PDA

Zobacz pełną wersję : 3 pytania dot. modliszek



PULSAR
10-07-2012, 08:48
Mam pare pytan odnosnie modliszek:
1. Czy ktos jest w stanie zidentyfikowac ten gatunek: kupilem modliszke popa sp. i nie wiem jaki to gatunek. Wg sprzedawcy dorasta on do kilkunastu cm a wiec popa spurca to nie jest. Wiem ze sa jeszcze popa batesi i undata ale niestety nie znalazlem info o ich wymiarze. Modliszka wyglada identycznie jak p. spurca (ma juz prawie 5cm a nie ma zawiazek a wiec to chyba prawda z tym wymiarem).

W ogole gdzie w internecie moge znalez porzadna strone z "pewnymi" opisami modliszek? Na terra-typica sa razcej zdjecia, interesowalaby mnie zwlaszcza angielska, ew. niemiecka strona.

2. Kupilem modliszke sp. viridis, dowiedzialem sie ze rozmnaza sie partenogenetycznie, prosze o jakies info o jej hodowli albo strone gdzie takowe informacje znajde.

3. Jakie trudnosci moge napotkac w hodowli rhombodery basalis (oprocz niskich temperatur preferowanych przez ten gatunek).

mantid
10-07-2012, 12:12
Po pierwsze do rodzaju Popa zaliczany jest tylko jeden gatunek i jest to właśnie Popa spurca. Sa dwa pogatunki P.s. crassa i P. s. spurca. Najnowsza systematka niestetynie wszedzie jest uwzględniana, prowadzi to do mętliku.....

Moze byc to Danuria lub Macrodanuria elongata sa one dosyc podobne z tym, ż rosną większe - zajrzyj na TT tam powinny byc zdjęcia obydwu gatunków. Jest tez raport hodowlay któregoś z nich. W razie czego daj zdjęcie na forum TT lub zapisz się do mantis study group do listy dyskusyjnej linków nie pamiętam ale znajdziesz je na TT.

sp. viridis to moze byc Sphodromantis viridis..... Jak wygląda ?
Obawiam się, że potomstwa się nie doczekasz, ktos mógł Cię zrobic w trąbę ... JEDYNIE Brunneria subaptera rozmnaża się partenogentycznie. w warunkach laboratoryjnych udało się partenogentycznie uzyskać nieliczne potomstwo M. religiosa i Miomantis savignyi.

Opisów nie znajdziesz na zadnej stronie..... W przyszlym tygodniu planujemy trochę rozszerzyć tutejszy serwis o modliszkach...... Polecam ksiązki na które powołujemy się w opisach modliszek.......

Co do Rhombodera basalis nie powinieneś napotkać żadnych problemów poza temperaturą. Max 25 stopni, spora wilgotnośc i super wentylacja.

To tyle.........

Życze powodzenia.

mantid

P.S. Jak podasz z jakiego źródła masz te modliszki to będe być może w stanie pomóc Ci z identyfiakcją gatunków. Niestety nie mamy suszek naszych Popa więc nie da sie porównać.

mantid
10-07-2012, 12:13
Nareszcie coś poza S. gastrica i H. membranacea ;-)

PULSAR
10-07-2012, 12:53
widzialem juz te zdjecia i sie nad tym zastanawialem.

http://ttwebbase.dyndns.org/images/db/369.jpg
na tym zdjeciu Macrodanuria elongata widoczny jest pomaranczowawy kolor wewnetrznej strony odnozy chwytnych i moja ma wlasnie taki wzor-byc moze wlasnie ten gatunek, chyba za inne tez to maja. Tylko moja modliszka jest bardziej masywna od tych zdjec imago na terra-typica i z postury wyglada na pope spurce. Jak troche podrosnie na pewno rozpoznam jaki gatunek.

Modliszki mam ze sklepu w Czestochowie, gosc mowil ze znajomy mu z Afryki sprowadzil. zauwazylem ze Biofil chyba tez ma z tego zrodla. zajrzyj na biofil.pl tam napisal sulek "popa sp. niezonaczony gatunek, dorasta do 12-13cm"

Tak w ogole to zauwazylem ze te 4 gatunki maja bardzo podobne cechy (ksztalt odnozy chwytnych, male rozki na glowie, podobny ksztalt glowy), danurie i macrodanurie sa tylko bardziej smukle jako imago. Moze jako larwy sa masywniejsze, poszukam zdjec na necie.

Co do tej sp. viridis to mowi facet ze juz od 5 pokolen mnozy ja partenogenetycznie. wiedzialem o tym ze brunneria sie tak rozmnaza ale mysle sobie ze moze jest jeszcze jakis inny taki gatunek wiec kupilem. Z wygladu przypomina raczej hierodule niz gatrice. Ma waskie, wydluzone pronotum i zielony kolor. Jak dorosnie to sproboje ja zidentyfikowac. Sphodromantis zzwyczaj oznaczaja "sph" a to bylo "sp." Jak mi sie uda z facetem skontaktowac to go zapytam o pierwszy czlon.

mantid
11-07-2012, 02:29
Z nazw gatunkow kojarzy mi się tylko Sph. viridis i jest on w rzeczy samej smuklejszy od np. Gastrica, jezeli się rzeczywiście mnoz partenogenetycznie to jak Ci się uda rozmnozyć chętnie weźmiemy kilka sztuk bo obalałoby to pewien dogmat dotyczący partenogenezy .

Jezeli jest to Popa to musi byc spurca, ale ona nie dorasta do 12 cm. Obstawałbym przy Macrodanuria, jak zrobisz zdjecie dorosłej to moge przesłac ją do kumpla z Niemiec do 100 % identyfikacji.

Zamówienie dzisiaj wysyłam.

Pozdrawiam

Mimi.
11-07-2012, 09:22
Mantid - mógłbyś napisać co to za "dogmat"?

mantid
12-07-2012, 07:26
Dogmat, ze partenogeneza u modliszek nie wystepuje.
Na 2300 opisanych gatunkow jeden mnozy sie tak w naturze, a 2 dalsze w warunkach laboratoryjnych.

PULSAR
13-07-2012, 08:34
http://www.biofil.pl/Zwierzeta/Owady/Pictures/Maxi/popa-sp.jpg
To prawdopodobnie zdjecie mojej modliszki bo w biofilu rowzniez jest napisany ze gatunek doratsa do 12-13cm, a sklep ma chyba z tego samego zrodla co ja:)

42d3e78f26a4b20d412==