PDA

Zobacz pełną wersję : Formikarium



Arrow
25-07-2012, 11:05
witam,
robil ktos z Was Formikarium, moze jakies rady, planuje zrobic to jak najprosciej czyli male akwarium troche ziemi i probowka , no ale chcialbym w sumie zrobic takie pozadne formlkarium, iwem ze robi sie z korka lub z gipsu, jesli ktos robi prosze o pomoc i rady


a i zeby nie bylo zbednych postow to Formikarium sluzy do hodowli mrówek :)

Predator
30-07-2012, 02:46
Ja robie co roku formikarium (takie hobby) zwykłych hurtnic. A wyglada to tak: czekam sobie do rujki (taki okres kiedy tysiące królowych i samców z różnych mrowisk wylatuje aby się parzyć) wtedy łapię kilka ZAPŁODNIONYCH królowych (można je odróżnić od niezapłodnionych tym że nie mają skzydeł) i wsadzam do wcześniej przygotowanego formikarim. A budowa formikarium wygląda tak:

1. Przygotuj słoik, torf (albo inne podłoże, ale najlepiej torf), tekturową rurkę od papieru toaletowego (lecz czasem ma ona za mały obwód, więc lepiej zrobić rurkę samemu)
2. wsadź rurkę w słoik
3. Obsyb rurkę torfem dookoła tak, aby była ona w środku słoika.
4. Wsadź królową (na torf)
Formikarium powinno wyglądać tak jak na rysunku.
Rurka ma służyć temu żeby królowa kopała tunele zaraz przy szkle, abyś mugł ją obserwować.
Pomysł zaczerpnąłem ze stron: Mrowisko i Myrmekologia (wpisz to w goglach, nie pamiętam adresu)
Życze udanej hodowli
Pozdrawiam
Predator

Arrow
30-07-2012, 04:57
witam,
dzieki :)

te strony czytale wiele razy dale tez linki w dziale o stronach internetowych do wielu innych strona bardzo dobrzych....

czemu co roku ?? zdychaja czy co ??

ja swoje formikariu troche inaczej zrobilem, jest to male akwarium 30x10x12 h, 1 cm podloza, na to probowka ktorej otwro jest zakryty zostawiona jedynie szparka o srednicy 0,25 cm i do tegop jakis kozen, kamien mech pojemnik z woda oraz pojemnik z pokarmem

jaki pokarm stosujesz ?? ja bede rbil mieszanke miodu, zoltka ajjaka i wody(1 zoltko, 3 lyzeczki miodu, 3-4 lyzeczki wody)

bede mial tez kilka krolow(chyba tak sie domienia ;)) je powkladam do probowek zatkanych korkiem a w srodek korka wbuije kawalek waciki z wata nasaczonego woda :)

Arrow
31-07-2012, 01:37
eh tak siedzielm iw ymyslile sobie to tak:


http://www.knti.amu.edu.pl/myinsect/grafika/formikarium.gif

w zalaczniku jest to samo w razie jakis problemow z serwerem :)

Predator
31-07-2012, 02:49
właśnie jest ten jeden problem. Jakos żadko udaje mi się przytrzymać formikarium przez zimę, po za tym są problemy z karmieniem (królowa siedzi cały czas zakopana, więc moze twój sposób jest lepszy? Ja jak mi się uda to karmię rozpuszczonym cukrem (czasem jakieś białko w postac małej gąsienicy). A twoje formikarium? Duża musi być taka robówka? Musi być w niej ziemia, czy tylko wata? Sprawdzimy swoje sposoby za rok

Predator
31-07-2012, 02:51
Jeszcze jedno. Czy z tych probówek mają wyłaziź mrówy bezposrednio do akwarium?

Arrow
31-07-2012, 03:41
wiec tak, krolowa jak sie zakopie to nie pobiera pozywinie tylko zuzywa to co zostalo w miesniach po skrzydlach, skrzydla odrzuca ....

jako pokarm: wspomniana juz wczesniej mieszanka(jajko, miod, woda), owady, owoce, no i musi byc woda do picia

tam gdzie jest probowka jest 1 cm podloza, jeli bylo by wiecej to z probowki morwki przeniosly by sie do ziemi...

mrokiw jak dostane to wloze do psutego pudelka bez niczego i wloze tam pudelko po pewnym czasie wszystkie tam wejda...

ja uzywam probowki, 7 cm jaies 2,5 cm srednica, ale otowr wejsciowy do probowki jest tak zrobiony ze ma tylko jakies 3 mm srednicy...

musi byc duza wigotnosc w formikarium ...

moze nie zauwazyles rysunku do gory tam masz caly schemat

polecam Ci te stronke: http://www.dolichoderus.republika.pl/start.htm

chcialem tu podziekowac Krzysztof Grzegorzewicz, dzieki za wszystkie odpowiedzi :D na moje pytania :)

ps. czemu moderator usunal zalacznik, co jesli ja usune zdjecie za jakis czas a ktos by jechcial zobaczyc ....

Arrow
31-07-2012, 03:47
eh ten brak mozliwosci edycji postow............

tu masz niezle formikariu, troche sie dlugo laduej ale warto czekac : link (http://www.ameisenforum.info/thread.php?threadid=1437&sid=a09c92f58aed4f0b6725a97edc1368b4)

Jaca
31-07-2012, 04:51
nie usuwałem załącznika

Arrow
31-07-2012, 05:42
hm...dopra :)

Predator
31-07-2012, 07:34
Mam trzy takie same formikaria, czy jeśli chciałbym założyć nowe i przenieść do niej jedną z królowych to czy jest to mozliwe? (wszystkie już sie zaaklimatyzowały, ale jakoś to długo trwa, w zadnym formikarium nie ma jeszcze robotnic, tylko matka, larwy, jaja i poczwary)

Arrow
31-07-2012, 09:27
wez sobie tu (http://users.nethit.pl/forum/read/myrtom/1416483/)przeczytaj

Predator
02-08-2012, 13:56
Wykluły się w moim formikarium robotnice, i chciałbym rozbudować moje formikarium, jak, narysowałem w załączniku, nie wiem tylko dokładnie do czego doprowadzić wężyk (czy do jakiegoś wybiegu, pokarmu, wody) i czy mrówy będą mogły się po nim wspinać (czy nie jest za stromy).

Arrow
03-08-2012, 07:01
niestety nie ma zalacznika ja mam popsuty komp, bede na necie dopiero w poniedzialek

Predator
04-08-2012, 00:01
Sorki, ale nie dałem załącznika (skleroza?) Teraz to naprawiam

Marius
10-08-2012, 09:56
A czy z dwóch kawałków pleksi o wymiarach ok 23cm długości i 18 cm szerokości i płytki korkowej można zrobić farmicarium?Zastanawiam się tylko jakiej wielkości komory wtedy wyciąć.Oczywiście połączył bym to wężykiem z wybiegiem .I czy skleić to się da silikonem?I czy trzeba tam jeszcze zrobiś jakieś dodatkowe otwory?I czy takie farmikarium nadało by się dla Tetramorium caespitum ?

42d3e78f26a4b20d412==