PDA

Zobacz pełną wersję : Poczwarka



Predator
29-07-2012, 08:38
Dzisiaj sprzątałem moim gąsienicom, i jak wymieniałem podłoże (ziemia ogrodnicza) to wysypałem równierz podziemny kokon jednej z gąsienic, teraz nie wiem co z nim zrobić, czy wsadzić w ziemię, czy co? Help me!

Pozdrowionko
Predator

Jaca
29-07-2012, 11:00
ale o co wogóle chodzi?
gąsienica to larwa motyla :/

Predator
30-07-2012, 02:31
Ups, troche się zamotałem. Otóż trzymałem 3 gąsienice ciem w terrarium, wraz z roślinami i podłożem (aby mogły się przepoczwarzyć). Potem jedna się zakopała, wiedziałem że tu chodzi o zimowanie w stadium poczwarki. I jak im wymieniałem podłoże (zalęgła sie pleśń) to znalazłem kokon. Teraz nie wiem czy go spowrotem zakopać, czy przenieść do innego terrarium, czy prubować inaczej inkubować, tak aby wykluło się imago ćmy. O to mi chodziło

Pozdrowienia
Predator

Szewczyk Marcin
30-07-2012, 05:49
A jaki to gatunek motyla??

Co do zimowania, weź jakieś pudełko, wyłóż je ligniną, połóż na niej poczwarki i przykryj ligniną.
Pudełko wystaw późną jesienią na balkon.
Pamiętaj, żeby było osłonięte od wiatru, nie padał na nie śnieg, i nie było bezpośrednio nasłonecznione.

Co to za gatunek, może nie trzeba go zimować.

Predator
30-07-2012, 10:46
Gatunek ten to Mimas tiliae (zobacz na http://www.sphingidae.prv.pl). Ta lignina ma być gruba, czy nie zamarznie?

PAwcIO
30-07-2012, 11:35
Ja zimowałem ten gatunek w akwarium z piaskiem (lekko wilgotnym) i na 30 poczwarek tylko 2 padły w czasie zimy. Spokojnie możesz też w słoikach z torfem kwaśnym czy mchem. W maju powinny wyjść śliczne motylki. Łatwo się rozmnażają:)

Predator
31-07-2012, 02:36
Jeśli w torfie to mam zakopać poczwarkę? Mam tylko jeden kokon i czy moge sprubować (jęsli to będzie samica) zwabiać samca (feromony)?

Pozdrawiam,
Predator

PAwcIO
31-07-2012, 05:38
Pewnie że możesz spróbować! Ja wystawiałem samicę za okno wieczorem podczas wietrznej pogody. Już po kilku minutach zjawiały się samce, czasem kilka. Tylko uważaj żeby Ci nie prysła, czasami samice też latają przed zmrokiem. Najpierw dajesz ją do terrarium i jak przestanie latać to wynosisz ją delikatnie na kawałq materiału, który przyczepiasz na dworze. Po chwili samica wystawia pokładełko i emituje swoje perfumy:O Co do poczwary to zakop ją najlepiej bo jak przyjdzie -16 C to bęzie mucka:D

42d3e78f26a4b20d412==