można trzymać razem z imago i czy pędraki wykazują kanibalizm wobec innych? Na razie to wszystko ^_^ i z góry dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Mr.Q
26-06-2012, 11:05
Podłoże powinno mieć około +3cm od wysokości rochatyńca. Tyle im wystarczy.
Co do pokarmu to wprost ubóstwiają dojżałe (ale nie przejżałe) banany. tylko taka mała rada: dawaj im tylok tyle, ile zjedzą, bo Ci się meszki zalęgną. Im to nie przeszkadza, ale jak Ty otworzysz terra, to napewno nie ucieszy Cie chmara meszek wylatujacych na pokój.

gesok
26-06-2012, 11:12
będzie tak : należy wyrzucać wszelakie powstałe pleśnie! karmić można co 2,3 dni bananem po przepoczwarzeniu są zdolne do rozrodu po około 2 tygodniach. Pewnie że nie zaszkodzi czymanie jednego samca z jedną samicą (tylko potomstwo będzie mniejsze).Samce będą walczyć rywalizując o samice np. kiedy jeden robi swoje :) a drugi też chce.Jeśli chcesz mozesz dac tam jakąś korę lub kamień lecz licz się z tym że po paru godzinach wystrój może im się "niespodobać' i wszystko będzie rozwalone .Podłoże dla pędraków to substrat z torfu liści dębu i pruchna i czeba go dać tak przynajmniej z 20cm podłoże nie moze wyschnąć! UWAGA: pędraki to kanibale! więc co tydzień czeba przeszukiwać substrat w poszukiwaniu jaj lub pędraków nie czymaj pędraków z imago! pędrak jest wielkości mrówy i jest zwnięty jaja dosyc znacznej wielkości kremowo-białe

pozdrawiam i życzę szczęścia
sam jestem chodowcą więc jak by co to mój e-mail :gesok@interia.pl

Robal
27-06-2012, 06:18
Dzięki za odpowiedzi, ale byłbym wdzięczny, jeśli ktoś byłby w stanie odpowiedzieć mi na resztę pytań zawartych w liście.

42d3e78f26a4b20d412==