PDA

Zobacz pełną wersję : Ćma gigant



amarc
27-07-2012, 07:02
Witam,
wczoraj niedaleko domu pod stertą starych desek leżących od roku w chaszczach znalazłem gigantyczną ćmę. Za dnia spokojnie mogła być trzymana na ręku, bo nie wykazywała zamiaru do odlotu. Niestety, nie mam cyfrówki, więc nie mogłem strzelić jej fotki. Może ktoś orientuje się, co to za bydlę? Oto krótki opis:
- długość całkowita ok. 8cm, rozpiętość skrzydeł ok. 9cm.
- masa bliżej nieokreślona (nie mam w domu dokładnej wagi), ale wyraźnie czuć, że w ręku coś jest
- budowa ciała krępa, odwłok gruby (w najgrubszym miejscu ok. 2cm średnicy), zwężający się ku końcowi, cały pokryty szarym meszkiem
- ubarwienie szare (patrz wyżej), gdzieniegdzie pojawiają się czarne i ciemnoczerwone paski
- skrzydła w stanie spoczynku ćma trzymała prawie rozłożone (kolor, jak ciała)
- wielkie czarne oczy z samego przodu głowy
Ćma sprawiała widok naprawdę dużej i masywnej - nigdy takiej nie widziałem.
Więcej szczegółów nie pamiętam, bo się spieszyłem - zostawiłem ją na dechach, a wieczorem oczywiście jej nie było.

Jeśli komuś przychodzi coś na myśl, to chętnie obejrzę jakiś link...

Double
27-07-2012, 08:04
najprawdopodobniej jest to wstęgówka jesionówka, jak nazwa wskazuje występuje na jesionach, jest masywną, b. dużą ćmą, ma szary odwłok w plamki, a dolne skrzydła po rozłożeniu z bladofioletowymi pasami. a może to widłogonka siwica, która żeruje na wierzbach, tyle że u nas można ją spotkać tylko/najcześciej wiosną i latem.

PAwcIO
27-07-2012, 08:16
Jeśli to ma być gigant to sawiałbym na Agris convolvuli (Zawisak powojowiec). Z grubsza pasuje do opisu, fotke amarc masz tu.

PAwcIO
27-07-2012, 08:17
Jeszcze raz link http://www.leps.it/SpeciesPages/AgriuConv.htm

Double
27-07-2012, 09:05
a to jedyne co znalazłam o podanej preze mnie cmie przez polskie google :
[url/]http://wiem.onet.pl/wiem/01075c.html[url/]

PAwcIO
27-07-2012, 10:14
Tak polski internet ma niewiele stron na ten temat. Szkoda bo to bardzo ciekawe robaczki:) Sam zacząłem z Qmplem niedawno robić nową, w całości poświęconą motylom nocnym i dziennym stronkie(:-)

Grzechoo
27-07-2012, 15:41
a powiem wam ze niedalej jak kilka dni temu tez odwiedzilo mnie takie bydle. w srodku dnia przyleciala i wysysala mi kwiatki na balkonie :-P byla wielka. nie bala sie i moglem ja obserwowac. robila niesamowite wrazenie

Double
28-07-2012, 02:59
no to czekam z niecierpliwością :))) wpradzie nie "praktykuję", ale bardzo się interesuję ciemami ;-)

Kociak
29-07-2012, 01:30
Hej Double poinformuj mnie jak ta stronka bęzie gotowa.

Double
29-07-2012, 04:04
hej hej ale nie ja robię tej stronkę tylko Pawcio bodajże ;-))

PAwcIO
29-07-2012, 08:06
Jak coś już będzie do pokazania to napiszę w forum "Strony internetowe":).

Predator
31-07-2012, 02:42
Może inwazja Attacus atlas ;-))))) ? Ja też sie spotkałem z ćmą gigantem, siedziała na ścianie kościoła, ale niestety jakieś 4 m nad ziemią .

PAwcIO
31-07-2012, 05:44
Ja bym poszedł po drabine albo wszedł na głowe jakiemuś przechodniowi. Troche siara ale trzeba poswięcenia. Już nie raz ludzie patrzyli na mnie jak na idiote jak np.pod latarnią z reklamówką biegałem...(wiadomo po co:P)

Predator
31-07-2012, 07:45
Dobry pomysł, gdyby nie to że właśnie był odpust, i cały dzień były msze. Ale dzięki, jak będzie mniej ludzi (chociaż żeby mozna było dojść do tej ściany) to sprubuje ;-))

amarc
01-08-2012, 00:17
Dzięki za odpowiedzi,
okazało się, że strzał w dziesiątkę oddał PAwcIO, z zamieszczonego przez niego linka http://www.leps.it/SpeciesPages/AgriuConv.htm wynika, że była to Agrius convolvuli.
Prawdziwie piękne owadziątko.

PAwcIO
01-08-2012, 03:32
Prawdziwe piękne owadziądko i bardzo rzadkie w Polsce, przylatuje z południa(południowa Europa, północna Afryka) i prawdopodobnie u nas nie tworzy stałych populacji...Swoją drogą już kilka osób w ciągu miesiąca zgłosiło znalezienie tego motyla, mnie też się udało znalezć 2 gąsienice tego gatunku nad morzem. W ciepłe i długie lata nie jest on tak bardzo rzadki

Predator
01-08-2012, 08:20
To to bydle (ze zdjęcia amarc'a) siedziało na ścianie. z daleka wygladało troche inaczej, ale kolor skrzydeł i tułowia ten sam (miała złożone skrzydła)! Znalazłem kiedyś taką martwą (zaczynały się do niej dobierać mrówki) w krzakach. Teraz dumnie wisi u mnie na scianie. Jest pod ochroną? Jak wyglądają gąsienice? Pochodowałbym se taką...

PAwcIO
03-08-2012, 13:28
Fotke gąsienic masz w linq który podałem. Czy jest pod ochroną tego nie jestem pewny, ale chyba tak (jest rzadki u nas).

42d3e78f26a4b20d412==